Контакт

Свет

Расте бројот на мртви во Авганистан по нападот на протестниот собир

Објавено пред

Бројот на мртви во самоубиствениот напад на протестниот собир во источен Авганистан се зголеми на 68 од 32, рече денес портпаролот на гувернерот на провинцијата Нангархар.

Според зборовите на портпаролот, Атахул Когјаниј, 68 лица загинале, а 165 се повредени кога бомбаш самоубиец активирал експлозив среде група демонстранти на 70-ина километри од градот Џалалабад.

Претходниот биланс вчера беше 32 мртви и 128 повредени.

Се работи за втор најбрутален напад во Авганистан од почетокот на годината. Талибанците демантираа било каква вмешаност во нападот. Нуту една друга група не презеде одговорност, но талибанските бунтовници и Исламската држава се активни во источен Авганистан, особено во провинцијата Нанхархар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Земјотрес со јачина од 6,4 степени ги погоди Филипините

Објавено пред

Земјотрес со јачина oд 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди централниот дел од Филипините денес, соопшти Американскиот геолошки завод.

Според Ројтерс, очевидците тврдат дека во главниот град Манила, канцелариите „се треселе” во бизнис-областа Макати Сити.

Досега нема податоци за можни жртви или материјална штета.

Филипините се наоѓаат на пацифичкиот „огнен прстен”, каде што земјотресите и вулканските ерупции се чести.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Полска запалена кукла на Јуда, Евреите огорчени

Објавено пред

Светскиот еврејски конгрес (СДК) изрази незадоволство и огорченост поради бесењето и палењето на куклата која го претставува стереотип на Евреин во полскиот град Прухњик за време на велигденските ритуали.

„Евреите се многу вознемирени поради ова ужасно заживување на антисемитизмот”, изјави извршниот директор на Светскиот еврејски конгрес, Роберт Сингер, објави АП.

Граѓаните на Прухњик, вклучувајќи ги и децата, на католичкиот Велипеток прво ја удираа, потоа и ја запалија куклата.

A Polish town this year revived an old Easter tradition of creating an effigy of Judas 'with sidelocks and a large…

Gepostet von Notes from Poland am Sonntag, 21. April 2019

Според агенцијата, фигурата го претставува Јуда, кој според Новиот завет го издал Исус Христос.

Полските граѓани, исто така, изразија незадоволство поради инцидентот, кој последен пат во оваа земја беше виден пред Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Свет

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Објавено пред

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид Џамат. Властите наскоро ќе прогласат вонредна состојба во земјата, по ужасниот масакр, во кој животот го загубија речиси 300 луѓе, а 500 се повредени.

Портпаролот на Владата изјави дека зад екстремистичката група стои меѓународна мрежа, со помош на која се изведени нападите.

Според најавите, претседателот на Шри Ланка, Маитрипала Сирисена, ќе прогласи вонредна состојба низ целата земја од полноќ. Владата одлучи да објави клаузули поврзани со спречувањето на тероризмот до полноќ.

Мерката ќе биде ограничена на борбата против тероризмот и нема да ја загрозува слободата на изразување.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет43 минути

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ1 час

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 20192 часа

Пендаровски во водство со 4.606 гласа, според последните податоци од ДИК

Стево Пендаровски е во водство со 4.606 гласа, според последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК). Од обработени 98,8 избирачки...

Избори 20192 часа

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет2 часа

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ3 часа

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести3 часа

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 201912 часа

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 201913 часа

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 201913 часа

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 201913 часа

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Избори 201913 часа

Мицкоски: Ја победивме хотел-коалицијата

„Победивме, но целосно не ги поразивме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференцијата по првиот круг од претседателските избори....

Избори 201914 часа

Силјановска: Ако на моите се додадат гласовите на Река, приказната е јасна

Не сум човек што потонува во триумфализам, знам дека допрва следува битката, но мислам дека ако ние добивме толкав број...

Избори 201914 часа

Адеми: Максимално сме фокусирани за победа во вториот круг

Портпаролот на изборниот штаб на ДУИ, Арбер Адеми, не сакаше да го коментира резултатот од изборите во однос на албанското...

Избори 201916 часа

Јанушев: Водиме во голем број места

„Радувај се Македонијо, правдата доаѓа. ВМРО-ДПМНЕ победува. Гордана ќе биде“, со овие зборови генералниот скеретар на партијата, Игор Јанушев, ја...

Избори 201917 часа

(Видео) Бајрами: До ОЈО и МВР нема пристигнато никаква пријава за случајот во Студеничани

Претседателот на Комисијата за следење изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на РСМ, обвинителот Џелал Бајрами, по затворањето на гласачките места...

Избори 201917 часа

МВР: Гласач под дејство на алкохол оштетил кутија, четворица ги фотографирале ливчињата

Во текот на изборниот ден регистрирани се четири фотографирања на гласачки ливчиња, а сторителите се приведени. Гласач во Новаци, пак, под...

Избори 201917 часа

Претседателските избори со најмал одѕив досега

Според податоците од досегашните изборни процеси, неизбежен е впечатокот дека опаѓа одѕивот на македонските граѓани во првиот круг од претседателските...

Избори 201917 часа

Одѕивот до 18.30 часот 39,71 проценти

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека одѕивот на првиот круг од претседателските избори до 18.30 часот изнесува 39,71 проценти, односно...

Свет22 часа

(Видео) Уапсени седум лица за терористичките напади во Шри Ланка, бројот на жртви се искачи на 200

Уапсени се седум лица, осомничени за бомбашките напади на неколку локации во земјата. Зад нападите би можела да стои локална...

Досие