Контакт

Европа

Русите тестираат ракети за време на една од најголемите вежби на НАТО

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска со група високи претставници е во посета на Норвешка каде што се одвива една од најголемите воени вежби на НАТО од Студената војна наваму. Вежбата Trident Juncture почна минатата недела и во неа учествуваат околу 50 илјади војници, 10 илјади возила и повеќе од 300 авиони и бродови.

Целта на вежбата е да се потврди ускладеноста на меѓународните сили при заедничка акција, односно да се тестира способноста на НАТО да го поврати суверенитетот на земја сојузник по вооружена агресија отстрана. Покрај 29 членки на НАТО, силите на партнерските земји Финска и Шведска исто така учествуваат во вежбата, која се одржува до 7 ноември.

Во текот на оваа вежба на Алијансата, руската морнарица планира да ги тестира своите проектили во меѓународните води по должина на норвешкиот брег. Ракетните проби ќе траат од четврток до сабота, западно од островските градови Кристијансунд, Молде и Алесунд.

„Нема ништо драматично во тестирањето проектили. Ние сме информирани за ова и ќе ги следиме руските воени вежби“, изјави норвешкиот министер за одбрана, Франк Баке-Јенсен за НРК.

Од Алијансата нагласуваат дека вежбата Trident Juncture не е насочена против ниту една земја, односно дека станува збор за воена акција со измисленото сценарио.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Јункер се појави со фластер на лицето: Не обвинувајте ја Меј, оваа повреда не е од неа

Објавено пред

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска на прес-конференција во Брисел сe појави со фластер на лицето, а како што рече пред новинарите, се исекол утрово додека се бричел.

На прес-конференцијата што се одржа по состанокот со словенечкиот претседател Борут Пахор, а во пресрет на состанокот со британската премиерка Тереза Меј, Јункер се пошегува дека е важно да се објасни зошто носи фластер за јавноста да не помисли дека повредата му ја нанела британската премиерка.

Веднаш по состанокот со Пахор, Јункер во својот кабинет ја прими Меј, објави агенцијата „Хина“.

Портпаролот на британската премиерка претходно денеска објави дека Меј ќе има детаљни разговори со претседателот на Европската комисија.

Таа од ЕУ бара дополнителни отстапки во врска со нејзиниот договор за брегзитот со надеж дека така ќе добие поддршка од длабоко поделениот британски Парламент.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Турција: Европа мора да ја промени миграциската политика

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи на Турција ја критикува актуелната миграциска политика на Европа и посочи дека е време таа да биде изменета.

„Миграцискиот процес има влијание врз политиката на Европа. Миграциската политика во Европа мора да подлегне на промени“, посочи Сулејман Сојлу за време на шестата министерска конференција за будимпештанскиот процес, интеррегионален форум за миграција, кој се одржува во Истанбул.

Министерот додаде дека добронамерните активности на владите во Европа се засенети од сè почестите појави на расизам и дискриминација.

„Европа мора да преземе мерки и да се бори против расизмот и дискриминацијата и мора да се приспособи на мотото ‘Интегритет во различностите’ кога ќе одговара на мигрантските прашања“, додава Сојлу.

Будимпештанскиот процес е формиран во 1993 година, а претставува форум составен од над 50 влади и голем број меѓународни организации, чија цел е развивање одржливи системи за регуларна миграција.

За време на својот говор Сојлу изјави дека ниедна ера во текот на историјата не била без феноменот на масовна миграција.

„Она што треба да го сториме е заеднички да се справиме со миграцијата наместо да ја спречуваме“, вели Сојлу.

Прикажи повеќе...

Европа

Четворица европски пратеници приведени по упад во воздухопловна база

Објавено пред

Четворица пратеници од Европскиот парламент беа уапсени денес поради упад во белгиска воена база за која тврдеја дека наводно крие нуклеарни оружја.

„Утринава четворица пратеници од ЕП влегоа во белгиската воздухопловна база Клајне-Брогел“, информира зелената партија во официјално соопштение.

Пратениците Моли Скот Като, Мишел Риваси, Тили Мец и Томас Вајц беа приведени кога влегоа во базата.

„Тие држеа банери и повикуваа на зони без нуклеарно оружје во Европа и симболично ја блокираа пистата од базата Ф-16 бараќи повлекување на нуклеарните бомби на САД од територијата на Европа“, се вели во соопштението.

„Нашите активности имаат цел да ја повикаат ЕУ да ги отстрани нуклеарните оружја на САД од европската територија“, вели Като, пратеник во ЕК по потекло од Британија.

Според францускиот пратеник Риваси, 20-ина нуклеарни оружја се наоѓаат во базата и претставуваат закана за јавноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток7 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток8 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток10 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија12 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија12 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија14 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија14 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија15 часа

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ16 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија16 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ16 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија18 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија18 часа

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија19 часа

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион19 часа

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија20 часа

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Македонија20 часа

Синот на пратеникот Мисовски: Поднесов оставка поради хистеријата, се надевам јавноста ќе здивне

Откако Кристијан Мисовски, син на пратеникот Горан Мисовски, пред четири дена се повлече од работното место во Агенцијата за супервизија...

Свет21 час

Ердоган: Турција не ќе може сама да се справи со нов бегалски бран од Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека неговата земја нема да може сама да се справи со уште еден бран...

Свет21 час

Најмалку четворица повредени откако лавина зафати швајцарски скијачки центар

Четири лица беа повредени, од кои еден е во критична состојба, откако лавина ја погоди скијачката патека „Плен мор“ во...

Досие