Контакт

Свет

Рекорден број на починати од Ковид-19 во Бразил

Објавено пред

Бројот на починати на коронавирус во Бразил се зголеми за 3.251 во последните 24 часа, што е рекорден број на пријавени смртни случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, анализираат медиумите во таа земја.

Досега вкупно 298.676 граѓани на Бразил починале како резултат на коронавирусот, пренесуваат агенциите.

Во последните 24 часа и во Украина се регистрирани 342 смртни случаи од последици на коронавирусот, што е највисоко од почетокот на пандемијата за еден ден.

Министерот за здравство, Максим Степанов, рече дека се пријавени нови 14.174 случаи на коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

Во оваа земја, коронавирусот е регистриран кај 1,57 милиони луѓе, а починале 30.773 лица.

Свет

Кинеската вакцина е 50,7 проценти ефикасна против бразилскиот сој на Ковид-19

Објавено пред

Вчера во Бразил од Ковид-19, починаа 1803 лица а големо истражување спроведено во таа земја покажа дека кинеската вакцина, која е главен избор во бразилската кампања за вакцинација, е 50,7 проценти ефикасна против новиот бразилски вид на коронавирусот.

Бразил, кој стана глобален епицентар на пандемијата на коронавирусот во последните неколку недели, забележа повеќе од 37.000 нови случаи, соопшти вчера Министерството за здравство.

Со повеќе од 353. 000 смртни случаи, најголемата латиноамериканска земја е втора по стапката на смртност од Ковид-19 во светот, по САД.

Ширењето на болеста неодамна влезе во најтешката фаза поради недостаток на државни мерки и несоодветна кампања за вакцинација.

Биомедицинскиот институт „Бутантан“ од Сао Паоло, кој ја тестираше и сега ја произведува вакцината „Коронавак“ од кинеската компанија „Синовак“, во неделата соопшти дека студија спроведена на 12.400 волонтери низ Бразил покажала дека вакцината е 50,7 проценти ефикасна во борбата против варијантата „П1“ и против помалку распространетиот вид познат како „П2“.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој изрази сомнеж за вакцината и е критикуван за справување со пандемијата, првично изјави дека неговата влада нема да ја купи вакцината на „Синовак“. Оттогаш владата направи пресврт и се обиде да обезбеди залихи, со што кинеската вакцина е најраспространета во земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Блинкен: Кина ја влоши пандемијата криејќи податоци

Објавено пред

Неуспехот на Кина да им обезбеди пристап на глобалните здравствени работници ја направи пандемијата на коронавирусот полоша отколку што требаше да биде, изјави американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Кина не им даде пристап на меѓународните експерти ниту размена на информации во реално време за да се обезбеди вистинска транспарентност, изјави Блинкен за Ен-би-си во неделата.

„Како резултат, вирусот излезе од контрола побрзо и, мислам, со многу посилни резултати отколку што инаку би можел“, рече Блинкен.

Тој додаде дека ваквите настани укажуваат на потреба од посилен глобален систем на здравствена заштита за да се осигура дека тоа нема да се повтори, објави „Ројтерс“.

Реформите мора да вклучуваат заложба за транспарентност, размена на информации и експертски пристап, и Кина мора да игра улога во тоа, додаде тој.

Блинкен рече дека е важно да се излезе со појасно објаснување за почетокот на пандемијата.

„Мораме да го сториме тоа прецизно за да разбереме целосно што се случило, за да имаме најдобар можен начин да спречиме да се повтори“, рече тој.

Острите зборови на првиот американски дипломат следеа по критиките од другите членови на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за недостаток на транспарентност во Пекинг во клучните рани денови на пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Напад на нуклеарната централа Натанц во Иран, Техеран се закани со одмазда

Објавено пред

Иранските власти го обвинија Израел за инцидент во подземната нуклеарна централа Нетанц и најавуваат одмазда, објави денеска иранската државна телевизија изјава на министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф.

Вчерашниот инцидент во нуклеарната централа Нетанц, официјален Техеран го опиша како акт на „нуклеарен тероризам“ и објави дека го задржува правото да преземе соодветни мерки против насилниците.

„ Ционистите сакаат да ни се одмаздат за напредокот што го правиме во укинувањето на санкциите. Тие јавно изјавија дека нема да ни го дозволат тоа. Но, ќе им се одмаздиме на ционистите“, најави Зариф.

Овој пат, израелските власти не го забранија медиумското известување за овој случај, како што беше пракса во претходните, слични ситуации.

Напротив, израелските медиуми во голем број известуваа за инцидентот во Нетанц, а израелскиот јавен радио сервис направи невообичаен чекор понатаму и објави дека израелскиот Мосад „игра централна улога“, објави претходно лондонски „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија3 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија19 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија21 час

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија22 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија22 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет23 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија3 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Досие