Контакт

Свет

Путин и Зеленски разговараа за првпат

Објавено пред

Претседателите на Украина и на Русија, Володомир Зеленски и Владимир Путин, разговараа телефонски за украинските морнари, кои во ноември лани беа уапсени во Керчкиот теснец.

„Главна тема беше ослободувањето на уапсените украински морнари. Исто така, разговараа и за ослободување на други Украинци кое моментно се затворени во Русија“, соопштија од кабинетот на Зеленски.

Од Кремљ соопштија дека Путин и Зеленски разговарале за прашања врзани за решавање на судирот на југоистокот на Украина и за заедничко враќање на затвореници од двете страни.

Тасс наведува дека ова е прв разговор меѓу Путин и Зеленски откако тој дојде на местото претседател на Украина на 30 мај.

Претходно, Путин порача дека Русија е спремна за разговори со украинските власти во било кој формат, но дека прво треба да се почека формирање на влада во Киев.

Односите меѓу Украина и Русија се нарушени од побуната во Украина во 2013 година која доведе до пад и бегство на тогашниот украински претседател, Виктор Јанукович.

Европа

НАТО по грешка објави 6 тајни локации во Европа каде се чува американско нуклеарно оружје

Објавено пред

Во извештај на Парламентарното собрание на НАТО, случајно се појавија информации за точните локации на кои во Европа се складира американското нуклеарно оружје, објави „Вашингтон пост“.

Според информациите на весникот, овој извештај бил објавен во април под името „Нова ера во нуклеарното задржување“, меѓутоа веднаш по објавувањето, документот бил избришан, бидејќи во него е напишано каде точно се лоцирани околу 150 нуклеарни боеви глави во Европа.

Во документот се наведени шест локации односно шест воени бази: Клајн Брогел во Белгија, Буел во Германија, Авиано и Геди-Торе во Италија, Вокел во Холандија и Инџирлик во Турција.

Американскиот весник исто така додава дека минатата недела била објавена финалната верзија на извештајот, но овојпат без локациите на американските нуклеарни проектили, пренесува „Спутник“.

Авторот на овој извештај и покрај обвинувањата за објавување на доверливи информации, рече дека сите информации содржани во документот се собрани од јавни извори.

Меѓутоа, неименуван извор на НАТО, вели дека ваков вид на информации не постојат во официјални документи на Алијансата.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот на оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата на Израел кој најдолго останал на таа функција.

Бен-Гурион беше на чело на владата на Израел 4.875 дена, околу 13 ипол години, од 14 мај 1948 до 26 јануари 1954 година и повторно од ноемвеи 1955 до крајот на јуни 1963 година. Нетанјаху беше премиер од јуни 1996 до јули 1999 година, а од крајот на март 2009 година без прекин е на оваа функција.

Во петок тој ќе го изедначи стажот со Бен-Гурион, а во сабота ќе го надмине и ќе влезе во историјата на Израел.

Тој, според годините поминати на функцијата, меѓу лидерите на земјите членки на Организацијата за економска соработка и безбедност (ОЕЦД), е трет – после Реџеп Таип Ердоган во Турција и Ангела Меркел во Германија.

Нетанјаху ја предводи преодната влада до изборите закажани за 17 септември оваа година. Тој се соочува со обвиненија за корупција. Но, законот му дозволува на премиерот да остане на функцијата сè додека не биде осуден и сите негови жалби не бидат одбиени.

Прикажи повеќе...

Свет

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Објавено пред

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, тој ги упатил кон членките на Конгресот кои потекнуваат од малцинските заедници.

За резолуцијата гласале сите демократи и четворица претставници на републиканците, односно истата била усвоена со 240 гласа, пренесуваат светските агенции.

Со неа остро се осудуваат, како што се наведува, „расистичките коментари на Трамп кои го зголемиле стравот и омразата кон новодојдените Американци и луѓето од други раси“.

Трамп неодамна преку „Твитер“ на четири демократски претставнички им порача дека треба да се вратат во земјите од каде што дошле, а во текот на вчерашната расправа демократскиот конгресмен Ал Грин побаа импичмент на претседателот.

Трамп и натаму стои зад својата изјава и на „Твитер“ порача дека конгресмените кои не се задоволни од САД можат слободно да си заминат.

Конгресменот од Тексас, Ал Грин, го обвини претседателот поради ваквите коментари и побара гласање за импичмент на Трамп.

Како што пренесуваат агенциите, гласањето може да се случи во текот на неделава.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 минути

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и се здобило со повреди на местото викано „Чуле“ на Селечка планина....

Свет14 минути

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот на оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет36 минути

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, тој...

Свет2 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден (77) кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа2 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет2 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија12 часа

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион14 часа

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа15 часа

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет15 часа

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија17 часа

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа19 часа

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија19 часа

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија19 часа

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Спорт19 часа

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал....

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски бара притвор за Катица Јанева

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашното апсење вели дека е голем октопод, дека има злоупотреби на медиум и дека...

Македонија21 час

Брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички предмети меѓу доказите за Боки 13

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот...

Македонија23 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет23 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет24 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Досие