Контакт

Европа

Путин даде големо интервју за државната телевизија: Европејците не нè послушаа

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, даде интервју за државната телевизија Русија 1. Во него тој ја оцени состојбата во енергетскиот сектор и зборуваше за причините за глобалната криза со храна.

dobivaj vesti na viber

Со потсмев кон САД и Европа

Путин рече дека по почетокот на специјалната операција во Украина, САД и Европа почнале да преземаат чекори што ја влошиле ситуацијата во прехранбениот сектор и производството на вештачки ѓубрива.

„Во САД, финансиските и економските власти не најдоа ништо подобро од тоа да тргнат по патот на вбризгување големи суми пари за поддршка на населението и поддршка на одделни бизниси и сектори во економијата“, рече тој.

„Ситуацијата ќе се влоши и цените на храната ќе поскапат“

Според него, сега има обид одговорноста за тоа што се случува на пазарот за храна да се префрли на Русија, а тоа е обид, за како што рече, префрлање од болна на здрава глава.

Путин додаде дека е убеден оти ситуацијата со светските ѓубрива ќе се влоши поради санкциите, а цените на храната ќе пораснат.

Извоз на житарки од Украина

Рускиот лидер изјавата дека Москва го спречува извозот на украински житарки ја нарече блеф и ја истакна подготвеноста да го зголеми извозот на пченица на 50 милиони тони. Тој го повика Киев да ги исчисти мините од територијата под негова контрола за безбеден извоз на житото и нагласи дека Русија нема да ја искористи таквата ситуација за да организира поморски напади.

„Гарантираме мирен премин без никакви проблеми. Тие мора да ги исчистат мините и да ги подигнат бродовите од дното на Црното Море што ги потонаа за да го отежнат влезот во пристаништата на југот на Украина“, рече Путин.

Тој исто така изјави дека има десетици странски бродови во украинските пристаништа, чии екипажи и натаму се држат како заложници. Путин уште еднаш ја изрази својата подготвеност да обезбеди мирен транспорт на жито и безбедно влегување на бродовите во Азовското и Црното Море.

„Веќе ја завршуваме работата за деминирање. Украинските војници таму поставија мини во три слоја. Работата се привршува, ќе ја создадеме потребната логистика“, рече тој. Путин додаде дека украинското жито може да се извезува и преку Дунав и Полска, а најевтиниот пат е преку Белорусија, но дека за тоа треба да се укинат санкциите.

Енергетска криза

Што се однесува до енергетската криза, рускиот претседател рече дека токму кусогледата енергетска политика на европските земји довела до актуелната криза.

„Банките престанаа да даваат кредити бидејќи се под притисок, осигурителните компании престанаа да обезбедуваат релевантни трансакции, престанаа да им даваат земјиште на локалните власти за да го прошират производството, ја намалија изградбата на специјализиран транспорт, вклучително и цевководи, сето тоа доведе до недоволно инвестирање во светскиот енергетски сектор, а како резултат на тоа има пораст на цените“, рече тој.

Путин додаде дека Европејците не ги послушале итните барања на Русија за одржување на долгорочни договори за снабдување со природен гас, што имало негативно влијание врз енергетскиот пазар.

Европа

Европскиот парламент го осуди укинувањето на абортусот во САД

Објавено пред

Европскиот парламент денеска со големо мнозинство го осуди укинувањето на уставната заштита на абортусот во САД.

dobivaj vesti na viber

Тој повика и на вклучување на ваквата заштитна мерка во Повелбата на ЕУ за основните права.

Европратениците ја усвоија резолуцијата со 324 гласа „за“, 155 „против“ и 38 воздржани, што го одразува гневот во многу земји членки на ЕУ по контроверзната одлука на Врховниот суд на САД на 24 јуни.

Резолуцијата ги повикува членките на Унијата да додадат во Повелбата за основните права на ЕУ дека секој има право на безбеден и легален абортус.

Статусот на абортусот во земјите на ЕУ е определен со националните закони. Абортусот е легален и се практикува без големо политичко противење во многу земји членки на ЕУ, а е забранет на Малта и ограничен е во Полска.

Во резолуцијата се споменува неодамнешен случај на Малта, каде што една американска туристка имала нецелосен абортус, но поради забраната за абортус, нејзиното фетално ткиво не можело да се отстрани иако животот ѝ бил во опасност.

Исто така, се соопштува дека е поведено обвинение против активист за човекови права во Полска за обезбедување апчиња за абортус.

Во резолуцијата европратениците ја изразуваат својата загриженост за можното зголемување на протокот на пари за финансирање групи што се за забрана на абортусот по одлуката на Врховниот суд на САД.

Изразувајќи стравувања дека движењата против абортусот би можеле да се шират во Европа, некои европратеници рекоа дека е потребно усвојување заштитни мерки во ЕУ.

И покрај усвојувањето на резолуцијата во ЕП, не се очекува таа да има итно влијание врз законите за абортус во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски по оставката на Борис Џонсон: Тој беше вистински пријател на Украина

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е убеден оти британската политика кон Украина нема да се промени во блиска иднина и покрај оставката на Борис Џонсон.

dobivaj vesti na viber

„Џонсон беше вистински пријател на Украина“, рече Зеленски во интервју за Си-ен-ен додавајќи дека Украина доби многу од таквиот однос со него мислејќи првенствено на воената поддршка.

Зеленски изрази надеж дека директно ќе разговара со Џонсон за да дознае повеќе детали за неговата оставка, пренесува Си-ен-ен.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон не планира да поднесе оставка: Во тешки околности работата треба да продолжи

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека ќе се бори да остане на власт и покрај зголемените повици да се повлече.

dobivaj vesti na viber

Позицијата на Џонсон ја разнишаа низа оставки од колеги и министри кои сметаат дека тој не е добар премиер. На неделниот распит премиерот во Парламентот пристигна со борбен став.

По оставката на повеќе од 20 функционери, некои претставници сметаат дека Џонсон не може да ги пополни тие позиции во време кога се повикува владата да одговори на растот на трошоците за живот и да ја поддржи економијата, чиј раст забавува и е загрозен со рецесија. Неговата судбина би можела да биде решена најрано в среда кога таканаречениот комитет 1922 ќе се состане за да ги утврди правилата за гласање доверба. Портпаролот на Џонсон рече дека Џонсон верува оти ќе преживее такво гласање.

„Работата на премиерот во тешки околности е да продолжи да работи“, рече Џонсон. Претходно, тој се обиде да го покаже својот авторитет со брзо назначување на Надим Захави за министер за финансии, а кој е популарен политичар во Конзервативната партија заслужен за брзата набавка на вакцината против Ковид-19.

Но, настапот на Џонсон во Парламентот наиде на брутален одговор, пишува „Ројтерс“. Тешката позиција во која се наоѓа се покажа кога некои негови колеги од власта не успеаја да се воздржат од смеење додека лидерот на опозицијата му кажа дека е лидер на лесната бригада.

Џонсон беше прашан за неговата оставка од тројца членови на неговата партија.

Го нападна и поранешниот министер за здравство, Саџид Џавид, наведувајќи ги сите афери и гафови. „Во одреден момент треба да одлучиме дека е премногу. Тој момент е денес“, рече Џавид. Според анкетата на YouGov, 69 отсто од Британците се согласуваат со поранешниот министер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Францускиот предлог стигна во Собранието, седница не е планирана за вечерва

Владата до Собранието ја достави информацијата за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со Европската Унија,...

Македонија2 часа

(Интервју) Марјан Ѓорчев: Францускиот предлог нè фрла во амбис и води кон сeриозни проблеми

Македонија е внедрена во погрешна рамка закачена на погрешен ѕид, тој ѕид нè оддалечува од европската перспектива и не се...

Македонија4 часа

Ковачевски: Најостро го осудувам насилството на протестите

Премиерот Димитар Ковачевски на „Фејсбук“ остро ги осуди немилите настани на вчерашните протести, апелирајќи до граѓаните да го изразат својот...

Свет5 часа

(Видео) Борис Џонсон поднесе оставка

Премиерот Борис Џонсон ѝ се обрати на британската јавност и ја разреши дилемата дали поднесува оставка или не. Пред Даунинг...

Економија5 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 3,00 ден/лит, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Македонија5 часа

Макрон: Се отвора историска можност, изборот е ваш

„Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора...

Македонија6 часа

Нови 355 заразени со ковид и двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.129 тестови,...

Македонија7 часа

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа што тргнаа против својот народ

„На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите партиски пулени, исклучиво раководејќи се од партиски интереси и желба за зачувување на...

Македонија8 часа

Приведен 18-годишник кој фрли молотов коктел кон Собранието

Во текот на вчерашното деноноќие приведено е 18-годишно момче кое фрли молотов коктел кон зградата на Собранието, соопшти МВР. Станува...

Македонија9 часа

Вечерва нов протест во Скопје – „Ултиматум – НЕ благодарам“

„Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред Влада, преку...

Македонија9 часа

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „Неприфатливо е користење насилство и...

Економија10 часа

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

Европската Унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет10 часа

Војната во Украина во фокусот на самитот на Г20 во Индонезија

Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија, на разговори во кои ќе доминира конфликтот...

Македонија20 часа

Мицкоски: Подолго време добивам информации за моја елиминација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека на денешниот протест при инцидентите кај „Мавровка“ имало намера да се изгуби човечки...

Македонија22 часа

Демонстрантите нападнати со камења и шишиња кај „Мавровка“

Демонстрантите што протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег по...

Спорт23 часа

Ексклузивно интервју со Калин Ивановски: Верувам дека в недела можам да го освојам Вимблдон

Од Лондон, Ненад Живановски Калин Ивановски, осумнаесетгодишниот русокос скопјанец, веќе втора година по ред како единствен ја претставува Македонија на...

Македонија1 ден

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион1 ден

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија1 ден

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија1 ден

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...