Контакт

Европа

Разбиена група што продавала лажно маслиново масло во ЕУ

Објавено пред

Организирана криминална група што произведувала и продавала лажно маслиново масло во Германија и Италија е успешно разбиена со апсење на 24 лица, соопшти „Еуроџаст“, тело за судска соработка на Европската Унија.

Канцеларијата на Италијанското државно обвинителство во соработка со германските национални власти и со активна поддршка од „Еуроџаст“ успешно ја заврши истрагата почната во 2015 година.

Членовите на организираната криминална група се обвинети за производство на вештачко маслиново масло. Во масло со потекло од јужниот дел на Италија тие додавале различни супстанции како што се хлорофил, бетакаротен и соино масло.

Вакво масло подолг период се дистрибуирало на германскиот пазар под етикета на екстра квалитетно маслиново масло. Тоа можело да се најде во ресторани и продавници во Штутгарт, Франкфурт и Берлин, како и во ресторани и продавници низ цела Италија.

Вкупната штета нанесена на потрошувачите се проценува на осум милиони евра.

Организираната криминална група во Германија на секои две недели испраќала 23.000 литри маслиново масло.

Италијанската полиција во текот на истрагата запленила 150.000 литри од маслото, подготвени за продажба.

Европа

Убави вести за Италија: Најмал дневен број на новозаразени во последните три месеци

Објавено пред

Во Италија, бројот на нови случаи на зараза со Ковид-19 се намалува во целата земја, вклучувајќи ја и Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион.

Исклучок е Лигурија, каде бројот на нови случаи се зголемува.

Во Италија, регистрирани се 178 новозаразени, што е најмала бројка од 26 февруари, додека пак според вчерашниот извештај имаше 355.

Негативен извештај доаѓа од Лигурија, каде според последните дневни податоци, заразени се 56 лица, додека во Ломбардија, забележани се 50 позитивни случаи на Ковид-19.

Бројот на починати како последица од Ковид-19 исто така се намалува во споредба со вчерашните 75 и денеска изнесува 60, додека вкупниот број на жртви од вирусот е 33.475.

Првиот официјален случај на инфекција во Италија беше регистриран на 21 февруари во Кодоњо, на северот од земјата.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин го одложи референдумот за измени на Уставот

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, го одобри предлогот на изборната комисија во Русија за одложување на референдумот за уставни измени за 1 јули, јавија државните медиуми.

„Тој датум е совршен“, истакна Путин одговарајќи на предлогот на изборната комисија.

На референдумот ќе се гласа за измени на уставните одредби, а доколку предлогот помине, Путин би можел да владее до 2036 година бидејќи претходните негови мандати би биле фактички избришани.

Референдумот беше закажан за 22 април, но беше одложен поради пандемијата на коронавирусот.

Шеесет и седумгодишниот Путин, кој е на власт во Русија веќе 20 години, ротирајќи како премиер и претседател, е најдолготраен лидер на земјата уште од времето на Сталин.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Хаос во Киев: маж се заканил дека ќе разнесе мост

Објавено пред

Непознат човек, кој се заканил дека ќе го крене во воздух мостот „Метро“ во Киев, е уапсен. Мостот и неговата околина, како и неколку метро-станици, биле блокирани по и за време на полициската акција.

Украинските медиуми пренесуваат дека во врска со случајот е уапсен маж што носел заштитна маска и кој се заканил дека ќе го разнесе мостот, а во таа пригода се слушнале и истрели.

Медиумите исто така наведуваат дека непознатиот маж на мостот оставил торба со непозната содржина.

Сепак, подоцна, во торбата не бил пронајден експлозив. Во неа имало земја и жица, јави украинската агенција „Унијан“.

Ова на новинарите им го соопштил и заменик-директорот на украинската полиција, Андреј Кришченко.

Според него, уапсениот не доставил никакви барања до полицијата и ќе биде кривично гонет за лажна дојава за бомба.

Киевската полиција претходно соопшти дека добила повик од очевидци, кои изјавиле дека на мостот има човек што тврди дека поставил бомба која набргу ќе експлодира.

На фотографиите објавени од медиумите се гледа маж со заштитна маска на лицето како стои на мостот покрај торбата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија5 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија6 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија6 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија7 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион8 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија9 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија9 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија10 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија11 час

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија11 час

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија11 час

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет11 час

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет12 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет22 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија1 ден

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија1 ден

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие