Контакт

Свет

Рохани: Среќен сум што Трамп заминува

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека е среќен што американскиот претседател Доналд Трамп ја напушта Белата куќа.

Тој рече дека Трамп, кого го нарече терорист, е американскиот претседател кој најмалку го почитувал законот, пренесува „Ројтерс“.

„Не сме премногу среќни поради доаѓањето на господинот Бајден, но среќни сме што Трамп заминува“, рече Рохани пред владиниот кабинет.

Свет

Прв случај на омикрон во Малезија

Објавено пред

Малезија го откри првиот случај на инфекција со омикрон кај странски студент, кој беше ставен во карантин по пристигнувањето од Јужна Африка пред две недели, изјави министерот за здравство Каири Џамалудин.

„ Студентка (19), која била асимптоматска и вакцинирана, била позитивна на Ковид-19. Таа дојде во Малезија од Јужна Африка преку Сингапур на 19 ноември и беше ставена во карантин десет дена пред да биде ослободена на 29 ноември“, рече Каири.

Пет други луѓе кои делеле возило со неа пред карантинот биле негативни.

Властите, сепак, побараа од студентката, како и од осум други блиски контакти, да подлежат на дополнително тестирање, откако беше потврдено дека нејзините претходни примероци од тестот се со новата варијанта на коронавирусот, додаде Каири.

Сè поголем број земји пријавуваат случаи на омикрон, за која Светската здравствена организација рече дека носи многу висок ризик од предизвикување инфекција.

Прикажи повеќе...

Свет

ИСИС егзекутирале над 1000 луѓе во ирачки затвор

Објавено пред

Шефот на тимот на ОН што ги истражува злосторствата во Ирак, Кристијан Ричер, рече дека ИСИС извршила воени злосторства и злосторства против човештвото во затворот во Мосул.

Таму систематски биле убиени најмалку 1.000 муслимански затвореници, главно шиити.

Доказите собрани од масовните гробници со посмртните останки на жртвите на егзекуцијата во централниот затвор Бадуш и преживеаните покажуваат детални подготовки за напад од високи претставници на Исламска држава на 10 јуни рано наутро, изјави Ричер пред Советот за безбедност на ОН.

„ Уапсените биле однесени на локации во близина на затворот, разделени врз основа на религијата и понижени. Најмалку 1.000 претежно шиитски затвореници беа убиени“, рече тој.

Ричер рече дека анализата на дигитални, документарни и форензички докази, вклучително и документи на Исламска држава, идентификувала бројни членови на екстремистичката група, позната и како ИД или ИСИЛ, кои се одговорни за злосторствата.

Како резултат на истрагата, тој рече дека истражниот тим на ОН заклучил дека ИД извршила злосторства против човештвото со убиства, истребување, тортура, присилни исчезнувања, прогон и други нехумани дејствија во затворот Бадуш, како и воени злосторства на случајни убиства, тортура, нехумано постапување и нарушување на личното достоинство.

Борците на Исламска држава ги зазедоа ирачките градови и прогласија самопрогласен калифат над поголемиот дел од Сирија и Ирак во 2014 година.

Групата официјално беше поразена во Ирак во 2017 година, но нејзините таканаречени ќелии продолжија да напаѓаат.

Прикажи повеќе...

Свет

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Објавено пред

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот на новиот сој на коронавирус.

Откритието покажува дека новата варијанта може да предизвика значителен бран инфекции, дури и кај популации со високо ниво на антитела.

Истражувачите од Националниот институт за заразни болести на Јужна Африка (NICD) предупредуваат дека нивното откритие има важни импликации за јавното здравје.

„ Остануваат суштинските прашања во врска со тоа дали омикрон исто така може да го избегне имунитетот предизвикан од вакцината и потенцијалните импликации на намален имунитет на инфекција врз заштитата од тешки болести и смрт“ велат научниците.

Тие разгледаа речиси 2,8 милиони потврдени случаи на Ковид-19 во Јужна Африка од март 2020 година и открија дека 35.670 се реинфекции.

Ризикот од реинфекција во сегашниот бран со новиот сој – омикрон е 2,4 пати поголем отколку во првиот бран, покажува истражувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Денеска ќе пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во Бугарија

Денеска се очекува со два воено-транспортни авиони да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа...

Свет10 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа13 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион13 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет14 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија17 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа20 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија21 час

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија22 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа23 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија24 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија2 дена

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија2 дена

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија2 дена

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Досие