Контакт

Европа

Раздвижен ден на италијански пазар и покрај строгите мерки поради коронавирусот

Објавено пред

На почетокот на март, кога состојбата со коронавирусот во Италија стана многу тешка, премиерот Џузепе Конте воведе карантин во земјата. На почетокот беше забрането да седи во кафулиња и ресторани поблиску од еден метар оддалеченост и се советуваше што е можно помало движење надвор.

Потоа беше воведен целосен карантин, при што луѓето од домовите можеа да излезат само доколку е неопходно, но и на работа и по намирници. Затворени беа рестораните и кафулињата, како и речиси сите продавници кои не продаваат храна или лекови.

Во земјата се заразени над 115.000 луѓе, а речиси 14.000 починаа. Во ваква ситуација, фоторепортерите на агенцијата ЕПА сликале како изгледа еден пазарен ден во северноиталијанскиот град Падова, кон средината и крајот на март.

На фотографиите од крајот на месецот може да се види дека на земјата е обележан простор за одржување на потребното растојание, но сепак не сите луѓе се придржуваат до правилото. Граѓаните пазарат на отворено, поглемиот дел од нив носат маски, иако, во принцип, се преблиску едни до други.

Погледнете како изгледа купувањето намирници на италијански пазар во време на коронавирус:

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Британската влада демантираше дека Џонсон бил во Италија

Објавено пред

Владата на Велика Британија  гo демантираше пишувањето на медиумите дека премиерот Борис Џонсон бил во Италија минатиот викенд.

Тие наведуваат дека тој не патувал во странство претходните месеци.

Италијанска „Република“ објави дека Џонсон бил во Перуџа минатиот викенд, од 11 до 14 септември, за да го крсти помладиот син Вилфред, повикувајќи се на соопштението на градскиот аеродром, пренесува „Ројтерс“.

„Таа приказна е целосно неточна. Премиерот не патувал во Италија претходните месеци. Секој што ги објавува овие тврдења повторува лаги”, рече портпаролот на „Даунинг стрит“.

Британскиот министер за транспорт, Грант Шепс, исто така, ги демантираше овие обвинувања, изјавувајќи дека ги проверил двапати и утврдил дека не се точни.

Прикажи повеќе...

Европа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Објавено пред

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „АстраЗенека“ во Велика Британија, откриваат извештаите на компанијата, а извори велат дека и двете претрпеле сериозни невролошки проблеми.

Фирмата објави детали од истражувањето во саботата, откако се соочи со низа критики за недостаток на транспарентност кога станува збор за испитувањето.

„АстраЗенека“ вакцината ја развива во соработка со универзитетот Оксфорд, а претходно една од волонтерките се разболе откако во јули примила доза од потенцијалната вакцина.

Имено, подоцна на една жена и беше дијагностицирана ретка болест која влијае на ‘рбетниот мозок, предизвикувајќи слабост, сензорни промени и дисфункција на автономниот нервен систем.

Портпаролката на компанијата за медиумите потоа изјави дека волонтерката имала недијагностицирана мултиплекс склероза, па испитувањето продолжило.

Друга волонтерка имала компликации откако примила доза од вакцината во септември. „АстраЗенека“ не ја потврди нејзината дијагноза, но извор за „Њујорк Тајмс“ рекол дека станува збор за истото невролошко заболување како волонтерката од првиот случај.

Истражувањето било запрено на 6 септември, откако се разболела и втората жена, но во Велика Британија, Бразил, Индија и Јужна Африка, продолжило само по една недела. САД, сепак, сè уште не даваат зелено светло за да продолжи тестирањето.

„АстраЗенека“, својата потенцијална вакцина ја примени врз околу 18.000 луѓе ширум светот, а во внатрешните документи вели дека двата случаи на заболување „веројатно не биле поврзани со вакцината односно дека нема доволно докази и не може со сигурност да се каже дали болеста е поврзана со вакцината или не“.

Станува збор за сериозна и ретка болест, а нејзината појава меѓу волонтерите во истражувањето може да доведе до тоа компанијата да ја загуби трката за развој на вакцина.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

Објавено пред

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со коронавирус, а две лица починаа.

Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Високи бројки бележи и Русија, каде во изминатите 24 часа беа регистрирани 6.148 нови случаи.

Од последниот пресек во Русија, други 79 лица починаа како резултат на заразата со ковид-19, што е речиси двојно помалку од претходниот ден кога беа пријавени 144 смртни случаи, пренесува ТАСС.

Вкупно се заразени 1.103.399 лица, а починаа 19.418.

Досега во Русија оздравеа над 900.000 заразени лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа14 минути

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „АстраЗенека“ во Велика Британија, откриваат извештаите...

Економија24 минути

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија, минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои...

Македонија32 минути

Приведено лицето што нападна лекар на Токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет2 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите против коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Свет2 часа

Се урна зграда во Мумбај, загинаа најмалку осум луѓе

Најмалку осум луѓе загинаа во Индија, во уривање на станбена зграда, што се случило рано утрово, пренесуваат локалните медиуми. Според...

Македонија2 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет15 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија17 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија19 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион22 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија23 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет2 дена

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет2 дена

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура2 дена

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 дена

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ2 дена

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Досие