Контакт

Европа

Путин се заканува со одмазда

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди на молскавична одмазда доколку другите земји се вмешаат во конфликтот во Украина, а европските лидери ја обвинија Русија за уцена поради нејзината одлука да го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Русија им наложи на САД да престанат да испраќаат оружје во Украина велејќи дека големите испораки на оружје од Запад го поттикнуваат конфликтот.

Обраќајќи им се на пратениците во Санкт Петербург, Путин рече дека Западот сака да ја подели Русија на разни делови и го обвини дека ја турка Украина во конфликт со Русија.

„Ако некој има намера да интервенира од надворешни настани и да создаде стратешки закани за Русија, кои се неприфатливи за нас, треба да знаеме дека нашите одмазднички напади ќе бидат молскавично брзи“, рекол Путин во видеообраќање објавено од руските медиуми.

„Ги имаме сите алатки за тоа, работи со кои никој друг сега не може да се пофали. И нема да се фалиме, ќе ги искористиме ако треба. И сакам сите да го знаат тоа“, рекол Путин.

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ во средата објави дека ги прекина сите испораки на гас за Бугарија и Полска кога двете земји одбија да платат за гас во рубли. Полските и бугарските снабдувачи со гас претходно соопштија дека добиле официјални известувања од „Газпром“ за прекини во снабдувањето.

Европската комисија во средата ја осуди едностраната одлука на Русија да го прекине снабдувањето со гас за некои земји членки на ЕУ како обид да се користи енергијата за уцена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Напаѓач во Норвешка избодел четири лица, едно во критична состојба

Објавено пред

Најмалку четири лица се избодени и повредени во случајни напади во Нумедал во југоисточна Норвешка, соопшти денеска локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Една од жртвите е во критична состојба, јавува Ројтерс.

Норвешките власти го опишаа инцидентот како „Пливо“, што во полициска терминологија значи „насилство опасно по живот“.

Еден час по првото пријавување на нападот, полицијата на Твитер објави дека осомничениот е уапсен.

Нумедал се наоѓа на југоисточниот дел на Норвешка и вклучува неколку општини.

Според медиумите, дојавата за нападот полицијата ја добила околу 8.45 часот по локално време.

Очевидец тврди дека на лице место имало неколку амбулантни возила и три хеликоптери.

На местото на настанот биле повикани и пожарникари, чиј шеф исто така тврди дека полицијата во меѓувреме успеала да го совлада напаѓачот.

– Успеаја да го фатат, имаат контрола над него. Тоа е се што знам засега, изјави началникот на противпожарната служба, јавува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Европа

Гувернерот на Херсон: Наскоро ќе бидеме Херсонска Област на Руската Федерација

Објавено пред

Володимир Салдо, гувернер на окупираниот Херсон во јужна Украина назначен од Русија, рече дека регионот наскоро ќе биде целосно интегриран во Русија.

dobivaj vesti na viber

Салдо напиша на Телеграм дека регионот ќе стане „Херсонска Област на Руската Федерација“.

Неговиот заменик Кирил Стремусов напиша дека граѓаните ќе можат да аплицираат за руско државјанство во наредните недели кога ќе се стабилизира ситуацијата.

Украинските власти постојано предупредуваат дека Москва планира лажен референдум за независност во Херсон, но и на други места, пренесе Нова.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Објавено пред

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува своите граници во однос на капацитетот за дополнително воведување финансиски санкции кон Москва, изјави еден дипломат на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

-Доколку имаше проблем со ембаргото на руската нафта, замислете што би се случило со предлогот за забрана на гасот. Седмиот пакет санкции против Москва ќе биде исклучително тежок, изјави неименуван дипломат на ЕУ за порталот Еурактив, пренесува „Раша тудеј“.

Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за предлогот за забрана на увозот на руска нафта, по повеќе од 10 дена преговори, при што Унгарија ја предводи групата земји кои се против мерката. Планираното ембарго на руската нафта беше дел од шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија поради конфликтот во Украина, кој беше предложен на 4 мај.

Дипломатот на ЕУ за „Еурактив“ изјави дека иако има напредок во преговорите со Унгарија за откажување од ветото за ембаргото на руската нафта, севкупната атмосфера покажа дека „направивме дури и чекор наназад“.

– Унгарија прави сè за да добие гаранции, во суштина да добие пари од Фондот за закрепнување, па дури и повеќе од тоа, додаде дипломатот.

Според него, позицијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан по ова прашање ги става другите влади во тешка позиција, бидејќи ако Будимпешта го добие она што го сака, на другите, како Бугарија, ќе им биде тешко да им објаснат на луѓето во нивната земја зошто тие не доби слични отстапки, пренесува „Раша тудеј“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа46 минути

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 час

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Регион2 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет2 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа2 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа2 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет2 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија13 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа14 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија15 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет16 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија16 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија19 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија19 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа21 час

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија22 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион22 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија1 ден

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија1 ден

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија1 ден

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...