Контакт

Свет

Радикалните десничари со закани пред инаугурацијата на новиот претседател: „Трамп или војна“

Објавено пред

Предупредувачки знаци биле видливи со недели, денови и часови пред приврзаниците на Трамп да влезат во Конгресот. Десничарските групи на социјалните мрежи повикувале на граѓанска војна, атентати врз политичари и напади врз полицијата, а екстремистите сега сè повеќе повикуваат на насилство пред инаугурацијата на Џо Бајден, пишува Си-ен-ен.

„Трамп или војна. Толку е едноставно“, „Ако не знаете како да пукате – мора да научите. Веднаш“, „Ќе упаднеме во владините згради, ќе убиваме полицајци, ќе убиваме чувари, вработени и агенти и ќе бараме пребројување на гласовите“ – ова се само неколку откриени објави кои повикуваат на насилство.

Приврзаниците на претседателот Трамп упаднаа во зградата на Конгресот во средата и ја прекинаа седницата за да спречат потврда на победата на поранешниот американски потпретседател Бајден на претседателските избори. Во немирите загинаа пет лица, вклучително и еден полицаец, а експертите предупредуваат дека повиците за насилство само се засилуваат пред инаугурацијата на Бајден, закажана за 20 јануари.

„Забележуваме преписки од поборниците за надмоќ на белата раса, десничарски екстремисти, сите се чувствуваат охрабрени од моментот“, вели Џонатан Гринблат, извршен директор на Лигата против клевета (АДЛ).

„Очекуваме насилството да се влоши пред да стане подобро“, предупредува тој.

Во средата Трамп прво ги повика приврзаниците да тргнат на Капитол, а по упадот во Конгресот ги замоли да останат смирени и да си одат дома, но ги повтори обвинувањата за наводна кражба на претседателските избори. Републиканските лидери, вклучително и потпретседателот Мајк Пенс и лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, остро ги осудија немирите, но се чини дека тоа немаше влијание врз радикалната десница.

„Трамп ќе положи заклетва за втор мандат на 20 јануари“, напишал на интеренет еден негов симпатизер, само ден откако толпата упадна во Капитол.

„Не смееме да им дозволиме на комунистите да победат. Дури и ако треба да го запалиме Вашингтон до темел“, додадва тој во објавата.

Џон Скот-Рајлтон, истражувач во „Ситизен лаб“, група од Универзитетот во Торонто, која ја надгледува кибер-безбедноста, вели дека е страшно загрижен за денот на инаугурацијата.

„Иако пошироката јавност беше згрозена од она што се случи во Конгресот, во одредени преписки меѓу десничарите, она што се случи се смета за успех“, изјавил тој за Си-ен-ен.

Тајната служба соопшти дека планот за инаугурацијата на Бајден е подготвуван веќе подолго време.

„Инаугурацијата на претседателот на Соединетите држави е основен елемент на нашата демократија. Безбедноста на сите оние кои учествуваат во претседателската инаугурација е од најголема важност“, порачаа од таму.

Сепак дел од американските медиуми предупредуваат дека во деновите и седмиците пред нападот на Конгресот, како и сега, имало многу знаци за протести кои може да се претворат во немири.

„Адвенс демокраси“, непартиско тело за надзор, тогаш предупреди на бројни објави на социјалните мрежи кои поттикнуваат на насилство.

На пример, шест дена пред немирите, имало 1.480 објави на профили кои се однесуваат на теоријата на заговор „QAnon“, поврзани со настанот и содржеле насилна реторика. Во извештајот се наведува дека на „Парлер“, мрежа слична на „Твитер“, можеле да се прочитаат повеќе објави со изјави како „војната започнува денес“.

Свет

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Објавено пред

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на вакцини, соопшти Интерпол, предупредувајќи дека ова е само врвот на ледениот брег.

„Јужноафриканските власти запленија стотици дози на фалсификувани вакцини против Ковид-19 по дојавата на Интерпол, со предупредување дека вакцините се омилена цел на криминалните мрежи“, додава меѓународната организација за полициска соработка со седиште во Лион.

Тројца кинески државјани и еден Замбиец се уапсени во акцијата, спроведена во Гермистон, во провинцијата Гаутенг, каде што е откриена и голема количина фалсификувани маски.

Интерпол исто така интервенирал и во Кина, каде полицијата открила мрежа за продажба на лажни вакцини против Ковид-19 и упаднала во производствен погон, приведувајќи 80 осомничени и запленувајќи над 3.000 дози лажни вакцини.

„Иако сме задоволни од овој исход, ова е само врвот на ледениот брег што се однесува до криминалот поврзан со вакцини против Ковид-19“, рече генералниот секретар на Интерпол, Јирген Сток.

Интерпол повторно предупредува дека неовластените вакцини кои се продаваат онлајн или се рекламираат по интернет-страници за продажба не се легитимни или тестирани и можат да бидат погубни.

Прикажи повеќе...

Регион

Нов силен земјотрес во Грција

Објавено пред

Нов силен земјотрес вечерва бил почувствуван во Грција.

Според податоците на Европскиот-медитерански сизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот бил со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 30 километри од градот Лариса.

По него следувале и неколку послаби поотреси.

Силен земјотрес од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција утрово, а истиот беше почувствуван и на територијата на нашата земја.

Во тој земјотрес имало повеќе повредени, пренесоа грчките медиуми.

Прикажи повеќе...

Европа

Маж во Шведска со нож нападнал осум луѓе, полицијата се сомнева на тероризам

Објавено пред

Помлад маж со остар предмет нападнал осум лица во шведскиот град Ветланда. Две жртви се тешко повредени.

Според локалните медиуми, напаѓачот бил пренесен во болница откако полицаец го ранил во ногата. Медиумите го опишуваат како човек на дваесетина години.

Полицијата најпрво го окарактеризира злосторството како обид за убиство, но сега се сомнева дека станува збор за тероризам.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија6 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија7 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија8 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија9 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија9 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион12 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион13 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет13 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион13 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет14 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа14 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет15 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија2 дена

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа2 дена

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет2 дена

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Досие