Контакт

Свет

Ривалите ја одбија понудата на Нетанјаху за широка владејачка коалиција

Објавено пред

Центристичкиот сојуз „Сино-бели“ на Бени Ганц денеска ја одби понудата на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, за формирање на широка владејачка коалиција.

„Нема да влегуваме во коалиција предводена од Нетанјаху“, изјави Моше Јалон, претставник на партијата.

Нетанјаху претходно ја навести можноста за ротирачко претседавање на Владата со Ганц, откако го повика да формираат широка коалиција.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Меланија за прв пат ги коментираше протестите во Америка

Објавено пред

Првата дама на САД, Меланија Трамп преку социјалните мрежи повика на мирни протести во Минеаполис.

Таа објавата ја сподели на „Твитер“, а со неа по прв пат ги коментираше протестите што избувнаа низ целата земја, разгорени од насилната смрт на црнецот Џорџ Флојд за време на полициско апсење.

„Нашата држава дозволува мирни протести, но нема причина за насилство. Видов дека нашите граѓани се обединуваат и се грижат едни за други во текот на пандемијата и не можеме да престанеме да го правиме тоа сега. Мое искрено сочувство до семејството на Џорџ Флојд. Како нација, да се фокусираме на мир, молитви и закрепнување“, напиша сопругата на американскиот претседател.

Нејзината порака доаѓа само еден ден откако „Твитер“ отстрани објава на Доналд Трамп поради кршење на правилата на таа социјална мрежа. Всушност, и тој твит се однесуваше на насилните протести во Минеаполис, при што претседателот се закани со ангажман на Националната гарда со пораката „кога ќе почнат насилства и провали, тогаш почнува и пукањето“.

Денеска Националната гарда навистина пристигна во Минеаполис, а Трамп тоа го соопшти повторно на „Твитер“.

„Гардата е на местото на настанот. Тие се во Минеаполис и се целосно подготвени. Џорџ Флојд не умре залудно. Оддадете му почит“, напиша американскиот претседател.

Медиумите пренесоа дека петстотини војници на Националната гарда пристигнале во Минеаполис, каде се одржуваат протести поради смртта на Флојд.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Уапсен полицаец поради насилната смрт на Џорџ Флојд во Минеаполис

Објавено пред

Еден од четворицата полицајци инволвирани во апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во Минеаполис кратко време потоа, е уапсен.

Дерек Чавин бил уапсен денеска во Минесота, објави „Стар трибјун“, најголемиот весник во оваа сојузна американска држава. Сè уште нема информации за тоа за што се товари уапсениот.

Дерек Чавин, сега веќе поранешен полицаец, одговорен за смртта на Флојд, се соочува со 18 пријави против него, соопшти полицискиот оддел во Минеаполис, а пренесе Си-ен-ен.

Не е познато за какви пријави станува збор, а самата администрација не достави дополнителни детали.

Чавин беше отпуштен од полициската служба заедно со уште тројца други полицајци кои биле присутни на апсењето.

Џорџ Флојд почина во понеделникот. Неговата средба со полицијата ја снимил случаен минувач. На снимката, Флојд лежи со лицето свртен кон земја, на рацете има лисици и моли за помош повторувајќи дека не може да дише, пред да престане да се движи.

За цело време, полицаецот со колено го притиска во пределот на вратот.

Сè започнало кога вработен во продавница повикал полиција бидејќи Флојд наводно се обидел да плати со лажна банкнота од 20 долари.

Поради насилната смрт на Флојд во Минеаполис се случија и жестоки протести во кои беа уништени голем број продавници, поради што беше прогласена вонредна состојба, а немирите се раширија во Чикаго, Лос Анџелес и во Мемфис.

Прикажи повеќе...

Европа

Австрија најави крај на носењето маски во училиштата и продавниците

Објавено пред

Австриските граѓани од средината на јуни повеќе нема да треба да носат маски во училишта, продавници и во сферата на туризмот, откако бројот на активни случаи на коронавирус во земјата падна под 650, објави денеска австриската влада.

Австрија беше меѓу првите европски земји што воведе обврска да се носат маски, прибегнувајќи кон таа мерка уште на почетокот на април, во обид да го спречи ширењето на пандемијата на Ковид-19.

Иако мерката значително ќе се олесни од средината на јуни, таа нема да биде целосно укината.

Маски и натаму ќе треба да носат патниците во јавниот превоз, фризерите и келнерите, а маска исто така ќе треба да се носи за време на јавни настани каде е невозможно да се задржи минимално растојание од еден метар.

„Маските ќе ги тргаме чекор по чекор“, рече на прес-конференција канцеларот Себастијан Курц, истакнувајќи дека новата фаза подразбира помалку правила и поголема индивидуална одговорност.

Новата политика во врска со заштитните маски е само еден чекор во постепените напори на Австрија за враќање во нормалниот живот.

Хотелите и фитнес центите се отворија во петокот, откако продавниците, училиштата и рестораните беа отворени претходниве недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион5 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија5 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија6 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија7 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија7 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија8 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија8 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија8 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија8 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија9 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет9 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет11 час

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион12 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет12 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа12 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет12 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија12 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија1 ден

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион1 ден

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Досие