Контакт

Свет

Репортери од шведската државна телевизија нападнати со камења во мигрантски кварт

Објавено пред

Новинарска екипа од шведската национална телевизија СВТ доживеала инцидент кога била нападната со камења и нивниот автомобил бил вандализиран додека биле на задача во претежно мигрантскиот кварт Стенхаген во Упсала, пренесува „СВТ нихетер“.

Новинарите во четвртокот го посетиле проблематичниот кварт за да интервјуираат луѓе од фондацијата „Дава“, кои имаат намера да изградат исламски центар во населбата. Кога се приближиле до шумичката каде што треба да се гради идната џамија, кон нив биле фрлени големи камења.

Иако новинари не биле повредени во инцидентот, нивниот автомобил е вандализиран – задната шофершајбна била искршена, а гумите исечени. Инцидентот е под полициска истрага како обид за напад и повреда.

„Жално е ова што се случува, ние бевме таму да си ја завршиме работата. Можеше да заврши лошо“, рече главниот уредник на „СВТ Упсала“, Даниел Легу, посочувајќи дека некои од камењата биле со големина на тупаници.

Пред речиси две недели десничарската партија Шведски демократи (СД) одржа протест во Упсала против планираната џамија во областа. Активистите од СД беа нападнати со камења.

„Имаше голем број млади луѓе од странско потекло. Еден од нив ни рече веднаш да го напуштиме местото и се закани дека ќе се случат лоши работи. Другиот беше посмирен нудејќи ни да ги спакуваме работите и да заминеме во рок од 20 минути “, напиша општинскиот советник на СД, Симон Алм, на „Фејсбук“.

Според него, непријателски настроените момчиња фрлале јајца и камења со големина од 100-ина сантиметри. Полиција само ги повикала момчињата, но не се ни обидела да ги уапси напаѓачите.

Во 2016 година екипа од „60 минути Австралија“ беше нападната во предградие на Стокхолм додека снимаше прилог за миграцијата во мигрантскиот кварт Ринкби. Полицијата потоа ја прекина истрагата со образложение дека снимателот е само полесно повреден и не побарал лекарска помош.

Изградбата на исламски центар веднаш до црквата „Света Марија“ во Стенхаген се дискутира изминатите шест години и за него лобира фондацијата „Дава“. Нејзините претставници се активни во џамијата во Упсала, која претходно го поканила радикалниот имам Або Раад, кој, наводно, имал контакти со исламисти, вклучително и со Исламската држава.

Раад и неговиот син беа приведени од Одборот за миграција во 2019 година кога шведската безбедносна полиција САПО заклучи дека тој претставува сериозна закана за безбедноста на земјата. Сепак, неговата депортација не може да се спровее поаради наводните закани со кои се соочува во Ирак.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја погоди Грција

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран во морето во близина на островите Крит и Касос.

Засега нема информации за материјална штета или жртви, јави грчката агенција АНА.

Земјотресот бил регистриран неколку минути пред полноќ, на длабочина од 27 километри, со епицентар на 75 километри источно од Агиос Николаос, односно 377 километри југоисточно од Атина.

Крит на 27 ноември го погоди земјотрес со јачина од 6,1 степен.

Прикажи повеќе...

Европа

Изборната трка во Велика Британија станува се понеизвесна

Објавено пред

Изборната трка во Велика Британија станува се понеизвесна, а конзервативците на премиерот Борис Џонсон треба на изборите во четврток да победат со мало мнозинство. Ова го покажуваат најновите испитувања на јавното мислење.

Агенцијата YouGov предвидува дека конзервативците ќе обезбедат мнозинство од 28 пратенички места, што е значително помалку од 68-те мандати колку што им предвидуваше анкетата од пред две недели. Предноста на конзервативците е многу намалена во последните две недели и сега заради маргината од грешка во анкетата веќе не е ни сигурно дека премиерот Борис Џонсон ќе победи на изборите, а во тој случај Брегзит повторно може да биде одложен.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп ја предупреди Русија да не се меша во изборите во САД

Објавено пред

Во текот на средбта со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, американскиот претседател Доналд Трамп ја предупреди Москва да не се обидува да се меша во изборите во САД и ја повика да се реши судирот со Украина, соопшти Белата куќа.

Со Лавров разговараше и американскиот државен секретар Мајк Помпео кој порача дека е неприфатливо кое било странско мешање во американските избори и на Русија и другите земји им порача дека администрацијата на Трамп ќе го заштити интегритетот на гласањето, пренесе Гласот на Америка.

На прес-конференцијата со својот руски колега Помпео нагласи дека администрацијата на Трамп ќе го спречи мешањето во изборите.

„Јасно кажав дека тоа е неприфатливо и на Русија јасно и ги изнесов нашите очекувања. Администрацијата на Трамп секогаш ќе работи на заштитата на интегритетот на изборите“, нагласи Помпео.

Непосредно пред средбата со Трамп во Белата куќа Лавров повторно ги отфрли обвинувањата дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет57 минути

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет1 час

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион1 час

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија14 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија14 часа

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет16 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион16 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија20 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија21 час

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија22 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија22 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија23 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија23 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија23 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет24 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет1 ден

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет1 ден

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет1 ден

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија2 дена

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион2 дена

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Досие