Контакт

Свет

Путин нема донесено одлука за средбата што ја предложи Бајден

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, ќе донесе конечна одлука по предлогот на неговиот американски колега, Џо Бајден, да се состанат во трета земја, објави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Што се однесува до изјавите на претседателот Бајден, неговиот предлог за средба речиси се поклопува со предлогот даден од претседателот Путин“, рече Песков, а пренесе агенцијата ТАСС.

Песков додаде дека ќе биде потребно време да се разгледа предлогот.

„Одговорот ќе се заснова на одлуките на претседателите, во време и во форма избрана од рускиот претседател“, истакна портпаролот.

Бајден претходно неделава му предложи на Путин средба на неутрална почва и вчера рече дека е време да се намалат тензиите.

Кремљ го оценува како позитивен фактот дека американскиот претседател сака дијалог, а Финска и Австрија изразија подготвеност да бидат домаќини на нивната средба, пренесе агенцијата „Франс прес“.

Свет

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена.

Тој по состанокот со водачите на локалната заедница во Газа рече дека воените операции ќе продолжат во следните неколку дена, по што Израел ќе го засили својот одговор на каков било ракетен напад, пренесуваат израелските медиуми.

„Операцијата ќе трае уште неколку дена, а потоа ќе биде проследена со многу посилен одговор“ изјавил Нетанјаху.

Израелскиот премиер рече дека палестинскиот Хамас добил удари што не ги очекувал и дека Израел ја вратил екстремистичката организација назад „со години“.

Ова го изјавил Нетанјаху за време на посетата на воздухопловната база во близина на Бершева на југот на Израел, додека се слушале сирени за ракетна тревога, пренесоа израелските медиуми.

„Нашите непријатели уводоа која цена треба да ја платат за агресијата против нас“, рече израелскиот лидер.

Тој најави продолжување на операцијата сè дури е потребно за да се врати мирот за граѓаните на Израел.

„Не се сомневам дека ги вративме многу години наназад“, рече израелскиот премиер.

Нетанјаху ја посети воената база на југот на земјата на деветтиот ден од конфликтот меѓу израелската армија и палестинските екстремистички организации во Газа, во кој беа убиени 213 Палестинци и 12 лица во Израел.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанија: Полицијата употреби солзавец за да ги растера мигрантите

Објавено пред

Најмалку 6.000 мигранти пристигнаа во шпанската африканска енклава Сеута од соседно Мароко, што е рекорден број за еден ден, соопштија денеска шпанските власти.

Тие наведоа дека мигрантите, меѓу кои има околу 1.500 малолетни лица, пливале околу граничните огради или оделе во време кога имало мала плима. Повеќето се од Мароко. Според Би-би-си, шпанските власти веќе вратиле околу 2.700 мигранти назад, но не и малолетници.

Шпанските енклави Сеута и Мелила станаа магнет за африканските мигранти. Шпанските трупи се распоредени на крајбрежјето за да ѝ помогнат на граничната полиција во Тарахал, главната влезна точка на Сеута, на јужната страна од енклавата. Министерот за внатрешни работи, Фернандо Гранде-Мараласка, рече дека 200 војници, заедно со дополнителни 200 припадници на полицијата, ќе им помогнат на граничните сили на Сеута. Енклавата има околу 80.000 лица. Мароканските безбедносни сили во соседниот град Фнидек истрелаа солзавец за да ја растераат масата мигранти во близина на граничната ограда, пренесоа светските агенции.

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, го откажа планираното патување во Париз, каде што требаше да присуствува на самитот предводен од Франција за финансиска помош за Африка и, наместо тоа, се фокусира на кризата во Сеута ветувајќи максимална строгост во враќањето на нормалната состојба во енклавата.

Шпанските медиуми јавуваат дека ситуацијата била поинаква во Сеута, каде што мароканските граничари стоеле набљудувајќи ги мигрантите што се обидувале да влезат во енклавата преку морето. Како што се наведува, повеќето мигранти биле мажи, но имало и неколку семејства. Многу од нив користеа појаси за спасување и мали гумени елеци што не се потопуваат. Тие почнаа да пристигнуваат во Сеута во понеделникот по полноќ, но бројот се зголеми во текот на денот. Најмалку едно лице загина при преминување на границата.

Новиот прилив на мигранти доаѓа во време на напнати односи меѓу Мароко и Шпанија.

Прикажи повеќе...

Свет

САД ги користат руските ограничувања како изговор за прекин на конзуларните услуги

Објавено пред

САД ги користат мерките за ограничување во работењето на дипломатските мисии воведени од Русија, како изговор за запирање на конзуларните услуги, тврди заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, во интервју за РБЦ.

„Постојано ги предупредувавме Американците дека во отсуство на позитивен одговор на нашите предлози од нивна страна за тоа како да ги дефинираме условите за работење на институциите во странство, работите може да добијат сериозен пресврт. Ова имплицира рестрикции и, ако е потребно, целосна забрана за вработување локален персонал, а сега тоа се случи“, посочи тој.

„Американците ја користат оваа ситуација како изговор да се справат со некои свои проблеми поврзани со работењето на конзуларните институции“, додаде тој.

Рјабков истакна дека, и покрај притисокот извршен врз руските институции во САД, тие продолжуваат да функционираат без ограничување во своите конзуларни услуги.

„Продолжуваме, колку што е можно, да работиме без да го намалиме нивото на обезбедени конзуларни услуги. Имаме намера да го правиме тоа и во иднина“, нагласи тој.

Тој во исто време истакна дека САД можеа да се воздржат од носење одлука за ограничување на издавањето неимигрантски визи и ограничување на конзуларните услуги, но американската страна не е подготвена за компромиси.

„Досега во чекорите на САД не гледаме ништо друго, освен демонстративни мерки. САД не се занимаваат со тоа да им обезбедат услуги на луѓето и овде и таму“, заклучи високиот дипломат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет3 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија3 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија6 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија7 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ8 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија9 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет10 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија10 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет10 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет11 час

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет11 час

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет11 час

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Досие