Контакт

Вести

Републиканците го менуваат предлогот на законот за здравствена заштита пред гласањето во четврток

Објавено пред

Републиканците работат на промените на својата нова програма здравственото осигурување за во неа да вклучат поголеми даночни олеснувања за повозрасните Американци и да го воведат работниот статус како услов за програмата Медикејд за сиромашните, објави во неделата претседателот на американските законодавци, републиканецот Пол Рајан.

dobivaj vesti na viber

Републиканците и натаму планираат во четврток во Претставничкиот дом да гласаат за новиот закон за здравственото осигурување, изјави Пол Рајан. Зборувајќи за телевизиската мрежа Fox News, Рајан додаде како челниците на републиканците работат на измена на законот во оние области со коишто некои од републиканците биле незадоволни.

„Сметаме дека би требало да додадеме уште повеќе помош отколку што сегашниот закон тоа го прави“ за луѓето со ниски примања на возраст меѓу 50 9и 64 години рече Рајан во врска со даночните олеснувања за здравственото осигурување кое се предводени во новиот нацрт закон.

Републиканците работата и на промените со коишто на сојузните држави би им се овозможило да примаат исплата од федералните власти за програмата Медиед, открива Рајан. Станува збор за програма за осигурување за оние со ниски примања којашто ја финансираат сојузните држави и федералната влада.

Републиканците и натаму се длабоко поделени околу предлогот за новиот здравствен систем, првиот поголем законски потфат на претседателот Доналд Трамп со кој би се исполнило ветувањето од неговата кампања за повлекување и замена на таканаречениот Обамакер, законот кој го воведе неговиот демократски претходник Барак Обама.

Трамп ги наговара пратениците да гласаат за неговиот закон, а по состанокот во петокот на кој го поддржа условот за работен статус, што значи да се биде вработен или активни да се бара работа, како и фиксен износ пари којашто федералната влада би им ги давала на сојузните држави за Медикејд., доби поддршка од десетина конзервативци, но некои и натаму се воздржани.

Иако Рајан тврди дека се чувствува „многу добро“ поради шансите на овој закон во Претставничкиот дом, водечкиот конзервативен пратеник за програмата „Newsmakers“ откри дека моментално има 40 републиканци кои ќе гласаат против. Иако републиканците имаат мнозинство во овој дом, за да мине предлогот не смее да ги има повеќе од 21 против.

Пратеникот Марк Медоус, од Северна Каролина, челник на тврдата линија на конзервативната парламентарната група House Freedom Caucus тврди дека законот „апсолутно нема“ да мине во сегашната форма. Тој смета дека промените кои се разгледуваат за програмата Медикејд нема да бидат доволни доколку на сојузните држави им е остави можноста за одлука за тоа дали ќе ја бараат вработеноста на осигуреникот.

Дури и доколку законот мине во Претставничкиот дом, го очекуваат големи предизвици во Сенатот.

Сенаторот Том Котон, конзервативен републиканец од сојузната држава Арканзас, кој е критичар на споменатиот предлог, истакнува дека проблемот се состои во тоа што со него нема да се намали надомест за лицата кои се на пазарот на приватните осигурителни куќи. Пратениците треба да го забават и да го решат овој проблем, смета Котон.

„Тоа може да се поправи, меѓутоа ќе биде потребно извонредно многу работа“, истакна Котон во разговорот за телевизијата CNN.

Умерените републиканци, исто така, изразуваат загриженост околу законот, а нивните забелешки често се разликуваат од оние коишто ги искажуваат нивните поконзервативни колеги.

Републиканската сенаторка Сузан Колинс од сојузната држава изјави за телевизијата NBC News дека е загрижена за последиците од предлогот врз повозрасните Американци, како и дека неговата примен би ги префрлила трошоците за Медикејд на сојузните држави. Колинс предупредува дека не треба да се обрати внимание и на здравствената заштита, бидејќи под новиот закон без неа во идната година може да останат 14 милиони, а во следната деценија 24 милиони луѓе./крај/мф/сн

Вести

“Во основа е пекол на земјата”: Градот Газа оставен тотално без здравствената заштита

Објавено пред

Во раните утрински часови во саботата, над купови бетон и урнатини, толпа лекари и пациенти пешачеа километри низ уништените улици на градот Газа, принудени да се евакуираат пеш од она што остана од болниците. Здравствените работници велат дека се плашат да ги оставаат критично болните пациенти зад себе во град кој сега во голема мера е сведен на урнатини, преземен израелските сили, со болници кои работат без струја, гориво, вода или храна, пишува британски „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

“Тоа е во основа пекол на земјата”, вели Вилијам Шомбург, шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Газа, опишувајќи го она што остана од животот во градот.

Со недели, десетици илјади луѓе се надеваа дека во болниците во Газа ќе најдат засолниште кое е најблиску до безбедно бидејќи енклавата издржа интензивирачки бомбардирања.

Но, откако израелските сили се приближија до објектите и потоа ја нападнаа најголемата болница во Газа, Дар ал-Шифа минатата недела, илјадници луѓе беа раселени заедно со медицинскиот персонал, шетајќи низ уништените улици на југ од енклавата.

Палестинското министерство за здравство во Газа соопшти дека израелските сили побарале евакуација на болницата Ал Шифа вчераутро, три дена откога влегоа во објектот. Здравствените лица сведочат дека им им било кажано дека имаат еден час да ја евакуираат болницата која беше центар на здравствениот систем на Газа.

Најмалку 12.000 луѓе загинаа во израелскиот напад врз Газа по нападот на Хамас на 7-ми октомври, во кој загинаа 1.200 Израелци, а околу 240 луѓе беа заложници.

Прикажи повеќе...

Вести

Борел: Целосно е невозможно да се евакуираат милиони луѓе од северот на Газа

Објавено пред

Првиот човек на ЕУ-дипломатијата Жозеп Борел утринава на прес-конференција изјави дека евакуацијата на милиони луѓе од северниот дел на Газа е целосно невозможна.

dobivaj vesti na viber

Десетици илјади цивили почнаа да бегаат од јужниот дел на Газа вчера, откако Израел им порача на луѓето да ја напуштат областа пред очекуваната копнена офанзива.

„Да се ​​замисли дека можеш да преселиш милион луѓе за 24 часа во ситуација во каква што е Газа, може да биде само хуманитарна криза“, рече Борел на последниот ден од тридневната дипломатска посета на Кина.

И покрај изјавата на ЕУ за поддршка на Израел, тој исто така предупреди дека и Израел е должен да го почитува меѓународното хуманитарно право во одбранбениот процес.

„Позицијата е јасна“, рече Борел. „Но, како и секое право, тоа има граница. А таа граница е меѓународното право“.

Прикажи повеќе...

Вести

Проценки на ОН: Десетици илјади луѓе веќе ја напуштија Газа

Објавено пред

Во текот на ноќта беа објавени најновите проценки на ОН за бројот на луѓе кои ги напуштиле своите домови во северниот дел на Газа.

dobivaj vesti na viber

Тие велат дека веруваат дека станува збор за десетици илјади кои се упатиле кон југ по предупредувањето за евакуација на Израел.

Пред наредбата за евакуација, повеќе од 400.000 Палестинци беа внатрешно раселени, според хуманитарната канцеларија на ОН OCHA.

Израелската војска им порача на околу 1,1 милион луѓе во северниот дел на Газа да заминат пред очекуваната копнена инвазија. Хамас, пак, ги повика луѓето да останат на место и да пркосат на израелската воена наредба.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека наредбата од Хамас е „исклучително опасна – и во некои случаи едноставно не е возможна“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Пензионерите и учениците ќе ги добијат парите – помош од државата во втората половина на декември

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од...

Македонија10 часа

Заврши првиот ден од самитот на ОБСЕ во Скопје: во фокусот војната во Украина

Првиот ден од 30. Самит на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) заврши...

Европа11 часа

Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ, објави руската амбасада во Скопје

Сергеј Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ што од денеска се одржува во Скопје. Ваквата информација ја пренесуваат...

Топ13 часа

Ученик истакнал албанско знаме во училишниот двор во Велес: случајот го пријавил директорот

Денеска во 10.00 часот во СВР Велес, директор во средно училиште во Велес пријавил дека во училишниот двор од страна...

Свет13 часа

Зеленски: Се сомневам дека Украина некогаш ќе стане членка на НАТО, ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим

Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски на средбата со студентите во Миколаев....

Македонија17 часа

ОБСЕ е потребна за да го поттикне мултилатерализмот и да ја олесни соработката, рече Османи на отворањето на состанокот

Со повик за обединување за заложбите на ОБСЕ, упатен до министрите за надворешни работи, претседавачот со ОБСЕ и министер за...

Македонија20 часа

(Видео) Пречек и отворање на 30. министерски совет на ОБСЕ

Главниот град Скопје е домаќин на 30. министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ. Во...

Свет21 час

По престојот во Скопје, американскиот државен секретар стигна во Израел

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Тел Авив, каде што се очекува да се сретне со израелските лидери...

Свет21 час

Во последен момент продолжено примерјето, Хамас ослободи уште 16 заложници

Израел и Хамас се согласија да го продолжат примирјето за најмалку уште еден ден, неколку минути пред крајот на шестдневното...

Свет21 час

Хенри Кисинџер почина на 100-годишна возраст

Хенри Кисинџер, контроверзниот нобеловец и моќен дипломат, почина во средата на 100-годишна возраст, соопшти неговата геополитичка консултантска фирма „Кисинџер асошиејтс“....

Македонија21 час

Продолжува потрагата по Вања, вклучен и Интерпол

Потрагата по исчезнатата Вања Ѓорчевска влегува во четвртиот ден. Како што вчера информираа од МВР, распишана е меѓународна потерница од...

Македонија1 ден

Лавров слета во Скопје – стигнал преку Грција, а не преку Бугарија, јавува „ТАСС“

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна доцна вечерва во Скопје, за да учествува на Советот на министри за...

Македонија1 ден

Борел од Скопје: Лавров ќе слушне од сите зошто ја изолираме Русија, па нека му пренесе на господарот на Кремљ

Некои земји учесници не беа воодушевени од вашата одлука на состанокот на ОБСЕ во Скопје да присуствува министерот за надворешни...

Македонија1 ден

(Видео) Блинкен во Скопје: САД ќе ја поддржуваат Северна Македонија во нејзините следни чекори за членството во ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, Ковачевски и...

Македонија2 дена

Починато бебе донесено во неготинската болница

Родители однеле починато бебе во неготинската Итна медицинска помош, соопштија денеска од СВР Велес. „Вчера во девет часот во ОВР...

Македонија2 дена

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија2 дена

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион2 дена

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ2 дена

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ2 дена

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...