Контакт

Свет

Путин и Моралес за Венецуела: Неприфатливо е надворешно мешање

Објавено пред

Претседателите на Русија и Боливија, Владимир Путин и Ево Моралес денеска оценија дека е недозволиво надворешно мешање во венецуелските прашања и изразија надеж дека дијалогот меѓу власта и опозицијата во таа земја ќе помогне да се најде излез од кризата.

„Руската страна во неколку наврати истакна дека странското мешање во работите на Венецуела е недозволиво”, рече Путин по разговорот со Моралес.

Тој додаде дека ист став има и претседателот на Боливија, објави ТАСС.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Објавено пред

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат под прекарот Ел Чапо на кој денеска во Њујорк треба да му биде изречена финалната пресуда, речиси сигурно ќе добие доживотна казна затвор.

Сите светски медиуми пишуваат дека рочиштето е повеќе или помалку чиста формалност. Гусман е поранешен лидер на наркокартелот Синалоа, во февруари беше прогласен за виновен за кривични дела извршени во период од четвртина век, вклучувајќи и шверц на стотици тони кокаин, хероин, метамфетамин и марихуана во САД.

Поротниците во судењето имаа можност да го слушне секој детаљ од работата на картелот, како и детали од возбудливиот живот на Гусман. Тој кариерата ја започнал работејќи на плантажи за марихуана во колумбиската држава Синалоа, но сега се чини остатокот од животот ќе го мине во затворот познат како „Алкатраз на Карпите“ – федерален затвор со најстроги безбедносни мерки лоциран во Флоренс, Колорадо.

Како што пишува Си-ен-ен, ADX Florence, e најсигурниот затвор под максимална безбедност во САД, изграден за најлошите меѓу најлошите осудени во затворскиот систем, вклучувајќи насилни затвореници и осудени домашни терористи. Повеќе од 400 затвореници, колку што има вкупно зад ѕидовите на оваа тврдина, 23 часа од денот минуваат целосно сами, во бетонски и звучно изолирани ќелии со димензија од 2 на 3,5 метри.

Таму Гусман ќе го пречекаат подеднакво познати и озлогласени цимери, вклучувајќи го анархо-терористот и брилијантен математичар Тед Качински познат како Унабомбер, исто така, домашниот терорист Тери Николс кој во 1995 година разнесе канцелариски комплекс на федералните служби во центарот на Оклахома Сити при што загинаа 168 лица, а повеќе од 800 беа повредени, Ричард Рид, британски терорист и следбеник на „Ал Каеда“ познат како бомбашот со чевли, кој беше осуден на доживотен затвор поради обидот во 2001 година да разнесе авион на прекуокеански лет со експлозив скриен во чевлите и Џокар Царнаев, терорист кој во 2013 година изврши напад врз учесниците на бостонскиот маратон. Тој е во затворот го чека извршувањето на изречената смртна казна.

Прикажи повеќе...

Европа

Призна дека праќал писма со опасна супстанција, но го крие мотивот

Објавено пред

Австриската полиција го откри лицето кое минатата недела праќаше писма во кои се наоѓаше опасна супстанциија, поради кои Министерството за внатрешни работи им испрати предупредување на парламентот и политичарите за опасните пратки.

Триесет и деветгодишен граѓанин на Бургенланд признал дека испратил писма со хемиска супстанција, но не сакал да го открие својот мотив.

Полицијата поднесе кривична пријава против него и тој е пуштен на слобода.

Со недели, тој на компаниите им испраќал писма со хемиска супстанција што предизвикува реакции на кожата.

“Сé уште не е јасно какви намери имал со неговите писма”, рече полковникот Хелмут Марбан.

Полицијата му влегла во трага на осомничениот преку поштата во која ги предавал писмата.

Тој, како што тврдеше полицијата, направил грешка, но чуварите на редот не ја откриваат.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Mомче од Хрватска пронајдено мртво во шума во Германија

Објавено пред

Mомче од Хрватска е пронајдено мртво во шума во Германија. Собирач на печурки во неделата го пронашол телото на момчето , по што повикал полиција. Телото на 27 – годишниот Кристијан Б. е дадено на обдукција. На неговото тело се пронајдени повеќе повреди, како и убоди од нож. Полицијата привела брачен пар од германската федерална покраина Баварија. Тие се осомничени за убиството.

Според медиумите, 31-годишен маж е задржан во притвор, додека неговата жена е пуштена да се брани на слобода. Полицијата ги утврдува причините за убиството, но првичните сомнежи се дека момчето се заљубило во погрешна жена.

Полицијата се сомнева дека младиот човек бил убиен во саботата попладне и дека телото потоа со возило било однесено во шумата и било оставено таму. Полицијата го пребарала неговиот мобилен телефон и утврдила дека момчето дента на убиството комуницирало со осомничениот пар. Запленето е и возилото во кое телото на убиениот било однесено во шумата.

,,Тие се обиделе да ги скријат трагите во автомобилот, но пронајдовме траги од крвта на убиениот. Двојката даде контроверзни изјави и го негираа убиството”, велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат под прекарот Ел Чапо на кој денеска во Њујорк треба да му...

Свет53 минути

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот на оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет1 час

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, тој...

Свет2 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа2 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет3 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија12 часа

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион14 часа

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа15 часа

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет15 часа

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија18 часа

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа19 часа

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија20 часа

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија20 часа

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Спорт20 часа

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал....

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски бара притвор за Катица Јанева

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашното апсење вели дека е голем октопод, дека има злоупотреби на медиум и дека...

Македонија21 час

Брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички предмети меѓу доказите за Боки 13

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот...

Македонија24 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет1 ден

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Досие