Контакт

Свет

Пукање на аеродромот во Мексико Сити, има повредени

Објавено пред

Утрово се слушнале истрели на Терминал 2 на меѓународниот аеродром во Мексико Сити, јавуваат локалните медиуми.

Извештаите велат дека две или три лица се повредени, пренесе „Ројтерс“.

Шефот на полицијата објави дека е уапсено едно сомнително лице.

Свет

Русија: Дипломатскиот бојкот на ЗОИ во Пекинг е бесмислен

Објавено пред

Шефот на Олимпискиот комитет на Русија денеска изјави дека неговата земја не го поддржува дипломатскиот бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг во 2022 година, за кој одлучија некои од западните земји, осудувајќи го потегот како бесмислен.

„Од спортска гледна точка, овие мерки се апсолутно бесмислени“, изјави за новинарите Станислав Поздњаков, претседател на рускиот олимписки комитет, пренесува Ројтерс.

„Овие мерки имаат исклучиво политички карактер. Навистина се надеваме дека нема да фрлат сенка врз Игрите“, додаде шефот на рускиот олимписки комитет.

Прикажи повеќе...

Свет

Москва не знае ништо за средбата НАТО-Русија

Објавено пред

Русија не ги знае деталите од средбата меѓу претставниците на Русија и НАТО за Украина, која ја најави американскиот претседател Џо Бајден, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

„Не знам ништо за таква средба. Ги видов коментарите на американскиот претседател за ова прашање. Обврзувачките безбедносни гаранции се предмет на понатамошна дискусија“, изјави Рјабков, а пренесува руската агенција ТАС С.

„Се уште ништо не е решено, а американските најави, кои се даваат еднострано, не ни создаваат нова реалност, туку се само потсетување дека овие прашања ќе треба внимателно да се решат“, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина: Дипломатскиот бојкот на САД, Канада и Британија е фарса

Објавено пред

Кина денеска ја критикуваше одлуката на Канада и Велика Британија да им се придружат на САД во дипломатскиот бојкот на Зимските олимписки игри во 2022 година, а бојкотот го оценија како фарса.

Кина не е загрижена дека отсуството на официјални лица може да предизвика верижна реакција, бидејќи многу шефови на држави, владини лидери и членови на кралските семејства поднеле барање да дојдат, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венпинг, пренесе АП.

Освен Канада, Британија и САД, и Австралија соопшти дека нема да праќа функционери на Зимските олимписки игри, од истите причини, а тоа е обвинението за наводно кршење на човековите права во Кина. Нов Зеланд претходно го информираше Пекинг дека нема да испраќа службеници поради рестриктивните мерки за пандемијата, но исто така изрази загриженост за човековите права.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија2 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет2 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон, па затоа...

Свет4 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа5 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет6 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија21 час

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија21 час

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет24 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа2 дена

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Досие