Контакт

Свет

Рохани ги исмева САД за свикувањето итен состанок за нуклеарната програма на Иран што ја напуштија

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани го нарече тажна иронија фактот дека итниот состанок на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) се одржува по налог на САД иако претседателот Трамп е главен придонесувач за пропаѓањето на договорот со Иран, пренесува РТ.

Одборот на гувернери на ИАЕА треба да се состане в среда за да разговараат за сегашниот статус на Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), на барање на САД, кои неславно се повлекоа од т.н. ирански нуклеарен договор и наметнаа новите санкции против Техеран во 2018 година.

„Од една страна, Американците го опишаа ЈЦПОА како најлош можен договор и се повлекоа од него без никаков изговор, а од друга страна, кога Иран ги намали своите обврски кон договорот,  изразуваат загриженост иако сите треба да се загрижат што САД го прекршија целиот договор”, рече Роханина седницата на итанската влада.

„Тие свикаа итен состанок на бордот на гувернери, прашувајќи зошто Иран напуштил некои од своите обврски од ЈЦПОА. Ова е смешна приказна што САД ја следат и таквите мерки се ретки во светската политичка историја”, додаде тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Египет: Воен погреб и тридневна жалост за Хосни Мубарак

Објавено пред

Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак, кој почина на 91-годишна возраст, денеска ќе биде погребан со воен погреб во Каиро. Мубарак владееше со Египет речиси 30 години сè додека не беше принуден да ја напушти власта по протестите кои се одржаа во 2011 година. Тој оттогаш помина бројни години во затвор и во воени болници пред да биде ослободен во 2017 година.
        
Мубарак почина вчера на Одделот за интензивна нега, откако беше подложен на операција.
Водечките египетски воени претставници се очекува да присуствуваат на верскиот обред во источното предградие на Каиро, но останува нејасно дали ќе биде присутен и претседателот Абдел Фатах ал-Сиси.Прогласена е тридневна национална жалост во Египет.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Венецуела запленет тон кокаин, уапсени и црногорски државјани

Објавено пред

Во водите на Венецуела на бродот „Ареса“ запленет е тон кокаин и уапсени се црногорски државјани, соопшти денеска црногорската полиција.

Како што истакнуваат од таму, станува збор за повеќемесечна меѓународна акција иницирана од црногорската, во соработка со холандската, британската и српската полиција.

Црногорски портали објавија фотографии од бродот, а се пренесува и објавата на полицијата на „Твитер“, според која запленет е тон кокаин.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Бразил забележана првата жртва на коронавирусот

Објавено пред

Бразилската влада потврди дека тестовите покажале присуство на коронавирус кај 61-годишен маж кој неодамна се вратил од Италија.

Тој е сместен во болница во Сао Паоло, пренесе „Ројтерс“.

Досега од коронавирусот ширум светот заболеа околу 81.000 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа2 часа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава2 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија3 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија3 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија4 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт14 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија16 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија16 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија20 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија21 час

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија22 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион23 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно1 ден

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион1 ден

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт1 ден

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија1 ден

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Досие