Контакт

Свет

Рибари извлекле вреќи со дрога вредна 18 милиони евра, мислеле дека е дезодоранс

Објавено пред

Рибарите во Мјанмар пронашле вреќи со дрога вредна 18 милиони евра – кристален метамфетамин, пренесува АФП, повикувајќи се на официјална изјава.

Во Андаманското Море по должина на брегот на Мјанмар лебделе 23 вреќи со дрога. Во секоја вреќа имало пластични кеси со ознака „Кинески зелен чај“.

Тоа е амбалажа што најчесто ја користат бандите од Југоисточна Азија за шверц на кристален метамфетамин до далечни дестинации, вклучувајќи ги Јапонија, Јужна Кореја и Австралија.

Рибарите кои ја нашле дрогата сметале дека е дезодоранс, се намачкале со кристали, добиле изгореници на кожата и изгубиле свест.

Веднаш потоа, тие повикале полиција која пронашла уште две вреќи. Вкупната количина на пронајдена дрога е 691 килограм, со пазарна вредност од 20,2 милиони американски долари или 18,09 милиони евра.

„Никогаш не сум видел дрога како лебди во океанот“, рекол локален претставник на партијата Национална лига за демократија, кој им помагал на рибарите и полицијата.

Полицијата во Мјанмар не соопштила за што станува збор.

Свет

Нова студија: ширењето на мутациите го прават вирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата

Објавено пред

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвенции од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од вирусот, од кои една можеби го направила уште позаразен, пренесува „Вашингтон пост“.

Ова истражување, сепак, не открило и дека овие мутации го направиле вирусот посмртоносен или дека се променил клиничкиот исход на болеста. Сите вируси имаат генетски мутации, а повеќето се безначајни, тврдат научниците.

Коронавирусите, како што е САРС КоВ-2, се релативно стабилни како што се развива вирусот бидејќи имаат механизам за коректура додека се реплицираат. Сепак, секоја мутација е ризична, а распространетоста на Ковид-19 во светот значи дека вирусот има многу можности да се промени и тоа на проблематичен начин, се наведува во студијата од авторот Џејмс Масер од болницата „Хјустон методист“.

Новата студија, која сè уште не е рецензирана, досега е најголема подеинечна агрегација на генетски секвенции на вирусот во Америка.

Вирусологот од американскиот Национален институт за алергии и заразни болести, Дејвид Моренс, по прегледувањето на студијата, истакна дека постои голема можност вирусот движејќи се низ светската популација, со време да станал позаразен и дека тоа би можело да влијае на нашата моќ да ја контролираме пандемијата.

„Ова е една студија и не можеме да претераме со заклучоците само врз основа на неа, но укажува дека вирусот со случајни мутации би можелда престане да реагира на нашите обиди да го спречиме – со носењето маски или физичката дистанца“, додал Моренс.

„Носењето маски, миењето раце, сè е тоа пречка за ширење, но како што вирусот станува сè позаразен, статистички е подобро да се заобиколат тие пречки“, рекол тој.

Сето ова може да влијае и на развојот на вакцината. Како луѓето стекнуваат имунитет, преку прележување на инфекцијата или со вакцина, вирусот би можел да биде под селективен притисок за да се избегне човечкиот имунолошки одговор.

„Иако тоа сè уште не го знаеме, сосема е можно овој коронавирус кога нашиот имунитет на ниво на популација стане доволно висок, да пронајде начин да го заобиколи нашиот имунитет. Кога тоа ќе се случи, ќе бидеме во иста ситуација како и со грипот. Ќе мораме постојано да го бркаме вирусот додека се менува и како мутира и да ја менуваме формулата на вакцината во согласност со тоа“, заклучува Дејвид Моренс.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 30 новозаболени од коронавирус, еден починат

Објавено пред

Според последните информации, во Србија се регистрирани 30 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало.

Во последните 24 часа биле тестирани 5.268 примероци, а 1.120.363 од почетокот на епидемијата.

Хоспитализирани се 279 лица, а на респиратор се приклучени 20 пациенти.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ја испрати првата серија од вакцината во Белорусија

Објавено пред

Русија ја испрати првата серија од својата вакцина „спутник V Ковид-19“ во Белорусија на клинички испитувања. Се работи за прва испорака на вакцината во странство, соопшти рускиот Фонд за директни вложувања.

Волонтери во Белорусија ќе почнат да ја примаат руската вакцина од 1 октомври, соопшти Фондот.

На 11 август Русија стана првата земја што регистрира вакцина против вирусот. Вакцината наречена „спутник V“ е изработена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски, немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија4 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија4 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион4 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет5 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет5 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија6 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион7 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија7 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија8 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија20 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија21 час

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион22 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет22 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет23 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ1 ден

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија1 ден

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Досие