Контакт

Свет

Расте бројот на загинати во смртоносниот тајфун во Јапонија

Објавено пред

Најмалку 10 луѓе го загубија животот во разорниот тајфун што ја погоди Јапонија. Околу 300 луѓе се повредени од тајфунот, според портпаролот на владата, Јошихиде Суга. Утрово властите издале наредба за евакуација на над еден милион и 200 000 луѓе.

epa06997620 An aerial picture shows cars pilled up a day after powerful Typhoon Jebi hit the area in Kobe, western Japan, 05 September 2018. According to media reports, at least eight people were killed in Osaka prefecture and Shiga prefecture, as they were hit by flying objects or buried under collapsed buildings. More than 3,000 people that were left stranded at the airport are to be evacuated by speed boat. EPA-EFE/JIJI PRESS JAPAN OUT EDITORIAL USE ONLY/ NO ARCHIVES

Невремето зад себе остави хаос, откорнати дрвја, уништени автомобили, урнати згради и куќи, уништени бродови. Најлошо се погодени градовите Кјото и Осака.

epa06997621 An aerial picture shows a ship stranded on a seawall a day after powerful Typhoon Jebi hit the area in Nishinomiya, western Japan, 05 September 2018. According to media reports, at least eight people were killed in Osaka prefecture and Shiga prefecture, as they were hit by flying objects or buried under collapsed buildings. More than 3,000 people that were left stranded at the airport are to be evacuated by speed boat. EPA-EFE/JIJI PRESS JAPAN OUT EDITORIAL USE ONLY/ NO ARCHIVES

Авионските летови, возовите и бродовите се откажани, а илјадници патници кои беа заробени на меѓународниот аеродром во Осака се евакуирани.

И покрај тоа што времето се смири, ветровите ја намалија брзината и продолжија да се движат кон север, властите ги предупредија луѓето да бидат внимателни поради можни поплави и лизгање на земјиштето.

Регион

(Видео) Евакуирани стотина рудари од рудникот „Трепча“

Објавено пред

Евакирани се 100-ина рудари на косовскиот рудник „Стари трг“, кои беа заробени на 700 метри под површината по дефект на електричната мрежа. Тие се извлечени на површината кога било обвновено снабдувањето со струја.

Вршителот на должноста директор на „Трепча“, Џевдет Тахири, потврди за медиумите дека сите рудари се извлечени од рудникот. „Тие се во добра состојба и нивното извлекување беше овозможено со помош на Дистрибуцијата за снабдување со електрична енергија“, изјави тој.

100-ина рудари останаа на осмото, деветтото и на десеттото ниво. Експертите се трудеа да ги оспособат електричните инсталации за да ги извлечат рударите од јамата. Нема повредени рудари, а проблемот во рудникот настанал поради експлозија на трансформатор. Рудникот „Стари трг“ е дел од комбинатот „Трепча“.

Прикажи повеќе...

Свет

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Објавено пред

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини.

„Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што го планирав кога ја презедов функцијата“, напиша Мичел. Според тоа, како што вели самиот, дошло време да поминува повеќе време со семејството, кое во изминатите месеци било многу време без него.

Како што објави „Вашингтон пост“, Мичел оставката му ја поднел на државниот секретар Мајк Помпео на 4 јануари, а последен ден на работа ќе му биде 15 февруари. Со оставката на Мичел во Стејт департментот се испразнува уште едно место на висок функционер. Моментно, 6 од 24 места чекаат потрвда од Сенатот.

За време на 16-те месеци што ги помина во европското биро во Стејт департментот, Мичел беше одговорен за односите со 50 држави и организации, како што се и НАТО и ЕУ. Мичел беше голем поддржувач на Македонија и на договорот од Преспа.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина забележа најнизок економски раст досега

Објавено пред

Економијата во Кина забележа најбавен раст во последните три децении.Втората најголема економија во светот порасна 6,6 отсто во 2018 година, покажуваат официјалните податоци објавени во понеделникот, што претставува најнизoк пораст од 1990 година досега.

Ова се должи на напорите на владата да се обиде да се справи со огромните долгови. Економијата на Кина исто така ги почувствува ефектите и од трговската војна со САД, што резултира со нови такси на производи во вредност од над 250 милијарди американски долари.

Ваквата ситуација има последици и на глобалниот пазар.

Економскиот раст во Кина забави до 6,4 отсто во последниот квартал од годината, покажуваат податоците во согласност со предвидувањата на економистите. Економскиот раст годинава се очекува да падне до 6 отсто, но многу аналитичари се скептични за точноста на владините пресметки и велат дека растот може да биде многу понизок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет10 часа

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Македонија10 часа

(Видео) Десетина имиња во игра за претседателски кандидат на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека десетина имиња се во игра за кандидат за претседателските избори на СДСМ. Тој најави...

Изборни измени13 часа

Малите партии бараат една изборна единица, па потоа избори

Малите партии ја реафирмираат идејата за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи на гласање. Тие...

Македонија13 часа

(Видео) Дејан од Ѓорче Петров: „Помогнете ми, ама не како Боки 13“

Дејан Костовски од Ѓорче Петров вели дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, не го испочитувал ниту договореното за плаќање...

Македонија13 часа

Теута Арифи за 300 илјади евра каскадно ќе ја уредува Пена

Општина Тетово за 17 милиони денари или речиси 300 илјади евра ќе става потпорни ѕидови на реката Пена во делот...

Македонија14 часа

СЈО испитува дали баџанакот на Ѕинго, Стојан Миланов, наместил тендер на кочанска фирма

Специјалното јавно обвинителство отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава која ја поднесе СВР...

Македонија15 часа

Учениците од утре повторно на настава

Министерството за образование и наука информира дека второто полугодие од учебната година почнува утре и важи за сите ученици од јавните и...

Македонија16 часа

Владата го испрати Законот за употреба на јазиците до Венециската комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венециската комисија, заедно со алтернативниот текст на...

Македонија17 часа

Во 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. И...

Спорт17 часа

Исчезнал авионот со кој летал најскапиот играч на Кардиф

Емилиано Сала (28), кој три и пол години играше за Нант, пред неколку дена потпиша за Кардиф за клупски рекорд...

Македонија17 часа

(Видео) Македонец си ја убил сопругата на паркинг во Австрија

Македонски државјанин кој живее во Австрија ја убил вчера напладне својата сопруга, пренесуваат австриските медиуми. Жената, истотака со потекло од...

Топ18 часа

На Табановце приведено лице кое се барало за издржување затворска казна

Лице кое се барало за издржување казна затвор во траење од една година, било приведено при пасошка контрола на граничниот премин...

Регион19 часа

Српски медиуми: По Путин, во Белград доаѓаат Трамп и Меркел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, би можел во текот на оваа година да ја посети Србија, објавува во денешното издание...

Македонија20 часа

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за преспанскиот договор со која ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија1 ден

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија1 ден

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија1 ден

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија1 ден

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Досие