Контакт

Свет

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Објавено пред

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран тргнал по опасен пат на нелегално и дестабилизирачко однесување, објави Би-би-си.

Откако иранската револуционерна гарда објави дека го запленила британскиот танкер „Стена Имперо“, а компанијата сопственик на танкерот соопшти дека не може да ги контактира членовите на екипажот, реагираа повеќе европски земји, но и САД.

Танкерот „Стена Имперо“ во петокот бил опкружен со четири пловила и хеликоптер на Иранската револуционерна гарда.

Британскиот министер за надворешни работи, Хант, рече дека слободата на пловење не смее да биде загрозена и предупреди на сериозни последици доколку ситуацијата не се реши брзо.

„Не разгледуваме воени опции, на размислуваме за дипломатски начини за решавање на ситуацијата“, рече Хант.

Иранската државна агенција ИРНА претходно објави дека танкерот бил запленет по судир со рибарски брод, односно дека истиот пловел во погрешна насока. Новинската агенција „Фарс“, цитирајќи официјални извори, објави дека танкерот учествувал во несреќа со ирански рибарски брод и ги игнорирал нивните повици за помош.

Сопствениците на танкерот тврдат дека бродот пловел во согласност со сите меѓународни правила и дека веќе бил во меѓународни води кога бил опкружен.

Меѓу 23. членови на екипажот, кои се државјани на Индија, Русија, Летонија и Филипини, наводно, нема повредени.

 

Регион

Српски стилист уапсен поради педофилија

Објавено пред

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоставувал малолетни лица, пренесува хрватски „Индекс“ повикувајќи се на српските медиуми.

Швељо е уапсен во Нови Сад, каде што живее и работи од 1994 година.

Српски „Блиц“ пишува дека стилистот е уапсен откако малолетните жртви го пријавиле во полиција. Се верува дека Швељо ги злоставувал.

„Момчињата во полиција раскажале дека кај Швељо доаѓале како модели. Тој ги соблекувал, облекувал и ги фотографирал“, изјави за „Блиц“ извор од истрагата.

Момчињата, наводно, биле на возраст од 12 до 14 години.

Инстаграм профилот на Швељо е полн со фотографии од млади момчиња на различна возраст, од кои повеќето се помлади, тинејџери. Скоро секоја фотографија има сексуална конотација и моделите се претежно разголени.

Ова апсење доаѓа откако Игор Јуриќ, основач на фондацијата „Тијана Јуриќ“, зборуваше за јавни тајни за педофилите во Србија, велејќи дека веќе долго време има сознанија за влијателни луѓе од повеќе градови кои злоупотребувале деца. Додаде дека под чиста одговорност и свест го изјавува тоа за тие луѓе да знаат дека тој и неговите соработници имаат многу информации за нивните постапки.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп го пофали однесувањето на Помпео кон новинарката: Добро постапи со неа

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп го пофали однесувањето на државниот секретар Мајк Помпео кон новинарката на Националното јавно радио, на која по интервјуто, Помпео ѝ викаше и ја пцуеше.

„Новинарката не беше добра кон тебе“ му рекол Трамп на Помпео, за време на претставувањето на неговиот мировен план за Блискиот исток, што предизвика смеење кај присутните претставници на Белата куќа.

„Мислам дека ти добро си постапил со неа“ додал Трамп, пренесе Ројтерс.

Новинарката, Мери Луис Кели во петокот имала интервју со Помпео, за време на кое тој негодувал поради прашање за Украина, па интервјуто брзо било прекинато.

Таа рекла дека по интервјуто, Помпео во приватен разговор ѝ викал, ја пцуел и ја прашал дали мисли дека на Американците им е грижа за Украина.

Помпео во саботата во соопштение изјави дека новинарката лаела околу договорот за интервјуто, но не негирал тоа што новинарката рекла за нивниот разговор.

Во меѓувреме, Стејт департментот тргна друга новинарка на Националното јавно радио од листата новинари кои ќе патуваат со Помпео во Велика Британија, Украина, Белорусија и централна Азија.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров бара планот на Трамп да биде разгледан на меѓународно ниво

Објавено пред

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Израел и палестинските територии треба да се процени на меѓународно ниво пред објавувањето, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Според него, Русија, САД, Европската Унија и Обединетите нации треба да ги оценат предлозите на планот.

„Мораме да ги почекаме официјалните предлози и да видиме од прва рака каква позиција имаат директнио засегнатите страни “, изјави рускиот министер пред новинарите во Москва.

Последниве години, Русија презеде сè поголема улога во посредувањето меѓу Израел и палестинската власт. Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со израелскиот и со палестинскиот лидер минатата недела.

Трамп по средбата со израелескиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера го објави планот на прес-конференција во Белата куќа. Американскиот претседател предложи формирање палестинска држава со главен град во источен Ерусалим велејќи дека станува збор за ситуација во која добиваат двете страни.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион1 час

Сасоли:Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион2 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија2 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните...

Македонија12 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија14 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија14 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија16 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт16 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија17 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија18 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија19 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија21 час

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија22 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ23 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура23 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет24 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет1 ден

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет1 ден

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Досие