Контакт

Свет

Републиканците му свртеа грб на Трамп – Сенатот го поништи ветото на буџетот за одбрана

Објавено пред

Конгресот на Соединетите Американски Држави (САД) и во двата дома повторно го изгласа буџетот за одбрана за 2021 година и го поништи ветото што американскиот претседател Доналд Трамп го стави на првично донесениот буџет минатата недела.

На вонредната новогодишна сесија, Претставничкиот дом експресно го поништи ветото на Трамп со двотретинско мнозинство, а потоа и горниот дом на Конгресот, Сенатот, во кој републиканците на Трамп имаат мнозинство, го стори истото.

Конгресот на тој начин првпат поништи вето на Трамп за закон, на самиот крај на неговиот мандат.

Американскиот претседател во заминување на крајот на минатата недела на „Твитер“ напиша дека неговото вето во Конгресот ќе биде поништено од „слабото и уморно“ раководство на Републиканската партија.

Поништувањето на неговото вето, Трамп го смета за срамен чин на кукавичлук и подреденост на богатите технолошки компании.

Конгресот првично го усвои нацрт-буџетот вреден повеќе од 740 милијарди американски долари наменет за одбраната на САД во текот на 2021 година.

Трамп минатата недела испрати нота до Конгресот во која ги информираше дека става вето на нацрт-законот затоа што смета дека тој не ги опфаќа сите клучни прашања од националната безбедност и е спротивен на неговите приоритети за безбедност и надворешна политика за Америка

„Таквиот нацрт е подарок за Кина и Русија“, рече Трамп во белешката испратена до Конгресот.

Свет

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: „Ќе се вратиме во некоја форма“

Објавено пред

Трамп последен пат и се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база Ендрус, каде што се прости од нацијата со проштален говор, но таму не го дочека ниту еден од угледните функционери.

Трамп зборуваше пред неколку приврзаници, како што објавија американските медиуми. Тој ги пофали своите достигнувања, не го спомна Џо Бајден, но исто така се воздржа од оспорување на изборните резултати.

Таму не беше потпретседател Мајк Пенс, кој се извини поради обврските да замине на инаугурацијата на Бајден, ниту лидерите на републиканците во долниот и горниот конгрес на САД, Мич Меконел и Кевин Мекарти, кои беа во катедралата на мисата на покана на идниот американски претседател Бајден.

Поканите за испраќање на Трамп беа испратени до неговите поранешни соработници кои беа со него за мандатот, вклучително и оние кои го критикуваа, но некои одговорија порачувајќи дека нема да одат затоа што ќе треба да бидат во воздухопловната база до шест наутро или затоа што сметаат дека претседателот во заминување е „политички токсична стока“.

„Да не нè погодеше пандемија, ќе имавме економски бројки како никогаш порано. Берзата е на повисоки нивоа отколку порано. Економијата ја изградивме двапати. Ќе видите неверојатни бројки во иднина”, рече тој.

„Ние ја имаме најголемата земја и најдобрата економија во светот. Пандемијата нè погоди силно, исто како и целиот свет. Направивме нешто што се смета за медицинско чудо, а тоа е вакцината против ковид. Ние ја развивме за 9 месеци наместо за пет години. Наскоро доаѓа друга вакцина “, рече Трамп.

„Збогум, ве сакаме, ќе се вратиме во некоја форма. Им благодарам на Мајк Пенс и неговата сопруга Карен. Му благодарам на Конгресот или барем на некои елементи на Конгресот. Благодарност до сите големи луѓе во Вашингтон со кои работевме. Имајте добар живот и ќе се видиме наскоро”, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Киргистан бара 500.000 дози вакцина против Ковид-19 од Русија

Објавено пред

Киргистан побара од Русија 500.000 дози вакцина против новиот коронавирус, рече киргистанскиот министер за здравство, Алимкадир Бејшеналиев, во интервју за националниот радиодифузер „Биринчи“.

„Раководството на Киргистан испрати писмо до рускиот претседател Владимир Путин. Побаравме 500.000 дози вакцина“, рече Бејшеналиев додавајќи дека земјата добила согласност од руското Министерство за здравство и дека прашањето ќе се реши во блиска иднина.

Според Бејшеналиев, епидемиолошката состојба во земјата останува тешка и потребно е да се почне со масовна вакцинација за да се врати во нормален живот.

Бејшеналиев вчера рече дека Киргистан нема намера да ја прими пратката со вакцини од „Фајзер“ против Ковид-19 бидејќи во земјата немаат соодветни ладилници за складирање на вакцината. Според министерот, еден фрижидер за одржување на потребната температура чини околу 4.000 американски долари.

„Потребни се уште два милиона долари за чување на вакцината на ‘Фајзер’“, додаде тој.

Од појавата на коронавирусот на почетокот на минатата година Киргистан потврди 83.430 заразени и 1.392 смртни случаја.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Египет и Катар ќе ги обноват дипломатските врски

Објавено пред

Египетското Министерство за надворешни работи информира дека Каиро се согласил да ги обнови дипломатските врски со Доха, пренесува „Спутник“.

„Арапската Република Египет и државата Катар разменија две официјални белешки денес, 20 јануари, според кои двете земји се согласија да ги обноват дипломатските односи“, се вели во соопштението.

Соопштението доаѓа во пресрет на заедничката декларација на Катар и земјите од Заливот, заедно со Египет, за решавање на сите несогласувања со Доха по тригодишниот конфликт.

Минатата недела Египетската управа за цивилно воздухопловство објави продолжување на воздушниот сообраќај со Катар и укинување на воздушното ембарго претходно наметнато на авиокомпаниите во земјата.

Во 2017 година Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Бахреин и Египет ги прекинаа дипломатските врски со Катар обвинувајќи го за мешање и спонзорирање на тероризмот. И неколку други земји подоцна го сторија тоа, а други ги намалија дипломатските врски со Доха и воведоа целосна блокада на земјата.

Доха постојано ги негира обвинувањата тврдејќи дека незадоволството на нејзините соседи од економските успеси на нацијата е причината зад нивните непријателски политики.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид – 19 веднаш по министерот за здравство...

Македонија45 минути

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет57 минути

(Видео) Трамп ја напушти Белата куќа

Доналд Трамп ја напушти Белата куќа и со тоа му го отстапи местото на новиот претседател на САД, Џо Бајден....

Свет3 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет4 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија5 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ5 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет6 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет6 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија7 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет19 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет19 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија20 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија21 час

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија22 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Досие