Контакт

Европа

Протести во европските градови против национализмот

Објавено пред

Илјадници луѓе протестираа денеска во градовите ширум Европа против десничарскиот популизам и национализам, а пред изборите за Европскиот парламент од 23 до 26 мај.

Маршевите под слоганот: „Една Европа за сите: Вашиот глас против национализмот“ беа одржани во Берлин, Келн, Лајпциг, Франкфурт, Минхен и Хамбург, пренесе „АП“.

Организаторите на повеќе од 70 групи велат дека ја поддржуваат Европската Унија, но бараат промени во миграциската политика, како и поддршка за мисијата за спас на бегалците во Средоземното море.

Планирани се и собири под слоганот „Не за омразата, да за промените“, во Будимпешта, Женева, Варшава, Букурешт и други градови.

Европа

Грета се сретна со својот идол – најмладата добитничка на Нобелова награда

Објавено пред

Климатската активистка, Грета Тунберг и добитничката на Нобеловата награда за мир, Малала Јусафзаи, се сретнаа вчера на универзитетот Оксфорд во Велика Британија за да разговараат за нивниот активизам и да им пренесат важни пораки на студентите.

Тунберг дојде во посета на Јусафзаи која студира филозофија, политика и економија на Оксфорд.

„Таа е единствената пријателка за која би прескокнала прадавања“, напиша Јусафзаи на „Твитер“.

„Денеска се запознав со мојот идол. Што друго можам да кажам?“, објави 17-годишната Швеѓанка на социјалните мрежи.

Малала Јусафзаи е 22-годишна Пакистанка која е најмладата добитничка на Нобеловата награда за мир што и беше врачена во 2014 година. Таа е позната по својот активизам за правата на девојчињата и правото на образование.

Прикажи повеќе...

Европа

Девојче од Ломбардија е првото дете заразено со коронавирус во Италија

Објавено пред

Девојче од Италија, кое има четири години, е заразено со коронавирус, јавија денеска италијанските медиуми.

Детето доаѓа од местото Кастиљоне дe Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаaт во црвената зона на заразата во северна Италија.

Девојчето е хоспитализирано, има благи симптоми на грип и не е во сериозна состојба.

Се верува дека таа го добила вирусот во болница во Кодоњо каде бил хоспитализиран првиот човек заразен со коронавирус во земјата.

Црвената зона во северна Италија е под полициско обезбедување 24 часа на ден за да се спречи неконтролирано излегување и влегување во областа на епидемијата.

Според достапните податоци, едно село со околу четири илјади жители е најпогоденото место од вирусот, кој сега го нарекуваат и ковид-19, бидејќи во моментов таму се заразени околу 40 луѓе.

Децата имаат помала веројатност да заболат од коронавирус, но сè уште не е јасно зошто е тоа така.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во Италија откриен првиот човек кој заболел од коронавирусот

Објавено пред

Во Италија сѐ уште не е идентификуван т.н. „нулти пациент“, кој всушност го донел вирусот, но откриен е првиот заразен. Познато е дека станува збор за 38-годишен маж, на кого властите му го откриваат само името – Матија.

Поради респираторни проблеми,тој бил хоспитализиран во одделението за интензивна нега во болница во градот Кодоњо, а во моментов е во болницата „Сан Матео“, која се наоѓа 35 километри јужно од Милано.

Ова го соопшти портпаролот на италијанската дирекција за цивилна заштита кој додаде дека неговата бремена сопруга исто така била позитивна на коронавирус и е хоспитализирана, но нејзината состојба не е загрижувачка, пренесува Си-ен-ен.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава10 минути

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во Вселената?...

Европа40 минути

Девојче од Ломбардија е првото дете заразено со коронавирус во Италија

Девојче од Италија, кое има четири години, е заразено со коронавирус, јавија денеска италијанските медиуми. Детето доаѓа од местото Кастиљоне...

Економија1 час

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија2 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Регион2 часа

Потврден и вториот случај на коронавирус во Хрватска

Хрватскиот министер Вили Берос го потврди и вториот случај на коронавирус во Хрватска. Инфициран е и братот на еден млад...

Македонија2 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт12 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија14 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија15 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија18 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија19 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија20 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион21 час

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија23 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно24 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион1 ден

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт1 ден

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија1 ден

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Досие