Контакт

Свет

Протест во Авганистан поради нееднаква распределба на храна, загинаа седум лица

Објавено пред

Седум лица загинаа во протест во Авганистан, кој беше организиран заради наводна нееднаква распределба на храна за време на епидемијата, откако полицијата отвори оган, објави Гардијан.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата Гор изјави дека околу 300 луѓе учествувале на протестот.

Демонстрантите тврдат дека при распределбата на храна, приоритет им се дава на лицата со политички врски, а портпаролот ги отфрли овие обвиненија како неточни.

Тој за „Ројтерс“ изјави дека полицијата отворила оган откако неколку демонстранти почнале да пукаат и да фрлаат камења обидувајќи се да влезат во куќата на гувернерот.

Европа

Шефицата на Европската комисија за прв пат стана баба

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на социјалните мрежи објави дека за прв пат станала баба.

Поранешната германска министерка за одбрана и мајка на седум деца објави фотографија од себе и нејзината внука со опис дека е горда баба и дека станува збор за магичен момент.

„Првиот пат кога ќе ја прегрнеш својата внука е еден од оние моменти кој те потсетува на она што е навистина важно во животот“, напиша таа.

Со нејзиниот сопруг, лекар и академик Хеик фон дер Лајен, таа израсна седум деца.

Пред да застане на чело на Европската Комисија, таа водеше три различни оддели во германската влада – одбрана, труд и семејство.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Најмалку осум деца и учител убиени во пукање во Русија

Објавено пред

Според првичните информации од руските медиуми, шест деца и наставник биле убиени во пукање во рускиот град Казањ.

Но, бројката на пријавени жртви во меѓувреме се зголеми, па така според агенцијата „Франс прес“ убиени се најмалку 9 лица, од кои 8 ученици и еден наставник.

Евакуацијата на децата од училиштето е во тек. Предупредување, дека снимката во продолжение е вознемирувачка.

Претходно беше објавено дека непознати лица отвориле оган во близина на образовната институција, а подоцна се слушнала и експлозија.

 

Весникот „Газета“ наведува дека специјални единици влегле во училишниот двор и дека еден од сторителите, кој наводно е тинејџер, е уапсен. Според порталот „База“, еден од напаѓачите е 19-годишниот Илназ Ренатовиќ Гаљавиев. Гаљавиев наводно матурирал во тоа училиште.

Се појави и информација дека друг напаѓач бил застрелан.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Наскоро без маски во затворен простор, мора да почнеме да живееме послободно

Објавено пред

Луѓето би можеле да продолжат да носат маски уште неколку години за да спречат ширење на респираторни инфекции, изјави Ентони Фаучи, главниот медицински советник во Белата куќа.

Тој додаде дека луѓето главно се навикнаа да носат маски за време на пандемијата на коронавирусот , па многумина веројатно ќе продолжат да ги носат и за време на сезонски вируси како што е грипот.

Масовното носење маски во САД доведе до голем пад на смртноста од сезонски грип.

„Оваа година практично имаме непостоечка сезона на грип“, изјави Фаучи за „Ен-би-си“.

Тој исто така рече дека како што вакцинираат федералните власти, што е можно повеќе Американци наскоро ќе ги релаксираат мерките поврзани со носење маски во затворено.

„Ние мора да почнеме да живееме послободно бидејќи имаме се повеќе вакцинирани“, нагласи тој.

Во САД досега повеќе од половина од возрасните се вакцинирани со најмалку една доза на вакцина, од кои 43 проценти се ревакцинирани.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион33 минути

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани откако Вучиќ вети по 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија40 минути

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, со повеќе точки на дневниот ред , информираат владините служби. На седницата,...

Свет1 час

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион12 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија19 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија19 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија21 час

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија23 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 дена

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија2 дена

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Досие