Контакт

Европа

Пo 18 часа заседавање лидерите на ЕУ го прекинаа состанокот без резултати

Објавено пред

Денес околу пладне лидерите на Европската Унија го прекинаа состанокот во Брисел без резултати околу изборот на водачите на ЕУ.

Тие планираат да се сретнат повторно во вторник изутрина за да најдат излез за застојот во кадровките решенија.

Претставникот на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска објави дека Туск „го прекинал состанокот и го закажал продолжувањето за утре во 11 часот”.

Лидерите заседаваа повеќе од 18 часа обидувајќи се да номинираат пет кандидати кои ќе ги предводат највисоките институции на ЕУ во следните пет години.

Европа

Поднесено барање со закон да се забрани Курц како канцелар

Објавено пред

Парламентарната листа на партијата „Јецт“ поднесе барање до парламентот да донесе закон со кој ќе се спречат членовите на австриската влада, за која во парламентот е изгласана недоверба, да се вратат на своите поранешни позиции.

Пратениците ќе се изјаснат за предлогот кон крајот на неделата. Притоа, „Јецт“ сака да се забрани со закон поранешниот канцелар Себастијан Курц повторно да стане шеф на австриската влада. Пратеникот на „Јецт“, Алфред Нол, посочува дека законот треба да оневозможи членовите на владата, на која парламентот и изгласал недоверба, повторно да влезат во следната влада, односно да не можат да се вратат во државничките функции најмалку шест месеци по гласањето за недоверба.

Неговиот предлог ќе го погоди не само Курц туку и неговата експертска влада, која е на власт само неколку дена, бидејќи Народната партија (ОВП) ја раскина коалицијата со Партијата за слобода (ФПО).

Предлогот на „Јецт“ нема шанси за успех, бидејќи таквата промена во уставот ќе бара двотретинско мнозинство во парламентот, оценуваат во Виена.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ: Џонсон се преправа дека преговара за брегзит

Објавено пред

Мишел Барние, ЕУ преговарачот за брегзит, му порача на британскиот премиер, Борис Џонсон, да престане да се преправа дека преговара за нов договор за брегзит.

Изјавата доаѓа по информациите дека предлозите донесени во Брисел од страна на британските преговарачи се всушност дел од стариот договор, при што делот за ирскиот „бекстоп“ бил едноставно прецртан во текстот.

„Речиси три години по референдумот во Велика Британија за напуштање на ЕУ, мислам дека не треба да трошиме повеќе време, преправајќи се дека преговараме. Мислам дека треба одлучно да да продолжиме напред“, изјави Барние пред Европскиот парламент.

Тој уште рече дека ЕУ е отворена за каков и да е предлог од Велика Британија и дека се подготвени за деноноќна работа за да се постигне прогрес.

Прикажи повеќе...

Европа

Со глисер се забиле во карпи при обид да соборат рекорд

Објавено пред

Три лица загинаа кога глисер удрил во вештачки гребен во венециска лагуна додека се обидувал да собори рекорд во брзо возење, соопштија италијанските пожарникари.

Екипажот, предводен од италијанскиот бизнисмен Фабио Буџи (76), светски шампион за возење глисери, се обидел да го собори брзинскиот рекорд на поводниот пат од Монако до Венеција, пренесува „Ројтерс“.

Италијанските медиуми пренесуваат дека трката траела веќе 18 часа и 32 минути кога се случила несреќата, при просечна брзина од околу 100 километри на час.

Буџи и уште двајца членови на екипажот, од кои едниот е Британец, загинаа, додека четвртиот преживеал затоа што паднал од глисерот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Случај „Монструм“: Во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија21 минута

Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници, против насилството врз нив. Тој рече дека започнале...

Македонија52 минути

Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот Центар по повод...

Топ2 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булевар Србија

Триесетиедногодишен скопјанец загина откако во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на бул.„Србија“. Според информациите, возот сообраќал на...

Свет3 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Македонија3 часа

Ново рочиште за „Монструм“, ќе бидат пуштени бомби за случајот

Обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски влегоа на судењето за предметот „Монструм“. Фетаи не одговори на новинарските прашања, само коментира...

Свет4 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет4 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет15 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт17 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион18 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија19 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија21 час

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија22 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија22 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија23 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија1 ден

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Досие