Контакт

Свет

Разузнавачи тврдат дека Северна Кореја го зголемила производството на збогатен ураниум

Објавено пред

Агенциите за разузнавање на САД сметаат дека Северна Кореја го зголемила производството на збогатен ураниум за нуклеарно оружје на повеќе тајни локациии и дека ќе се обиде да ги сокрие, додека бара отстапки во преговорите со САД. Телевизијата Ен-би-си повикувајќи се на изјави на петмина неименувани функционери на САД, објави дека Северна Кореја во последните месеци го зголемила производството на збогатен ураниум за нуклеарно оружје, па дури и за време на дипломатските активности со САД.

Претседателот Доналд Трамп по самитот на 12 јуни со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на Твитер објави дека „веќе нема нуклеарна закана од Северна Кореја“, но разузнавачките проценки се дека Северна Кореја има повеќе од еден нуклеарен комплекс покрај познатата постројка во Јонгбјон.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Третина од жителите на Франција и Италија мислат дека Британија веќе излегла од ЕУ

Објавено пред

Најмалку една третина од граѓаните на Франција и Италија сметаат дека Британија веќе ја напуштила Европската унија, пренесува „Еуроњуз“ според резултатите од една анкета.

Анкетата покажала дека не секој обрнува многу внимание на Брегзит.

Околу 28% од Французите и Италијаните сметаат дека Британија веќе ја напуштила ЕУ, додека пак во Германија бројката изнесува 12%, а во Британија 2%.

Анкетата е спроведена врз најмалку 1.000 возрасни лица во секоја од овие четири земји, а истата открива и колку се оптимисти жителите на Европа за животот по Брегзит.

На прашањето кое би било потенцијалното влијание од Брегзит врз Британија, ЕУ, како и врз земјата на испитаникот, испитаниците биле несигурни во врска со тоа каков ефект би имал Брегзит.

Сепак, голем број сметаат дека Брегзит ќе нанесе повеќе штета отколку добро.

Околу 59% од жителитена Германија сметаат дека Брегзит ќе биде штетен за Британија, додека пак во Франција таа бројка изнесува 41%, во Италија 38%, а во Британија 34%.

Во врска со дебатата во Британија околу Брегзит, анкетата покажала дека околу 34% од Британците имаат негативно мислење за ЕУ, 36% имаат позитивно мислење за унијата, додека пак 30% се неутрални.

Мислењата на другите европски земји се исто така поделени.

Во Франција, само двајца од пет лица се изјасниле оти имаат позитивен став кон ЕУ, додека пак во Италија тоа се 54%, а во Германија 56%.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел ќе испрати вселенско летало на месечината

Објавено пред

Израелската непрофитна организација SpaceIL објави дека в четврток ќе испрати вселенско летало од Кејп Канаверал во Флорида со цел Израел да стане четврта земја која ќе оствари контролирано слетување на Месечината.

Беспилотното летало тешко 1.300 килограми и високо околу метар и половина ќе го почне својот седумнеделен пат до месечината, од каде што ќе испрати слики од карпестата површина и ќе спроведе експерименти на Месечевото магнетно поле.

Доколку потфатот на вселенското летало „Берешит“ помине според планираното, Израел ќе стане четвртата и најмала земја со успешно лесно слетување на месечината. Исто така, SpaceIL би станало прво приватно претпријатие кое ќе оствари контролирано слетување на Месечината, со најмалото вселенско летало и најевтината мисија за истото.

Вкупните трошоци на програмата, собрани од приватни донации, се 100 милиони долари, за разлика од милијардите долари инвестирани во американската вселенска програма.

„Мисијата за којашто зборувавме беше навистина невозможна мисија“, рече претприемачот Морис Кан, кој донираше 40 милиони долари за проектот, додавајќи дека ова е остварување на неговиот сон.

„Берешит“ ќе помине повеќе од 6 милиони километри и неколкупати ќе ја заобиколи Земјата пред да тргне кон месечината, каде што треба да слета на 11 април.

Прикажи повеќе...

Европа

Потпретседателот на ЕК упати пофалби до обвинителката за антикорупција на Романија

Објавено пред

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс,  вели дека Романија не смее да се предаде во битката против корупција.

Холандскиот политичар ја пофали државната обвинителка за антикорупција и додаде дека таа е многу храбра.

Лаура Кодруца Ковеси е лидер на новото Јавно обвинителство на Европа, а е следбеничка на најмоќниот човек на политичката сцена во Романија, Ливиу Драгнеа.

Владата на Романија ја отпушти Ковеси додека таа беше на позицијата директор на Државната антикорупциска агенција во јули 2018, поради наводно недолично однесување.

Ковеси поднесе жалба во Европскиот суд за човекови права со образложение дека ова се лажни обвиненија.

Во интервју со „Еуроњуз“, Тимерманс упати комплименти до Ковеси и говореше за неа со многу почит, особено за нејзината петгодишна работа како антикорупциски обвинител.

„Нема да има амнестија на политичари кои биле осудени“, вели Тимерманс.

„Јас сум многу брутален со Романците во врска со ова, мора да е јасно“.

„Госпоѓица Ковеси заврши одлична работа во последните години, таа е одличен обвинител“.

Според извештај на „Транспаренси интернешенел“, Романија е рангирана како една од најкорумпираните земји во ЕУ во 2018.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија2 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија2 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија3 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија3 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток4 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток4 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ4 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет5 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија5 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет6 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет6 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет8 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет9 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ18 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија19 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија20 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија22 часа

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија22 часа

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија23 часа

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Досие