Контакт

Европа

Реакции од светските лидери по историскиот договор помеѓу Русија и Украина за извоз на жито

Објавено пред

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изрази олеснување по потпишувањето на договорот за ставање крај на блокадата на украинскиот извоз на жито нарекувајќи го светилник на надеж за светот што се соочува со криза со храната, посредникот Турција го нарече историски, а Брисел, Г7 и Вашингтон повикаa на брза имплементација и најавија дека внимателно ќе го следат почитувањето на преземените обврски.

dobivaj vesti na viber

Договорот „го отвора патот за големи количини комерцијален извоз на храна од трите клучни украински пристаништа во Црното Море – Одеса, Черноморска и Јужни“, рече Гутереш во Истанбул.

„И да нема сомнеж – ова е договор за светот“, нагласи тој.

Испраќањето резерви жито и храна на светските пазари ќе помогне да се „премости глобалниот јаз во снабдувањето со храна“ и да се стабилизираат глобалните цени на храната, според генералниот секретар на ОН. „Тоа ќе им донесе олеснување на земјите во развој на работ на банкрот и најранливите луѓе на работ на глад“, рече Гутереш.

Ердоган: Блокираното жито набргу ќе биде подготвено за извоз

Блокираното жито набргу ќе биде подготвено за извоз, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Со почетокот на бродскиот сообраќај во наредните денови, ќе отвориме нов коридор од Црното Море кон другите земји во светот“, рече тој нарекувајќи го историски ден.

Шојгу: Русија нема да ја искористи ситуацијата

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, потписникот на договорот во име на Москва изјави дека Русија „ги презема своите обврски“ од договорот и нема да ја искористи ситуацијата.

„Нема да го искористиме тоа што пристаништата ќе бидат исчистени (од мини) и отворени. Ние ја презедовме оваа обврска“, посочи тој.

Мишел: Овој договор може да биде од корист за милиони

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави договорот.

„Овој договор може да биде од корист за милиони во светот“, напиша тој на „Твитер“.

„Строгото спроведување на договорот сега е од најголема важност за тоа да успее“, додаде тој.

ЕУ: Чекор во вистинската насока

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, го поздрави „истанбулскиот договор како чекор во вистинската насока“ кон деблокирање на извозот на украинското жито велејќи дека тоа е „клучна фаза во напорите да се надмине глобалната несигурност во храната предизвикана од руската агресија врз Украина“.

„Руската инвазија на Украина остави милиони луѓе во опасност од глад“, рече тој.

Што рекоа САД и Г7?

Г7 внимателно ќе го следи спроведувањето на договорот за Украина да не се изложи на „дополнителен ризик од напад од Русија“, изјави во петокот канадскиот премиер, Џастин Трудо.

„Г7 тесно соработува со партнери како Турција и други за да се осигураме дека можеме да го извадиме тоа жито од Украина и на места во светот каде што е потребно, без да ги загрозиме суверенитетот и заштитата на Украина“, рече канадскиот премиер.

САД ќе работат на тоа Русија да го почитува договорот, изјави американската амбасадорка во Обединетите нации, Линда Томас-Гринфилд. САД исто така бараат Кина да престане да собира жито и да донира повеќе за да ги задоволи глобалните хуманитарни потреби, изјави за новинарите Џејмс О’Брајан, шеф на канцеларијата за координација на санкции на Стејт департментот.

Соединетите Американски Држави исто така сакаат Кина да престане да собира жито и да понуди повеќе за да ги задоволи потребите за глобална хуманитарна помош, изјави за новинарите Џејмс О’Брајан, шеф на Канцеларијата за координација на санкции на американскиот Стејт департмент.

Европа

Пелоси: „Посетата на Тајван беше апсолутно корисна“

Објавено пред

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, изјавила дека нејзината посета на Тајван била апсолутно корисна.

dobivaj vesti na viber

Таа додала дека САД не можр да дозволат Кина да го изолира островот.

„Не можеме да дозволиме кинеската влада да го изолира Тајван“, рекла Пелоси во интервју за Ен-би-си, а пренесе „Ројтерс“. Таа додала дека кинеската влада нема да определи кој може да оди на Тајван.

Пелоси направи кратка и ненајавена посета на Тајван на 3 август, што наиде на остра осуда од Кина и доведе до зголемени тензии во тајванската теснина.

Тоа беше прва посета на претседател на Претставничкиот дом на Тајван од 1997 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Прв случај на мајмунски сипаници кај дете во Германија

Објавено пред

Прв случај на мајмунски сипаници е откриен кај дете во Германија. Досега во таа земја се регистрирани повеќе од 2.900 случаи на мајмунски сипаници.

dobivaj vesti na viber

Германскиот институт за јавно здравје „Роберт Кох“ соопшти дека е заразено четиригодишно девојче од градот Форхајм на југозападот на Германија.

Девојчето, кое живее во заедничко домаќинство со двајца заразени, засега нема никакви симптоми. Болеста била откриена при преглед кога му зеле брис од грлото. Девојчето немало контакт со никој надвор од нејзиното домаќинство.

Првиот случај на мајмунски сипаници е потврден во Германија пред неполни три месеци, а од тогаш се регистрирани над 2.900. Повеќето од заразените се мажи, а само седум се жени.

Институтот „Роберт Кох“ нагласи дека според досегашните сознанија вирусот се пренесува преку близок контакт, главно при сексуален однос. Според нив, повеќето од заразените немаат тежок тек на болеста.

Во почетокот на мај мајмунските сипаници почнаа да се шират во светот од земјите од Западна и Централна Африка, каде што болеста е ендемична.

Најмногу нови случаи на инфекција се регистрирани во Западна Европа. Според Светската здравствена организација, само неколку деца се заразени во светот.

Прикажи повеќе...

Европа

Премиерката на Естонија: Треба да престанеме да им даваме визи на Русите

Објавено пред

Каја Калас, премиерката на Естонија, ги повика европските земји да престанат да издаваат туристички визи за Русите поради инвазијата на Украина, пишуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

„Посетата на Европа е привилегија, а не човеково право. Авиосообраќајот од Русија е затворен. Тоа значи дека додека членовите на шенген-зоната издаваат визи за руските граѓани, соседите на Русија го носат товарот. Време е да се запре туризмот од Русија“, напишала Калас на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Повторно активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула

Пожарот во с.Вапила е повторно активиран према с.Сирула, соопшти Центарот за управување со кризи. Се работи за карпест предел со...

Свет11 час

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет12 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија13 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија16 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија19 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија19 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион21 час

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет21 час

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет22 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет22 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион22 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија1 ден

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа2 дена

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ2 дена

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија2 дена

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија2 дена

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....