Контакт

Свет

Протести во Белорусија, приведени над 140 демонстранти

Објавено пред

Илјадници Белоруси денеска излегоа на улиците на нови демонстрации против долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко, барајќи негово повлекување од власта.

Група за заштита на човековите права – Весна (Пролет) наведе дека полицијатѕа уапсила над 140 демонстранти и дека претепала многу други учесници на протестот, пренесе АП.

Демонстрантите денеска првично се собраа во разни делови на Минск за да ја отежнат работата на полицијата, но се соочија со репресија кога се обидоа да се обединат во центарот на градот.

Полицијата употреби шок-бомби за да ги растера демонстрантите и почна да апси. Демонстрантите извикуваа „Да живее Белорусија“ и мавтаа со црвено-бели знамиња на опозицијата.

На улиците на Минск се распоредени голем број полицајци, со оклопни возила и водени топови.

Опозиционерката Светлана Тихановскаја, која веднаш по изборите побегна во Литванија за да избегне апсење, го поздрави денешниот протест, како нив чекор кон „слободна и праведна Белорусија“.

Европа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Објавено пред

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство Салвадор Ила, најавувајќи национален план за вакцинација кој треба да започне во јануари.

Другите здравствени работници ќе бидат вакцинирани по нив, рече Ила, додека 18 групи граѓани, една по друга, ќе можат да ја примаат вакцината во 13.000 локални шпански центри за јавно здравје. Шпанија очекува да покрие значителен број од својата популација со вакцинација во првите шест месеци од 2021 година. Вакцинацијата нема да биде задолжителна и ќе биде бесплатна, рече Ила.

„Целта е да бидеме подготвени како земја да ги вакцинираме луѓето од моментот кога ќе добиеме дози“, рече тој на прес-конференција.

Владата се надева дека првите дози ќе пристигнат во јануари, но нивната достапност ќе биде ограничена на првите неколку месеци.Преку договори постигнати од Европската комисија со водечки креатори на потенцијална вакцина за Ковид-19, Шпанија се надева дека ќе прими вкупно 140 милиони дози на вакцината, доволни за вакцинирање на 80 милиони во земја со 47 милиони жители, рече Ила. Некои вакцини ќе бидат споделени со сиромашните земји, додаде тој.

Владата има намера да вакцинира 2,5 милиони луѓе од приоритетните групи – стари лица и други ранливи категории – во првата фаза. Ила рече дека владата подоцна ќе утврди кои ќе бидат другите приоритетни групи.Тој не наведе детали за тоа како ќе се транспортираат вакцините, од кои некои мора да се чуваат на многу ниски температури, но рече дека тоа не би било проблем.

Владини извори изјавија дека Шпанија ќе се обиде да ги искористи сите достапни опции за складирање, без да инвестира во нова опрема ако е можно. Тоа може да вклучува употреба на камиони дизајнирани за транспорт на лекови на многу ниски температури, велат извори.

Шпанија ќе учествува во заедничка студија со седум други европски земји што ќе утврдат како функционира вакцината, рече Ила. „Почнуваме да ја гледаме светлината на крајот од тунелот“, рече портпаролката на шпанската влада Марија Хесус Монтеро.

Прикажи повеќе...

Свет

Експлодираа неколку бомби во Авганистан – 14 лица загинаа, а 45 лица се ранети

Објавено пред

Во две експлозии во централен Авганистан, во провинцијата Бамијан, загинаа најмалку 14 лица, а 45 се повредени, соопштија денеска властите. Во исто време, меѓународната заедница побара помош за Авганистан во Женева, објави Ројтерс.

Експлозивните направи биле скриени покрај патот, во близина на главната чаршија во градот Бамијан, а во експлозијата загинале 12 цивили и двајца сообраќајни полицајци, а 45 минувачи биле повредени, изјави Забардаст Сафаџи, шеф на полицијата во таа провинција.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата Франциско прв пат го призна кинескиот прогон на Ујгурите

Објавено пред

Папата Франциско прв пат го призна прогонот што кинеската Комунистичка партија (ККП) го врши врз Ујгурите муслимани во новата книга за животот по Ковид-19.

Во својата претстојна книга „Ајде да сонуваме: Патот кон подобра иднина“, папата наведува дека „често мислам на прогонувани народи: Рохинџите, сиромашните Ујгури, Јазидите“, изненадувачки скршнувајќи од својата непишана политика никогаш да не ја критикува Кина.

ККП стави еден до три милиони Ујгури и други етнички малцинства во концентрациони логори, за каде што има веродостојни извештаи за генетско тестирање, собирање органи, тортура и за принудни абортуси. Иако понтифот редовно го критикува кршењето на човековите права низ целиот свет, тој студиозно избегнуваше сè што може да се протолкува како критика за Пекинг, и ова е првпат тој да се обиде да ги вклучи Ујгурите меѓу оние кои страдаат од прогонства.

Минатиот декември, во својата годишна Божиќна порака, папата се молеше за проблематичните региони во светот, сеќавајќи се на сите кои страдаат од прогонство, а сепак никаде во исцрпната листа не беше споменато прогонството на верниците во Кина.

Во своите молитви, папата ги наведе Блискиот исток, сирискиот народ,либанскиот народ, Ирак, Јемен, целиот американски континент, народот во Венецуела луѓе,  Украина, народите во Африка, Демократска Република Конго, Буркина Фасо, Мали, Нигер и  Нигерија. Забележливо беше отсуството во молитвата на кинеските христијани, членовите на Фалун Гонг, демонстрантите од Хонг Конг или муслиманите Ујгури, кои трпат постојана репресија од Пекинг.

Во 2017 година, папата славно ја бранеше религиската слобода во Кина иако групите за човекови права во светот го осудуваа режимот во Пекинг за огромна репресија на верската практика. Во интервју за „Ел Паис“, папата рече дека би сакал да ја посети Кина штом го поканат.

„Во Кина црквите се полни. Таму можете да ја практикувате вашата вера“, тврдеше тој.

Зборовите на папата ги повтори и неговиот аргентински бискуп Марсело Санчез Сорондо, кој раководи со Папската академија за општествени науки во Ватикан и кој имаше слични блескави пофалби за комунистичкиот режим. На почетокот на 2018 година, Сорондо го изненади светот велејќи дека Кина во пракса го создала најдобриот модел на католичко социјално учење денес.

Изјавите на Санчез предизвикаа остро критикување од експертот за Кина, отец Бернардо Сервелера, директор на „Азија њуз“, кој го прозва Аргентинецот за неговото смешно впздигање на кинеското општество, со ја изложил Католичката црква на потсмев. Во остриот коментар под наслов „Бискупот Санчез Сорондо во земјата на чудата“, отец Сервелера рече дека Санчез бил целосно амаен од кинеските власти при својата единствена посета таму, покажувајќи му точно што сакал да види и ништо друго.

„Во своето незнаење, бискупот Санчез ја опишува Кина како земја на чудата што не постои“, напиша Сервелера, „во измислен расказ за земја без сиромашни квартови, без дрога и без угнетување“.„Да не зборуваме дури и за верската слобода во Кина. Верската слобода треба да биде столб на социјалната доктрина на Католичката црква. Можеби треба да му предложиме на бискупот да ги чита дневните вести за насилство, апсења на христијани, муслимани, будисти, злоупотреби врз домашни цркви и контроли врз официјалните цркви“.

„Можеби треба некој да му каже на Сорондо дека од 1 февруари, со имплементацијата на новите регулативи, сите неофицијални цркви се затворени и најмалку 6 милиони католици веќе немаат каде да се молат. Покрај тоа, локалните власти сега забрануваат малолетни лица на возраст под 18 години да влегуваат во цркви, дури и официјални. Како што рече еден свештеник, ‘Кина ја претвори црквата во ноќен клуб, само за возрасни“, додаде свештеникот.

Франциско сонува да биде папата кој ќе воспостави дипломатски односи со Пекинг и за да ја постигне оваа цел е подготвен да направи „отстапки“, изјави во декември минатата францускиот аналитичар на Ватикан, Албан Микози.Изминатиот јули, Форин Аферс објави остра статија во која се забележува како истакнати Евреи биле подготвени да ги повикаат кинеските злосторства кон Ујгурите муслимани за разлика од тишината на Католичката црква.

Претседателот на Одборот на заменици на британските Евреи, Мари ван дер Зил, направи споредби помеѓу маките на Ујгурите во Кина денес и холокаустот, забележа Бенедикт Роџерс во својот напис, а сепак од Ватикан не е донесено такво обвинение.

Сега, за прв пат, постои мала светлина на надеж дека ова може да се промени. Додуша, една реченица скриена во книга – едноставно признание за страдањата на прогонетите Ујгури муслимани – не е толку моќна како формалната декларација. Сепак, кога некој гладува, и трошките се гозба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа21 минута

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет1 час

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт2 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ2 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија2 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија3 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет4 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа4 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет5 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет8 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија8 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија9 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија10 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет10 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија10 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет11 час

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет1 ден

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет1 ден

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија1 ден

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Досие