Контакт

Свет

Расте бројот на новозаразени од коронавирус во Канада

Објавено пред

Во последните 24 часа бројот на новозаразени е зголемен за 1.685 и сега изнесува вкупно 166.156, објави канадското Министерство за здравство, објави ТАСС.

Во Канада досега починале 9.481 лице како резултат на Ковид-19, а Министерството објави дека 90 проценти од починатите се лица на возраст над 60 години.

Значително зголемување на бројот на нови инфекции во Канада е регистрирано во државите Алберта, Британска Колумбија, Квебек и Онтарио.

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, кажа дека земјата веќе се соочува со вториот бран на пандемијата, кој може да биде потежок од првиот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Германија не му даде државјанство на муслимански мигрант кој одбил да се ракува со жена

Објавено пред

Германскиот суд донесе одлука дека треба да му биде ускратено државјанството на мигрантот што одби да се ракува со службеничката на церемонијата за натурализацијата, пренесува „Телеграф“.

Либанецот, кој ги помина сите други пречки да стане натурализиран Германец, изгуби во последен миг кога одби да се ракува си жената што му ги предаваше документите.

Мигрантот го оспори повлекувањето на државјанството, но Административниот суд во Баден-Виртемберг утврди дека тоа го сторил затоа што ја гледал жената како закана од сексуално заведување, сугерирајќи дека тој е фундаменталист со салафистички светоглед.

„Иако во Германија има и други признати поздрави, како што се бакнувањето или „ да пукне“, ракувањето има особено значење“, објаснија судиите во коментарите објавени од „Телеграф“, повикувајќи се на неговата употреба во некои судови и при заклучување бизнис зделки.

Судијата, исто така, истакна дека ракувањето има долга традиција на сигнализирање поздрав или збогување, што постои во германската култура без оглед на социјалниот статус или пол.

Мигрантот се обидел да објасни дека ѝ ветил на својата сопруга дека никогаш нема да допре друга жена освен неа – што ќе го отежне извршувањето на неговата пријавена работа како лекар – и дека во иднина целосно ќе се откаже од ракување, но судот не ја смени одлуката. Мигрантот сепак може да ја обжали на одлуката на федерално ниво.

Тогашниот германски претседател Јоаким Гаук беше засрамен во 2016 година кога едно муслиманско девојче одби да се ракува со него на настан со фотографирање наменет да покаже колку мигрантите се интегрираат во германското општество откако канцеларката Ангела Меркел претходната година ги отвори границите на земјата.

Некои други европски земји, како во Баден-Виртемберг, инсистираат мигрантите да го прифатат ракувањето како витален дел на нивната подготвеност да се интегрираат.

Францускиот суд ѝ го одзеде државјанство на една Алжирка, која одби да се ракува со службеник на церемонијата за натурализација во 2018 година, а во швајцарскиот кантон Базел властите отидоа уште подалеку, инсистирајќи дека муслиманските ученици кои одбиваат да се ракуваат со наставничките мора да го сторат тоа или ќе се соочат со протерување и парични казни до 4.500 евра за нивните родители.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Демонстрантите во Портланд оставиле порака „Убиј го претседателот“ на зградата на полицискиот синдикат

Објавено пред

Демонстрантите во Портланд ја вандализираа канцеларијата на локалниот синдикат на полицијата и запалија билборд со кој се изразува поддршка за полицијата во услови на немири во градот во Орегон, кои траат со месеци, пренесува РТ.

Демонстрантите маршираа кон зградата на Полициската асоцијација на Портланд (ППА) во понеделникот вечерта извикувајќи „Нема правда, нема мир“. Зградата, која беше заптитена со штици откако беше нападната во повеќе немири на претходните демонстрации, беше ичкртана со графити. Пораките испишани со спреј на дрвените плочи вклучуваат: „Изгори го ова“, „Полицајците се убијци“ и „Убиј го претседателот“.

Тогаш толпата го сврте вниманието кон блискиот билборд кој изразува поддршка за локалната полиција. Демонстрантите  го испрскале билбордот со боја пред да го запалат. Билбордот, на кој пишуваше: „Разбуди се Америка! Ти благодарам, полициското биро во Портланд “, беше платен од локалниот недиум „ПТ њуз“.

Полицијата пристигнала на местото на настанот и ги предупредила демонстрантите да не палат оган и да стојат настрана од улицата, заканувајќи им се со апсење.

На почетокот на овој месец, демонстрантите соборија статуи на Теодор Рузвелт и Абрахам Линколн како дел од протестот за Денот на бесот на домородните луѓе. Тие ги искршија и прозорците на локалните бизниси. Полицијата го прогласи собирот за незаконски и изврши неколку апсења.

Портланд го тресеа повеќемесечни речиси континуирани ноќни протести од кои многу преминаа во насилство и вандализам. Бројни бизниси, владини канцеларии и градски знаменитости беа нападнати по смртта на Џорџ Флојд во рацете на полицијата во Минеаполис во мај.

Прикажи повеќе...

Свет

Данецот кој уби шведска новинарка во подморница се обиде да побегне од затвор

Објавено пред

Осудениот дански убиец, кој уби шведска новинарка за време на интервју во својата подморница и го фрли нејзиното распарчено тело во морето, денеска избега од затвор.

49-годишниот поранешен претприемач Питер Мадсен успеа да избега од затворот Херстедвестер, каде што издржува доживотна казна затвор за убиството на Ким Вол во 2017 година, но неговиот престој на слобода не траеше долго.

Данската полиција соопшти дека Мадсен е уапсен во 13:20 часот по повеќе од три часа бегство.

Медиумите пишуваат дека тој се заканувал со бомба, па на местото на настанот е и противексплозивна полициска екипа. Тој ѝ се заканил на полицијата со предмет сличен на пиштол.

Мадсен претходно бил изолиран затоа што имало сомневања дека ќе се обиде да избега.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија2 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија3 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа3 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија4 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа5 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија5 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија5 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет5 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет6 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет6 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија20 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет21 час

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија23 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија1 ден

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет1 ден

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ1 ден

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Досие