Контакт

Свет

Путин повика да се забрза вакцинацијата

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Русија треба да ја забрза кампањата за вакцинација против Kовид-19.

Русија забележа најмногу смртни случаи од оваа болест во еден ден од почетокот на пандемијата.

Обраќајќи им се на новоизбраните пратеници, Путин апелираше до нив активно да ги поддржат напорите за вакцинирање на мнозинството од населението.

„Вакцинацијата ги штити луѓето од зараза, од сериозни симптоми. Треба да го забрзаме нејзиното темпо“, рече Путин пред пратениците.

Русија брзо ја разви и почна да ја користи вакцината „спутник В“ кога коронавирусот започна да се шири минатата година, но темпото на вакцинација во Русија е бавно.

Премиерот Михаил Мишустин претходно изјави дека околу една третина од населението е вакцинирано.

Русија денеска регистрираше 973 смртни случаи, што е најголем број за еден ден од почетокот на пандемијата, како и 28.190 нови случаи на зараза.

Свет

Франција заплени британски рибарски брод

Објавено пред

Велика Британија во четвртокот го осуди француското запленување на британски рибарски брод во француските води, во контекст на спорот за правата за риболов по брегзитот.

Француската министерка Аник Жирарден изјави дека бродот бил запленет при рутинска контрола во водите во близина на Л Авр во текот на ноќта и не му било дозволено да лови риба во француските територијални води. Уште еден британски брод добил усно предупредување.

Против неговиот капетан може да биде поднесена кривична пријава, а уловот му е одземен, соопшти француското министерство.

Англиската организација на риболовци смета дека пловилото можеби по грешка не фигурира на списокот на пловни објекти на кои им е дозволено да ловат.

Овој потег е знак на решителноста на Франција да не попушти во спорот со Британија доколку нема напредок во преговорите.

Париз се закани со санкции кои вклучуваат дополнителни царински проверки на британските стоки, зголемени тарифи, па дури и намалување на извозот на електрична енергија.

Британската влада оцени дека француската реакција е „разочарувачка и непропорционална“ и дека „не е она што се очекува од близок сојузник и партнер“.

Париз тврди дека Британија одбила на француските рибари да им ги даде сите дозволи за риболов во британските води на кои имаат право, додека Лондон тврди дека им издава дозволи на пловните објекти што ги исполнуваат критериумите.

„Сега мораме да зборуваме со јазикот на силата, бидејќи се чини дека тоа е единственото нешто што оваа британска влада го разбира“, изјави францускиот државен секретар за европски прашања Клемент Бон.

Жирарден нагласи дека Франција не може да го прекине извозот на електрична енергија во Британија, но може да ги зголеми тарифите.

Бари Дис, шеф на британската Национална федерација на организации на рибари, изјави за Би-би-си дека Париз сака да го ескалира спорот како што се приближуваат француските претседателски избори.

Прикажи повеќе...

Свет

Ким Џонг-ун не користел двојник туку ослабнал 20 килограми

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, изгубил околу 20 килограми откако претходно тежел околу 140 килограми, но се чини дека нема никакви здравствени проблеми, објави јужнокорејската разузнавачка агенција.

Извештајот објавен од Националната разузнавачка служба за време на парламентарната седница зад затворени врати, ги отфрла шпекулациите  дека Пјонгјанг користел двојник на Ким за време на недамнешниот јавен настап, изјави за новинарите член на владејачката Демократска партија, пренесува „Јонхап“.

Според пратеникот, разузнавачите ја направиле проценката откако извршиле детална студија за здравствената состојба на севернокорејскиот лидер користејќи вештачка интелигенција и други научни методи.

Здравјето на Ким е честа тема на шпекулации поради политичките последици во случај тој да не може да ги извршува своите должности, бидејќи засега не се знае кој би можел да биде негов наследник.

Според извештајот, Ким оваа година спроведувал јавни активности 70 дена, што е за 45 проценти повеќе од истиот период минатата година, објави НИС.

Тој, исто така, ги отстрани портретите на неговиот татко и дедо, поранешните лидери Ким Џонг-ил и Ким Ил-сунг, од позадината на официјалните средби, што укажува на излез од сенката на неговите претходници.

Сестрата на лидерот, Ким Јо-Јонг, имала јавни активности 34 пати оваа година, двојно повеќе од минатата година, и ги следи односите на Пјонгјанг со Јужна Кореја и Соединетите Држави.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Москва започнаа принудните неработни денови

Објавено пред

Во Москва започнаа принудните неработни денови, кои, според претходната најава на градоначалникот Сергеј Собјанин, ќе траат речиси недела и половина за да се спречи ширењето на коронавирусот.

За време на неработните денови во градот ќе биде прекината работата на сите фирми и организации. Исклучок ќе бидат институциите кои обезбедуваат функционирање на инфраструктурата на главниот град, а од услужните дејности ќе бидат отворени само продавниците за основни производи и аптеките.

Нема да работат рестораните, кафулињата, салоните за убавина, спа и салоните за масажа, солариумите, бањите и сауните, спортските комплекси, фитнес-клубовите и базените.

Од 28 октомври до 7 ноември учениците нема да одат на училиште, ниту ќе работат градинките, но ќе се организираат дежурни групи за децата кои немаат со кого да останат дома.

Театрите и музеите ќе продолжат да примаат посетители и во неработните денови, но под услов да не бидат исполнети повеќе од 50 проценти од капацитетите.

Сепак, кината, концертните сали, местата за забава, библиотеките и циркусите ќе бидат затворени. Нема да има масовни културни, забавни, спортски, рекреативни и други активности.

Исклучок се настаните што се одржуваат со одлука на државните органи или во договор со московските институции.

Русија денеска објави 1.159 смртни случаи од Ковид-19 во последните 24 часа, што е најголем број досега. Регистрирани се 40.096 нови случаи на заразени, исто така најмногу од почетокот на епидемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија2 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија3 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија3 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија3 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава5 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија5 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет6 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион7 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа7 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет18 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Досие