Контакт

Свет

Путин и Џјинпинг ќе се сретнат следната недела на самитот во Узбекистан

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг и рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретнат на маргините на самитот во Узбекистан следната недела, изјави рускиот амбасадор во Пекинг, Андреј Денисов, пренесува руската државна новинска агенција ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Очекуваниот состанок на самитот на Шангајската организација за соработка (SCO) ќе биде прва средба лице в лице меѓу двајцата лидери, од почетокот на специјалната операција на руската војска во Украина во февруари оваа година.

Тоа ќе биде и прво патување на Шји во странство од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Самитот ќе се одржи на 15 и 16 септември во Самарканд.

Европа

Лавров: Западот мора да стане свесен за новата реалност

Објавено пред

За Русија апсолутно не е од значење дали западните земји ќе го признаат влегувањето на новите региони во нејзиниот состав, но покоректно би било кога би биле свесни за новата реалност, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

„Апсолутно не е од суштинско значење. Секако, покоректно би било сите земји во светот да бидат свесни за новата реалност, која беше неизбежна. Тоа го потврдуваат огромен број правни аргументи, меѓу кои и Повелбата на Обединетите нации, која го воспоставува принципот на еднаквост и самоопределување на народите, како и Декларацијата на Генералното собрание на ОН, која прецизно појаснува дека секој е должен да го почитува територијалниот интегритет на оние земји кои имаат влади кои го признаваат правото на самоопределување и го претставуваат целиот народ што живее на територијата на една земја“, изјави Лавров пред новинарите.

Според него, режимот на актуелниот претседател на Украина, Володимир Зеленски, како и на неговиот претходник Петро Порошенко, не ги почитува тие критериуми.

„Сега се реализира сценарио кое го диктира самиот живот и кое се потпира на слободната волја на граѓаните“, вели Лавров.

Според него, повеќето земји сфаќаат дека Русија е во право.

„Ви гарантирам дека огромното мнозинство земји совршено разбираат дека сме во право. Не секој има храброст или сила објективно да зборува за тоа директно. Сигурен сум дека вистината ќе го најде својот пат“, изјави шефот на руската дипломатија.

Тој нагласи дека сега, во случај на референдуми во регионите ЛНР, ДНР, Запорожје и Херсон, се реализира сценарио кое се потпира на слободната волја на народот.

„Секакви други обиди, вештачка ескалација на конфронтацијата, вештачка мобилизација на антируските сили, закани и уцени – сето тоа е антиисториско“, рече Лавров.

Прикажи повеќе...

Свет

Нобеловата награда за физика за Алан Аспект, Џон Ф. Клаузер и Антон Цајлингер

Објавено пред

Кралската шведска академија на науките одлучи да ја додели Нобеловата награда за физика за 2022 година на Алан Аспект, Џон Ф. Клаузер и Антон Зелингер.

dobivaj vesti na viber

Тие ја добија наградата „за експерименти со заплеткани фотони, утврдување на прекршувања на Беловите нееднаквости и пионерска квантна информатичка наука“.

Ален Аспект, Џон Клаузер и Антон Цајлингер спроведоа револуционерни експерименти користејќи заплеткани квантни состојби, каде што две честички се однесуваат како една единица дури и кога се разделени.

Нивните резултати го отворија патот за нова технологија базирана на квантни информации.

Неописливите ефекти на квантната механика почнуваат да се применуваат. Сега постои големо поле на истражување кое вклучува квантни компјутери, квантни мрежи и безбедна квантна шифрирана комуникација.

Еден од клучните фактори во овој развој е како квантната механика дозволува две или повеќе честички да постојат во таканаречена заплеткана состојба.

Она што се случува со една од честичките во заплетканиот пар одредува што ќе се случи со другата честичка, дури и ако тие се далеку.

Долго време беше доведено во прашање дали корелацијата се должи на фактот што честичките во заплетканиот пар содржат скриени променливи, инструкции кои им кажуваат каков резултат треба да дадат во експериментот.

Во 1960-тите, Џон Стјуарт Бел разви математичка нееднаквост што го носи неговото име.

Тоа значи дека ако има скриени променливи, корелацијата помеѓу резултатите од голем број мерења никогаш нема да надмине одредена вредност. Сепак, квантната механика предвидува дека одреден тип на експеримент ќе ја наруши нееднаквоста на Бел, што ќе резултира со посилна корелација отколку што инаку би била можна.

Џон Клаузер ги развил идеите на Џон Бел, што доведе до практичен експеримент. Кога правел мерења, тие ја поддржувале квантната механика со јасно кршење на нееднаквоста на Бел. Ова значи дека квантната механика не може да се замени со теорија која користи скриени променливи.

Некои пропусти останаа по експериментот на Џон Клаузер.

Ален Аспект ја разви поставката, користејќи ја на начин што затвори важна дупка. Тој можеше да ги промени поставките за мерење откако заплетканиот пар го напушти изворот, така што поставката што постоеше кога се емитуваа не може да влијае на резултатот.

Користејќи софистицирани алатки и долга серија експерименти, Антон Цајлингер почнал да ги искористува заплетканите квантни состојби. Меѓудругото, неговата истражувачка група демонстрираше феномен наречен квантна телепортација, кој овозможува квантната состојба да се движи од една до друга честичка на растојание.

„Станува сè појасно дека се појавува нов вид на квантна технологија. Гледаме дека работата на лауреатот со заплетканите состојби е од големо значење, дури и надвор од основните прашања за толкувањето на квантната механика“, вели Андерс Ирбек, претседател на Нобеловиот комитет за физика.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

Објавено пред

Одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина за мерките на Киев, како одговор на обидот на Русија да анектира делови од својата територија, стапи во сила денеска, се наведува во декретот потпишан од украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Интерфакс Украина.

dobivaj vesti na viber

Советот за национална безбедност и одбрана на Украина донесе одлука за неможност да се преговара со рускиот претседател Владимир Путин, се наведува во указот потпишан од Зеленски.

– Констатирана е неможноста да се преговара со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин – се наведува во документот.

Одлуката на Советот ги прецизира начините за спротивставување на обидите на Москва за анексија на украински територии, како и неопходните мерки за обезбедување на колективната безбедност на евроатлантската област и Украина и за враќање на нејзиниот територијален интегритет.

Соодветниот указ на Зеленски со кој се одобрува одлуката на Советот од 30 септември денеска е објавена на веб-страницата на претседателот.

– Уредбата стапува во сила со денот на објавувањето – се вели во текстот на документот.

Украина поднесе барање за забрзана процедура за членство во НАТО, откако беше објавено дека Русија ја покренала процедурата за приклучување на четири украински региони, откако во нив организираше референдум, што Киев и голем број земји го отфрлија како кршење на меѓународното право,пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Обвинителство: Зеќири го оштетил буџетот за скоро 1,5 милиони евра, парите завршиле во приватни фирми

Обвинителката Катерина Коларевиќ поднесе обвинение против ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири. Тој се гони за злоупотреба на службена положба...

Економија2 часа

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет2 часа

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет2 часа

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со тешки последици, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина ѝ...

Свет4 часа

Азербејџан ја гранатира Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет4 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи...

Свет4 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет5 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет5 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет5 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион17 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа19 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет20 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија22 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион22 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија23 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија24 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија24 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија24 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 ден

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...