Контакт

Европа

Реклама на Кока-кола предизвика скандал во Унгарија

Објавено пред

Рекламите на Кока-Кола кои промовираат прифаќање на геј лицата беа причина за повик на бојкот од висок член на десничарската владејачка партија на Унгарија.

Постерите, заедно со еднонеделниот настан „Љубовна револуција“, кој ќе се одржи во Будимпешта, прикажуваат геј парови кои се смешкаат и под кои се испишан слогани како „нула шеќер, нула предрасуди“.

Кампањата иритираше дел од поддржувачите на националистичката партија на Виктор Орбан, Фидес, која поддржува превентивна забрана на бракови од ист пол и се обидува да ги забрани веќе постоечките граѓански партнерства од ист пол.

Во неделата, членот на Фидес, Иштван Болдог, повика на бојкот на производите на Кока-Кола за време на нивната „провокативна“ кампања.

„Хомосексуалното лоби ја опсади Будимпешта и не остава простор да се избегне ова“, напиша еден десничарски портал.

Кока-кола во понеделникот рече во своето соопштение во понеделникот дека ставот на копанијата е дека „и хетеросексуалците и хомосексуалците имаат право да го сакаат лицето што го сакаат онака како што сакаат“.

Фидес не го поддржа јавно повикот за бојкот на Болдог, велејќи дека Унгарците се слободни да изберат дали да пијат Кока-кола.

Европа

Експлозија во Германија, повредени 25 лица

Објавено пред

Најмалку 25 лица се повредени денеска во експлозија во Бланкенбург, источна Германија.

Локалната полиција соопшти дека експлозијата се случила во станбена област во 8.55 часот по локално време.

Причината и деталите за експлозијата се непознати, а евакуацијата е во тек, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон: Нема ако, нема но – Велика Британија ја напушта ЕУ

Објавено пред

Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија до 31 јануари, изјави денеска премиерот Борис Џонсон по убедливата изборна победа.

„Ќе го завршиме брегзит навреме, до 31 јануари, нема ако, нема но, нема можеби“, рече Џонсон во обраќањето пред поддржувачите во Лондон.

Тој изјави дека најголемото конзервативно мнозинство од 1980-тите значи потврда дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ претставува волја на британскиот народ.

Британскиот премиер рече дека неговата влада мора да го претставува „секој агол“ на Велика Британија.

Џонсон исто така рече дека конзервативците направиле голем успех и го откочиле застојот.

Велика Британија сега ќе може да изврши брегзит, рече Џонсон, користејќи го слоганот од кампањата.

Џонсон го заврши својот говор во хумористичен тон, велејќи: „Но, прво мои пријатели, ајде да појадуваме“, пренесува „Би-би-си“.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ се договори за климатска неутралност до 2050, Полска засега се оградува

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во текот на ноќта објави дека постогнат е договор за јаглеродна неутралност до 2050 година, но без Полска која не сакала да преземе ваква обврска.

„Европскиот совет постигна договор за климатска неутралност до 2050 година“, објави  Мишел синоќа на „Твитер“.

Полска, која е земја многу зависна од јагленот, засега не сака да ја преземе ваквата обврска, но не го блокираше носењето на заклучоците, соопштија европски извори.

Мишел го пофали, како што рече, многу силниот сигнал што Европа го испратила ден по претседвањето на Европскиот зелен пакт. Широките упатства до Европската комисија, треба да ја направат Европа првиот климатски неутрален континент.

Овој договор е исклучително важен и Европа мора да покаже силна амбиција, истакна Мишел, додавајќи дека постигнатата спогодба по десет часа дискусија има предвид дека за една земја-членка ќе треба малку повеќе време за да ја исполни посакуваната цел. Се работи за Полска, чија состојба европските лидери ќе ја утврдуваат во јуни следната година.

„Оваа цел е обврзувачка за сите земји членки на ЕУ. Сепак, само една земја, Полска, засега не сака да се обврзе за постигнување на целта на национално ниво“, рече извор од канцеларијата на францускиот претседател, Емануел Макрон.

Лидерите на 27 земји на ЕУ синоќа дадоа едногласна поддршка за воведување даноци на странските производи на европската граница, доколку земјите извозници ги немаат поставено истите климатски стандарди кои ќе важат и за европските компании, соопшти Елисејската палата.

Климатската неутралност подразбира емисиите на штетни гасови да бидат сведени на нула до 2050 година. Во документот постои израз „праведен и социјалнно балансиран премин“ и се додава дека ЕИБ ќе деблокира една милјарда евра за зелени инвестиции до 2030 година, како и за потреба од гарантирање енергетска безбедност и конкурентност.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот “Талир”, на почетокот од судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет1 час

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуцијата со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет2 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет2 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија13 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет14 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет14 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа15 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет15 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт16 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија19 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа19 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија20 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија20 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија22 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија22 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија23 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија23 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет1 ден

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет1 ден

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Досие