Контакт

Свет

Просјак од САД кој по удар од полицаец останал парализиран ќе добие оштета од 100 милиони долари

Објавено пред

Федералната порота во американскиот град Атланта донесе одлука на просјак да му се исплати отштета од 100 милиони долари, бидејќи полицаец пред четири години го удрил со пиштол за шок, по што тој паднал, го скршил вратот и останал парализиран.

dobivaj vesti na viber

На критично повредениот Џери Блесингејм (69) му треба 24-часовна нега која чини 1 милион долари годишно, а досега има собрано 14 милиони долари медицински сметки, изјави адвокатот Вејн Џонсон, пренесува АП.

Поротата одлучи дека полицаецот Џон Грабс употребил прекумерна сила против Блесингејм, кој молел возач на автомобил за пари на 10 јули 2018 година.

По инцидентот тој бил парализиран од вратот надолу.

Адвокатот на Блесингем, Кит Едвардс, го тужеше градот Атланта и Грабс, барајќи компензација за медицинските трошоци.

Тужбата на Едвардс наведува дека Блесингејм бил на улица и барал пари од луѓето кога пристигнале Грабс и уште еден офицер, гледајќи го како разговара со возачот.

Грабс излегол од полициското возило и му рекол на Блесингејм да застане, но тој побегнал, а по просјакот започнала потера.

Поротата утврди дека полицискиот оддел на Атланта треба да плати 60 милиони долари, а Грубс треба да ги плати останатите 40 долари, објавија TV-WXIA и Atlanta Journal-Constitution.

Свет

Ердоган: Сакаме да организираме средба меѓу Путин и Зеленски

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повтори дека би сакал да организира средба меѓу претседателите на Руската Федерација и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„Турција е за организирање средба меѓу претседателите на Руската Федерација и Украина“, рече Ердоган, јави агенцијата „Анадолија“.

Тој истакна дека дијалогот на Турција со Русија и Украина напредува и како пример за таквото достигнување го наведе договорот за житниот коридор преку кој од Украина веќе се извезени повеќе од пет милиони тони земјоделски производи, додава „Интерфакс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард Сноуден.

dobivaj vesti na viber

Во 2020 година Сноуден објави дека ќе поднесе барање за руско државјанство.

Сноуден живее во егзил во Русија од 2013 година откога објави строго доверливи информации за програмите за следење на американските разузнавачки служби.

САД го бараат за шпионажа по давањето доверливи информации на „Вашингтон пост“ и на „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Објавено пред

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други, боледувал од шизофренија, јавија руските медиуми повикувајќи се на изјавата на министерот за образование.

dobivaj vesti na viber

Во нападот загинаа 11 деца и четворица возрасни, а лекарите се борат за животите на уште девет деца, кои беа тешко повредени во престрелката.

Мотивот за нападот не е познат. Она што е познато е дека Казанчев одел во тоа училиште во 1988 година.

Тој утрово, околу 10 часот по локално време, вооружен влетал во училиштето, убил двајца чувари, кои се обидувале да го спречат, а потоа влетал во училница и почнал да пука по што се самоубил.

Носеше црни панталони и црна маица со нацистички симболи, како и фантомка.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт37 минути

Милевски го објави составот: Трајковски и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Селекторот Благоја Милевски направи две замени, во стартниот тим се Александар Трајковски и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим....

Свет1 час

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 час

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија4 часа

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...

Македонија7 часа

Османи: Македонија нема да ги признае референдумите за присоединување на украински територии со Русија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските територии и...

Македонија7 часа

Судска медицина: Доколку Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал многу поголеми шанси да преживее

Доколку ракометарот Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, ќе преживеел. Ова го покажува вештачењето на Александар Станков, директор и...

Спорт8 часа

Македонија против Бугарија: Сега е наш ред, европски да ги пречекаме Бугарите

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот натпревар, во овој циклус во Лигата на нации. Македонија во Скопје...

Европа8 часа

Го фалеше Мусолини, а го критикуваше Тито – која е идната премиерка на Италија?

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од „Браќата на Италија“, партијата предводена...

Македонија9 часа

(Видео) Митева: Наместо нови учебници, МОН платило 530.000 евра за привремени материјали за учење

Во Министерството за образование и наука сè е сведено на импровизации што скапо се плаќаат. Јавноста добро е запознаена дека...

Свет10 часа

(Видео) Пукање во гимназија во рускиот град Ижевск, најмалку шест лица загинаа меѓу кои и деца

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа во престрелката што се случи утринава во училиштето 88 во Ижевск, Русија....

Свет10 часа

Кадиров до Русите кои не сакаат да војуваат: Немаат право да се нарекуваат мажи

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се осврна на Русите кои бегаат од војната и жестоко ги прозва. – Дали имаат право...

Свет11 час

(Видео) Зеленски: Ако ги одземете животите на нашите деца, нема да останете живи

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа ѝ се обрати на јавноста, велејќи дека Киев постигнал позитивни резултати на повеќе фронтови....

Свет11 час

Блинкен: Бевме во контакт со Русија поради заканите со нуклеарно оружје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон е во директен контакт со Москва во врска со заканите за употреба...

Свет11 час

(Видео) Шефот на воениот оддел во Русија застрелан во глава од младо момче кое било мобилизирано

Шефот на воениот оддел во Уст-Илимск, Русија, е тешко повреден кога бил застрелан од млад човек кој требало да биде...

Македонија23 часа

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа1 ден

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа1 ден

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион1 ден

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа1 ден

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа1 ден

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...