Контакт

Свет

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Објавено пред

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта со отров.

Според австрискиот портал „Heute“, неговите колеги се почувствувале лошо откако јаделе од тортата, а еден од нив завршил во болница.

Осомничениот е уапсен и се наоѓа во притвор во Корнебург.

Тој е обвинет за кривично дело тешка телесна повреда и нанесување материјална штета, со оглед дека на еден од неговите колеги му ги избушил гумите на неговиот автомобил.

Според медиумите, докторот потекнува од истакнато белградско семејство. Полицијата го испитува можниот мотив за делото и се сомневаат дека станува збор за одмазда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Секретарката на починатиот градоначалник на Сеул го обвини за сексуално малтретирање

Објавено пред

Поранешната секретарка го обвини градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сун, кој почина минатата недела, за сексуална злоупотреба во рок од четири години, јави Би-би-си.

Парк важел за омилен градоначалник и двапати бил избран за прв човек на градската власт во Сеул. Претходно работел како адвокат за човекови права и бил активен во граѓански организации. Либералите го сметаа за потенцијален кандидат на претседателските избори во 2022 година.

Неговото тело беше пронајдено минатиот четврток во шума на северот од Сеул, откако семејството, на кое му оставил проштална порака, го пријавило исчезнувањето.

Починал еден ден откако поранешната секретарка го пријавила во полиција.

На денешната прес-конференција, адвокатот рече дека поранешната секретарка тврди оти Парк сексуално ја злоставувал четири години.

Таа вели дека Парк и испраќал фотографии во долна облека и дека ја викал во неговата соба во канцеларијата каде барал да го прегрне.

Според нејзините тврдења, таа барала заштита од одговорните во Градското собрание, но нејзините обвинувања биле игнорирани.

Додала дека злоупотребата продолжила дури и откако ги сменила работното местп.

Во писмото прочитано од адвокатот, поранешната секретарка наведува дека полицијата ја испрашувала цела ноќ и дека била шокирана кога слушнала за смртта на Парк.

Сеул прогласи петдневна жалост за 64-годишниот градоначалник, а пред Градското собрание, на посебно одредено место, жителите на метрополата со 10 милиони жители можат да се збогуваат со него.

Откако на површина излегоа обвинувањата за злоупотреба, денеска околу 500.000 луѓе потпишаа петиција, барајќи од властите да се откажат од оддавањето почит за Парк.

Според извештаите на медиумите, полицијата верува дека тој извршил самоубиство.

Прикажи повеќе...

Свет

Командант на Хамас пребегал во Израел со доверливи документи

Објавено пред

Висок воен командант на Хамас пребегал во Израел откако беше откриено дека соработува со еврејската држава како шпион, објави саудискиот канал „Ал Арабија“.

Според извештајот, во кој се наведуваат палестински извори, пребегантиот бил поморски командант задолжен за нуркачката единица на бригадите „Изз ад-Дин ал-Касам“ – воено крило на Хамас.

Според палестинскиот весник „Амад медиа“, командантот избегал од Појасот Газа управуван од Хамас на израелски поморски брод и со себе понел пари, опрема за набудување и лаптоп со класифицирани, опасни документи.

Повеќе од 16 апсења беа извршени од лидерите на Хамас кои се во „состојба на хистерија“, се вели во извештајот. Министерството за внатрешни работи на Хамас во неделата остро ги негираше извештаите.

„Ги отфрламе фабрикуваните шпекулации објавени од „Ал Арабија“, кои му припишуваа изјави на Министерството за внатрешни работи за апсење на неколку членови на Хамас под обвинение за соработка со Израел. „Ал Арабија“ практикува измама и работи на ширење шпекулации и лаги “, се вели во изјавата на терористичката група со седиште во Газа.

Во април, Хамас соопшти дека уапсил голем број Палестинци кои шпионирале за Израел. Еден од нив беше активист за мир, кој воспоставил повик на платформата „Зум“ со Израелците, а беше уапсен под обвинение за предавство.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Бројот на смртни случаи oд Ковид-19 во Русија е многу помал отколку во другите земји

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека бројот на смртни случаи кај лицата со Ковид-19 во Русија е многу помал отколку во другите земји, јави ТАСС.

„Бројот на починати во Русија на примерок од 100.000 пациенти заболени од коронавирус е помал отколку во другите земји, вклучително и земји од ЕУ со развиени здравствени системи“, рече рускиот претседател.

Тој посочи дека бројот на новозаразени се стабилизира и не расте, а бројот на пациенти кои закрепнале расте од ден на ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа2 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ3 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ3 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија3 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион4 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион4 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет5 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет6 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион6 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија6 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија20 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија20 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ21 час

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија21 час

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет24 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Досие