Контакт

Свет

Путин реши да не протерува никого, на Обама му посака успех

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин, и покрај препораките на шефот на дипломатијата Сергеј Лавров реципрочно да одговори на одлуката на американскиот претседател Барак Обама кој протера од САД 35 руски дипломати, објави во петокот дека донел одлука да не се протеруваат американските дипломати од Русија, како одговор на новите санкции на Вашингтон против Москва.

Претходно во петокот рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за руската државна телевизија изјави дека на претседателот Владимир Путин ќе му предложи протерување и прогласување за непожелни личности на 31 дипломат од американската амбасада во Москва и четворица од американскиот конзулат во Санкт Петербург.

„Руските дипломати кои се враќаат во татковината ќе ги минат новогодишните празници во кругот на семејствата и пријателите – дома. Ние нема да им правиме проблеми на американските дипломати. Никого нема да протераме“, се наведува во писмената изјава на Путин која ја објави Кремљ.

Путин додава дека Русија нема „да им забрани на семејствата и на децата на дипломатите да ги користат вообичаените места за нивен одмор и празнување на новогодишните празници. Напротив, сите деца на американските дипломати акредитирани во Русија се поканети на Нова година и на Божик во Кремљ“, додава рускиот челник.

„Го задржуваме правото да одговориме со соодветни мерки но нема да се спуштаме на ниво на ‘кујнска’ неодговорна дипломатија и натамошните чекори за обновување на руско-американските односи ќе се градат на основа на политиката што ќе ја спроведува администрацијата на претседателот Доналд Трамп“, истакнува Путин.

Вели натаму дека како провокација ги гледа новите „непријателски чекори од досегашната администрација“ на САД „со цел за натамошно поткопување на американско-руските односи“.

„Тоа јасно им противречи на основните интереси, како на рускиот, така и на американскиот народ, имајќи ги предвид одговорностите на Русија и САД за зачувување на глобалната безбедност, и нанесува штета на целиот спектар меѓународни односи“, предупредува Путин.

„Тажно е што администрацијата на претседателот Обама ја завршува својата работа на овој начин, но, сепак, јас нему и на неговото семејство им посакувам среќна Нова година“, наведува Трамп и додава дека „му честитам и на новоизбраниот претседател Трамп и на целиот американски народ! Ви посакувам на сите благосостојба и просперитет“, им порачува Путин на Американците.

Американскиот претседател Барак Обама нареди во четвртокот протерување на 35 руски дипломати осомничени за наводни шпионирања и хакирања на серверите на неговата Де Демократска партија, што наводно помогнало нивната претседателска кандидатка да ги загуби претседателските избори на 8-ми ноември за сметка на републиканскиот кандидат Доналд Трамп, како и во полза на некои други републикански кандидати. Исто така, наметна санкции за двете руски разузнавачки агенции, особено за нивното работење на билатерална основа во САД.

Демократите на Обама го обвинуваат Кремљ дека преку руски хакери предизвикал истекување на десетици доверливи електронски преписки. Лавров одговори дека тие американски обвинувања се без основа и докази, и порача дека санкциите нема да минат без одговор. Рускиот премиер Дмитриј Медведев, пак, изрази жалење за тоа што администрацијата на Обама го завршува својот мандат во „антируска агонија“.

Трамп најави дека следната седмица ќе се сретне со челниците на американските тајни служби, по одликата на Обама да воведе нови санкции против Русија. Во писмената изјава Трамп вели дека очекува водечките луѓе на разузнавачката заедница да го известат за сите факти, иако претходно месецов рече дека тие се истите луѓе кои објавуваа дека Садам Хусеин поседува оружје за масовно уништување, што подоцна се покажа неточно.

Меѓутоа, Трамп додаде дека „време е нашата земја да започне да се занимава со поважни и подобри работи“. Претходно во четвртокот рече дека не верува во овие обвинувања, а американската јавност го поставува прашањето дали ќе ги укине најновите мерки откако на 20-ти јануари ќе ја преземе должноста.

Мерките кои Обама ги воведува последните денови од својот мандат, вклучително и тензиите кои ги предизвика неговата администрација со традиционалниот сојузни Израел, се нов удар врз американско-руските односи кои се силно затегнати поради несогласувањата околу кризите во Украина и Сирија.

Обама изјави дека тоа „не се сите санкции“ и предупреди дека САД „ќе преземат и други мерки кога за нив ќе дојде времето, вклучително и оние коишто нема да бидат објавени јавно“, алудирајќи најверојатно на кибернетички напади или други субверзивни активности, проценуваат медиумите.

Во соопштението кое ги издаден од Хаваи, каде се наоѓа на одмор, Обама ги повикува „пријателските и земјите сојузнички“ на САД „заедно да работат на спротиствување на руското поткопување на добрите меѓународни обичаи и вмешувања во демократските процеси“./крај/мф/сн

Регион

Чешкиот претседател му се извини на Вучиќ за бомбардирањето во 1999 година

Објавено пред

Претседателот на Чешка, Милош Земан, ѝ се извини на Србија за бомбардирањето на НАТО во 1999 година, оценувајќи дека тоа е „грешка“ и „полошо од злосторство“ и побара прошка од српскиот народ.

„Како човек, би сакал да го замолам српскиот народ да ни прости. Тоа цело време ме мачеше. Со ова барање за прошка, ја решив мојата долгогодишна траума, затоа што каењето ослободува”, изјави Земан пред новинарите по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Земан објасни дека Чешка, кога започна бомбардирањето на тогашна СР Југославија, била членка на НАТО само неколку недели и дека затоа не можела да најде држава што ќе ја поддржува во спротивставувањето на нападот врз Србија.

На 24 март 1999 година земјите членки на НАТО ја започнаа операцијата „Сојузнички сили“ – бомбардирањето на Сојузна Република Југославија, кое траеше до 1 јуни 1999 година – со што се стави крај на конфликтот на Косово.

Во 78-дневните напади сериозно беа оштетени инфраструктурата, деловните субјекти, училиштата, здравствените установи, медиумските куќи, спомениците на културата, црквите и манастирите, а се проценува дека загинале најмалку 1.300 лица и околу 12.000 биле повредени.

Економските експерти од Групата 17 ја проценуваат штетата на околу 30 милијарди долари, додека некои проценки се движат до 100 милијарди.

Заблагодарувајќи му се на Земан, Вучиќ рече дека српскиот народ никогаш нема да го заборави неговото извинување.

Српскиот и чешкиот народ досега беа пријателски народи, а од денес се братски, истакна Вучиќ за време на обраќањето што некои белградски електронски медиуми го пренесуваа во живо од Прага.

Тој оцени дека Земан е храбар човек кој никому не се додворува и го најави доаѓањето на чешкиот претседател во Србија на крајот на годината, кога се очекува отворање на „Чешката куќа“ во Белград.

Прикажи повеќе...

Европа

Турскиот амбасадор во Австрија повикан на разговор поради Ердоган

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Австрија го повика на разговор турскиот амбасадор Озан Чејхун, бидејќи претседателот на Турција ја „проколна“ Австрија.

Реџеп Таип Ердоган реагираше на потегот на Австрија, која го постави израелското знаме на зградата на Владата во знак на солидарност поради конфликтот во Појасот Газа.

„По апсурдните изјави на Ердоган, турскиот амбасадор беше повикан на разговар во министерството со цел јасно да го пренесе ставот на Австрија“, се вели во соопштението на австриското министерство, пренесува „Спутник“.

Министерот за надворешни работи Александар Шаленберг истакна дека конфликтот на Блискиот Исток не може да се реши со пена во уста.

Ердоган реагираше луто на постапката на Австрија, сфаќајќи ја како поддршка на Израел.

„Ја проколнувам австриската држава. Тие веројатно сакаат муслиманите да ја платат цената на геноцидот врз Евреите”, рече Ердоган.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Да се ​​стави крај на насилството во израелско-палестинскиот конфликт

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин повика денес да се стави крај на насилството од двете страни во израелско-палестинскиот конфликт и да се изнајдат начини за решавање на ситуацијата.

„Последниве денови сведоци сме на остра ескалација на Блискиот Исток, и сите сме свесни за тоа и со загриженост го следиме развојот на ситуацијата во тој регион“, рече Путин на церемонијата на приемот на акредитивните писма од странските амбасадори, пренесува руската агенција ТАСС.

Претседателот на Русија изјави дека избувнувањето на конфликтот меѓу Палестинците и Израелците веќе резултирало во голем број цивилни жртви, вклучително и деца.

Путин се осврна и на ситуацијата во светот, наведувајќи дека падот на структурата за контрола на оружјето, терористичките активности и кибербезбедносните проблеми, покрај пандемијата на коронавирус, ја комплицираат глобалната ситуација.

„За жал, глобалната состојба е сè уште нестабилна и продолжува да се влошува. Сфаќаме дека пандемијата на коронавирус не е единствената причина, иако таа веќе ни нанесе голема штета на сите нас, одземајќи милиони животи и поттикнувајќи длабоки промени во сите области на активност“, истакна Путин.

Според него, прашањето за падот на структурата за контрола на оружјето не е помалку алармантно, тероризмот повторно се буди, додека прашањето за меѓународната кибербезбедност е сè поприсутно“.

Путин исто така рече дека официјална Москва е подготвена да комуницира со сите земји и да гради заемно корисна соработка врз принципите на еднаквост и немешање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија2 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ4 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија5 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет5 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија5 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет6 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет6 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет6 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет6 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион20 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија20 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија20 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа20 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија23 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Досие