Контакт

Свет

Путин со реакција на одговорот од Западот: „Го игнорираат клучното прашање“

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД и НАТО не ги исполниле безбедносните барања на Русија во однос на Украина, но Москва сѐ уште е подготвена да разговара. Ова е прва реакција на Путин на писмените одговори на Западот на барањата на Русија, кои ги даде во телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон по неколкунеделниот молк за кризата на украинско-руската граница, пренесуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

Кремљ соопшти дека Путин му рекол на Макрон дека ќе ги проучи писмените одговори од Вашингтон и НАТО оваа недела пред да одлучи за понатамошна акција.

„Привлечено е внимание на фактот дека САД и НАТО не ги зедоа предвид главните грижи на Русија“, соопшти Кремљ. Сè уште не е објавен писмен одговор, но Лавров во четвртокот рече дека јавноста набргу ќе биде информирана.

Русите бараат од Западот да не го шири НАТО на исток и да не поставува офанзивно оружје во близина на границите на Русија. Москва сака северноатлантските воени капацитети и инфраструктура да се вратат на она што беше пред поранешните земји од Варшавскиот пакт да влезат во НАТО.

„Клучното прашање е игнорирано – како САД и нивните сојузници имаат намера да го почитуваат принципот на безбедносен интегритет дека никој не треба да ја зајакнува својата безбедност на сметка на безбедноста на друга држава?“, истакнале од Кремљ, кој често се повикува на декларации на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), кои ги содржат овие принципи, пишува во новинарските извештаи.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во петокот изјави дека Москва не сака војна.

„Ако зависи од Русија, нема да има војна. Ние не сакаме војни. Но, исто така не сакаме нашите интереси да бидат газени, игнорирани“, изјави тој за руските радиостаници.

Во петокот тој изјави дека не може да ја исклучи можноста во источна Украина да има сили што сакале да предизвикаат конфликт, пренесуваат руските агенции.

„Според западните податоци, мислам дека има околу 100.000 војници на фронтот. А режимот во Киев не ги контролира повеќето од овие вооружени луѓе“, рече Лавров.

НАТО во петокот соопшти дека внимателно ја следи Русија, која регрупирала десетици илјади војници во близина на границата со Украина. Генералниот секретар Јенс Столтенберг рече дека алијансата е подготвена да го зголеми своето воено присуство во Европа и дека руската агресија може да има и форма на сајбер-напад, обид за државен удар или саботажа.

Европа

Кокаин откриен во контејнер со банани на Малта

Објавено пред

Малтешките цариници заплениле рекордни 1,5 тони кокаин скриен во контејнер со кој се превезувале банани од Колумбија во Словенија, пренесуваат медиумите во соседството. Како што пишува словенечки „Дневник.си“, големата заплена на кокаин е втора поголема заплена годинава.

dobivaj vesti na viber

Црногорската полиција на почетокот на годинава запленила пратка од 400 килограми кокаин од Еквадор, пишува словенечкиот весник.

Вредноста на дрогата, според написите, се проценува на 300 милиони евра.

Цариниците заплениле 50 кеси, во кои имало 1.494 пакувања кокаин, од кои секоја тежела по еден килограм, соопштила царината на Малта. Според локалните весници, бродот го имал пристаништето Копер како крајна дестинација.

Случајот го истражува наркополицијата на Малта, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Борел: ЕУ нема да дозволи Украина да остане без воена опрема

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека блокот нема да дозволи Украина да остане без воена опрема додека војната против Русија продолжува на нејзина територија.

dobivaj vesti na viber

„Европската Унија нема да дозволи Украина да остане без опрема“, изјави Борел пред новинарите во Брисел по состанокот на министрите за одбрана на ЕУ, пренесува „Ројтерс“.

Тој додал дека руската армија претрпела големи загуби доколку бројките и извештаите се покажат како точни.

„Не би се осмелил да претпоставам колку долго Русија може да се спротивстави“, изјавил Борел.

Прикажи повеќе...

Европа

Ѓукановиќ: Проблемите на Балканот се последица на конфузија во односите со ЕУ, ни треба членство

Објавено пред

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во Берлин изјавил дека голем дел од проблемите на Западен Балкан се должи на конфузијата во односите на Европската Унија и дека третите страни го искористиле тоа за да ги зајакнат своите спротивставени интереси, пренесуваат медиумите во соседството.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека оваа конфузија беше предизвикана од многу шарени пораки, кои со години доаѓаат од разни адреси“, изјавил Ѓукановиќ по разговорот со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер.

Осврнувајќи се на изјавата на претседателот на Франција, Емануел Макрон, за потребата од создавање европска политичка заедница, Ѓукановиќ на новинарите им кажал дека би било важно да се слушне малку подетаљна елаборација на таа идеја.

„Европа треба да го потврди она што го кажа во изминатите 30 години кога реализира неколку бранови на проширување: „А тоа е дека секоја европска земја, вклучително и секоја земја од Западен Балкан, има свое место во ЕУ и дека Европа ја продолжува политиката за проширување, што значи дека секој ќе си го добие своето место во зависност од способноста да спроведе реформи и да достигне стандарди. Ништо освен тоа“, нагласил црногорскиот претседател.

Според него, ваквата порака „малку ќе ја расчисти маглата над Западен Балкан, која се прошири благодарение на конфузијата во последните неколку години и повторно го отвори просторот за влијание на малигните политики“.

„Затоа што, сакале да си признаеме или не, Западен Балкан е традиционално простор во кој многумина успешно манипулираа низ историјата, многумина успешно нѐ спречија во она што се нашите стратешки интереси“, рекол црногорскиот претседател.

Тој додал дека ова е време кога треба да се престане со манипулациите и сите да се фокусираат на она што е несомнен заеднички интерес и заедничка цел, во чие остварување ЕУ треба да му помогне на регионот со своето единство и одлучност.

„Добивме очекувана, многу поволна порака дека Германија го гледа Западен Балкан во ЕУ и дека, се разбира, сака да продолжи да ги почитува правилата во политиката за проширување што важат за сите сегашни членки на ЕУ“, рекол тој.

„Повеќе не може да се толерираат разни ставови бидејќи тие само дополнително ќе ја заматат суштината, а таа суштина е неизбежноста на европската перспектива. Кога таа суштина ќе се замагли, тогаш, се разбира, се отвора простор за натамошно влијание на трети страни, кои дејствуваат од антиевропската платформа“, изјавил тој.

„Мислам дека не ни треба алтернатива, ни треба членство“, нагласил Ѓукановиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија4 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа5 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа6 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија8 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ9 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија10 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ12 часа

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет12 часа

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет13 часа

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет13 часа

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет13 часа

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ повика на голем протест на 18 јуни, блокадата во Собранието продолжува

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со активната блокада во Собранието. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски по завршувањето на Извршниот комитет на...

Македонија1 ден

Борел: Бугарското вето да се укине до крајот на јуни или ќе имаме криза во односите со Западен Балкан

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, повика веднаш да почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и...

Европа1 ден

Ердоган најави вето: Нема да поддржиме прием во НАТО на држави што ни воведуваат санкции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема да го поддржи влезот на Шведска и Финска во НАТО, јавува...

Регион1 ден

Радев oд Берлин: Да не дозволиме легитимација на македонизмот, во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија

Не треба да дозволуваме легитимација на македонизмот. Во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија и Коминтерната, изјави бугарскиот...

Топ1 ден

Млад Авганистанец пронајден мртов во Гевгелија, бил избоден со нож

24-годишен Авганистанец бил пронајден починат со убодна рана на телото во близина на железничкиот мост во Гевгелија. „На 15.5.2022, во...

Македонија1 ден

Ќе ја забрзаме постапката за одобрување на приемот на Финска и Шведска во НАТО, му рече Ковачевски на Столтенберг

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кој ја изрази неговата поддршка...

Македонија1 ден

Москва ја поздрави одлуката на СПЦ за одобрување на канонското единство со МПЦ

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква...

Регион1 ден

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно Охридска архиепископија, пренесуваат српските медиуми....