Контакт

Свет

Русија ги отфрли американските тврдења дека си поигрува со меѓународната забрана за хемиско оружје

Објавено пред

Русија ги отфрли американските тврдења дека си поигрува со меѓународната забрана за хемиско оружје.

Министерството за индустрија и трговија на Русија, што го надгледува неутрализирањето на хемиското оружје од добата на Советскиот сојуз, рече дека се работи за уцени и незаконски притисок од страна на Вашингтон.

Се наведува дека Русија лани завршила со уништувањето на хемиското оружје.

Американскиот Стејт департмент оваа седмица соопшти дека Русија не го испочитувала рокот од 90 дена да дејствува во согласност со законите од САД за спречување на користењето на хемиското оружје.

Поради тоа Стејт департментот најави консултации со американскиот Конгрес за новите санкции против Москва.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Поранешните министри во владата на Ципрас сметките ќе ги расчистуваат на суд?

Објавено пред

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас,  ексминистерот за одбрана Панос Каменос, бидејќи го обвинил за корупција, пишува весникот „Катимерини“.

„Обвинителот ќе се позанимава со тој господин“, изјавил Коѕијас за грчкиот News 24/7, а пренесе агенцијата „Танјуг“.

Коѕијас категорично ги отфрли обвинувањата на Каменос за нелегална соработка со американско-унгарскиот финансиер Џорџ Сорос, нарекувајќи го Каменос клеветник и лажго.

Во октомври минатата година Никос Коѕијас поднесе оставка од функцијата министер за надворешни работи. Првично, медиумите објавија дека станува збор за оставка поради несогласувања во коалициската влада во врска со Договорот од Преспа, особено на линија Коѕијас-Каменос, за потоа да се пишува дека Коѕијас поднел оставка поради неактивноста од Ципрас на обвинувањата од страна на Каменос на негова сметка како министер за надворешни работи, а во врска со злоупотреби на државните фондови.

Каменос на почетокот од годинава поднесе оставка од функцијата министер за одбрана, поради несогласувањата со премиерот во врска со Договорот од Преспа. Каменос по неговата оставка рече дека не постојат други разлики во грчката влада, освен кога станува збор за Договорот со Македонија.

Прикажи повеќе...

Вести

Такси-возачи го блокираа сообраќајот во Мадрид и Барселона

Објавено пред

Стотици такси-возила уште од раните утринските часови го блокираа сообраќајот во Мадрид и Барселона.

Возачите, како што пренесоа тамошните медиуми, продолжуваат со блокадите и протестите, сè додека институциите не ги слушнат нивните барања.

Тие бараат построги регулативи за компании што се занимаваат со превоз.

Такси-возачите во шпанската престолнина почнаа штрајк во понеделникот, и според нивните најави, тој штрајк е на неопределено време, објави АП.

Прикажи повеќе...

Вести

САД повторно ја обвинуваат Русија за кршење на нуклеарниот договор

Објавено пред

САД денеска ја повикаа Русија да го уништи новиот систем за вкрстени ракети, за кој тврдат дека директно го нарушува нуклеарниот договор за ракети од среден и краток дострел, обвинувајќи ја официјална Москва дека ја дестабилизира глобалната безбедност.

„За жал, САД сé повеќе сфаќаат дека на Русија не може да ѝ се верува дека ќе се придржува до договорите за контрола на оружјето и дека нивните злонамерни дела доведоа до зголемени тензии ширум светот”, изјави американскиот амбасадор Роберт Вуд на конференцијата за разоружување што ја организираат Обединетите нации во Женева, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија50 минути

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски60 минути

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски2 часа

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести2 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија2 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет3 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија4 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион4 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет5 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет5 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет7 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија20 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија22 часа

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија22 часа

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт23 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија1 ден

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Досие