Контакт

Свет

Путин: Укинете ги блокадите и ќе го олесниме извозот на украинското жито

Објавено пред

Рускиот претседател посочи дека Гаспром секогаш ги исполнувал, исполнува и има намера да ги исполни сите свои обврски во снабдувањето со енергија и додаде дека обидот на руските партнери да ја обвинат за сопствените грешки е „неоснован“.

dobivaj vesti na viber

Владимир Путин синоќа, по трилатералниот состанок на процесот во Астана во Техеран, најави дека Русија ќе го олесни извозот на украинско жито преку Црното Море, но дека сака да се укинат сите ограничувања за испорака на руско жито по воздушен пат.

Тој изрази надеж дека ограничувањата ќе бидат укинати со цел да се подобри состојбата на меѓународните пазари за храна, пренесува РИА Новости.

Европа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Објавено пред

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија.

dobivaj vesti na viber

По експлозијата, чија причина не е пожар, недалеку од аеродромот избувна силен пожар, а на терен се повеќе од 70 пожарникари, јавуваат британските медиуми.

Патниците на авионот што требаше да слета во Хитроу набргу по експлозијата објавија снимка од густиот чад што се издига над градот.

Медиумите јавуваат дека горат дрвја, ниска вегетација, наводно дури и неколку згради, но засега нема официјални информации.

Пожарникарите соопштија дека извадиле плински канистри кои биле во близина, за да не дојде до нова експлозија.

Во овој момент не се знае што ја предизвикало експлозијата, ниту дали има жртви,пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Се огласуваат сирените во Тел Авив, петмина мртви во Газа

Објавено пред

Во пресрет на почетокот на примирјето меѓу Израел и палестинскиот исламски џихад, вечерва се огласија сирените во неколку израелски градови, меѓу кои и Тел Авив, додека „Џерусалим пост“ пренесува, повикувајќи се на палестински медиуми, дека петмина Палестинци загинале во израелски напад на автомобил во Газа.

dobivaj vesti na viber

Исламски џихад вечерва објави дека најавениот прекин на огнот и примирјето нема да постојат доколку Израел не ја исполни таа милитантна организација.

Примирјето требаше да стапи во сила во 19 часот, но според израелските медиуми, сирени за воздушен напад, освен во Тел Авив, се слушаат и во Ашкелон, Сдерот, Зиким, Холит и во некои други градови.

На некои места паднаа ракети истрелани од Појасот Газа, а израелската армија соопшти дека од почетокот на операцијата Зора во петокот, палестинскиот исламски џихад истрелал близу 1.000 ракети, од кои 160 паднале на територијата на Газа, додека од проектилите кои навлегле на територијата на Израел, 96 отсто ги собориле,пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Објавено пред

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп.

dobivaj vesti na viber

Тој исто така изрази загриженост дека другите земји во светот повеќе не го почитуваат и не го слушаат Вашингтон.

САД станаа земја од третиот свет на многу начини, рече Трамп.

– Ние сме по многу нешта земја од третиот свет. Ние сме земја чија економија паѓа, чии синџири на снабдување се нарушени, продавниците не се полни, чии пакети не стигнуваат до адреси и чиј образовен систем е на дното на секоја листа – цитира ТАС С.

Како што претходно изјави рускиот претседател Владимир Путин, специјалната воена операција во Украина го означи почетокот на колапсот на американскиот светски поредок и транзицијата кон вистински мултиполарен свет, кој не се заснова на либералниот глобалистички егоцентризам на САД, туку на вистинскиот суверенитет на народот.

Претходно, руското Министерство за надворешни работи ги повика САД да се воздржат од акции кои ја поткопуваат регионалната стабилност и меѓународната безбедност и да ја признаат реалноста дека нема место за американската хегемонија.

– Неуспешната економија, проблемите со храната и лошото образование ги направија САД земја од Третиот свет – изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Според Трамп, главниот проблем на САД е губењето на авторитетот во светската заедница.

– Можеби најважно, ние сме земја која повеќе не ја почитуваат и слушаат во светот. Ние сме народ кој стана шега – заклучи Трамп,пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа6 часа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет7 часа

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ9 часа

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија12 часа

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет13 часа

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија14 часа

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија15 часа

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион16 часа

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион16 часа

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет18 часа

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет18 часа

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет18 часа

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...

Македонија1 ден

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...

Регион1 ден

Објавени првите резултати од увидот: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија. Донацијата што Македонија ѝ...

Топ1 ден

Жена изгоре во пожар во куќа во Стар Дојран

Утрово во пожар во куќа на улицата „Маршал Тито“ во Стар Дојран, изгоре жена. Пожарот бил изгаснат од екипа на...

Регион1 ден

Ердоган откри за што се разговарал со Путин: Повторно му понудив средба со Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му предложил на рускиот претседател Владимир Путин да ја организира неговата средба со...

Топ2 дена

Обид за убиство на затвореник во „Идризово“, во тешка состојба е однесен во болница

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба,...

Свет2 дена

Ентони Блинкен: Кина се оддалечува од мирно решавање на проблемот

Последните дејствија на Кина во Тајван се поблиску до принуда и употреба на сила отколку до практиката на мирно решавање...

Свет2 дена

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во...