Контакт

Свет

Рекорден дневен број на смртни случаи во Полска: Тоа се главно невакцинирани луѓе

Објавено пред

Дневниот број на смртни случаи од коронавирус во Полска, за време на четвртиот бран на пандемијата, достигна рекордни 669, соопшти денеска полското Министерство за здравство.

Министерството, исто така, објави дека во изминатите 24 часа се регистрирани 24.266 нови случаи на инфекција со коронавирус. Најголем дневен број на смртни случаи во Полска, 954, е забележан во април годинава.

„ Ова е ефектот од овие последни недели, кога е зголемен бројот на заболени. Тоа се главно невакцинирани луѓе“ – изјави претходно владиниот портпарол Пјотр Милер.

Полска денеска усвои нови мерки против ковид за да спречи ширење инфекции, дополнително ограничувајќи го бројот на луѓе присутни на некои јавни места, како ресторани, но и затворање на ноќни клубови.

Земјите ширум светот ги заоструваат рестриктивните мерки пред празничната сезона, по појавата на новиот сој – омикрон, кој досега е потврден во 77 земји.

Свет

По скандалот со забавите, Џонсон денеска ќе се обрати во парламентот

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе се обиде да ја зајакне својата позиција како премиер по бунтот и постапките на членовите на неговата Конзервативна партија, кои се лути поради низата забави на Даунинг стрит за време на карантинот.

Џонсон во моментов се соочува со повици да поднесе оставка по серијата откритија за собири во Даунинг стрит за време на карантинот поради со Ковид-19, потсетува Ројтерс.

Тој во неколку наврати се извини за собирот, наведувајќи дека не знаел за многу настани, иако присуствувал на еден настан на 20 мај 2020 година, за кој, како што тврди, сметал дека е од работен карактер.

Џонсон денеска ќе се обрати во парламентот, откако се очекува неговиот кабинет да ги одобри плановите за укинување на ограничувањата наметнати за да се спречи ширењето на коронавирусот во Англија.

Прикажи повеќе...

Свет

Успешно изгаснат пожар на нафтовод во Турција

Објавено пред

Турскиот оператор на нафтоводот „Ботас“ го изгасна пожарот на нафтоводот Киркук-Џејхан, по експлозијата што го прекина протокот на нафта во близина на југоисточната провинција Кахраманмарас, соопшти денеска операторот.

Експлозијата, чија причина е непозната, е најновата во низата прекини во снабдувањето, кои предизвикаа глобалните цени на суровата нафта да достигнат највисоко ниво во последните седум години, пишува Ројтерс.

„Пожарот што избувна по експлозијата е изгаснат, а пожарникарите и брзата помош работат на разладување“, рече Ботас.

Гасоводот ќе профункционира што е можно поскоро, откако ќе се преземат неопходните мерки на претпазливост“, се вели во соопштението и се додава дека причината за експлозијата на 511-от километар од гасоводот не е позната.

Со овој гасовод се транспортира сурова нафта од Курдистан, која понатаму е наменета за извоз од турското пристаниште Џејхан.

Прикажи повеќе...

Свет

Експлозија во Њујорк – најмалку едно лице загина, а осум се повредени

Објавено пред

Најмалку едно лице загина, а осум се повредени во експлозија и пожар во Њујорк, соопшти денеска градоначалникот Ерик Адамс.

Ројтерс претходно објави дека девет лица се повредени, меѓу кои пет полицајци.

Според медиумите, експлозијата на гас предизвикала пожар и ја урнала зградата.

Повеќе од 100 пожарникари и членови на брзата помош излегоа на местото на настанот, според ABC News.

Портпаролот на противпожарната служба изјави дека инцидентот се случил на улица во Бронкс.

Полицијата соопшти дека една жена била констатирана смрт на лице место, додава NBC News.

На објавената снимка се гледа облак од чад кој се издига над зградата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 час

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија15 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија16 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија18 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија18 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија21 час

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија22 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа23 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија1 ден

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија2 дена

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија2 дена

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија2 дена

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија2 дена

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет2 дена

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Досие