Контакт

Свет

Русија инсистира на преговори меѓу СДФ и Дамаск пред најавеното турско влегување во Сирија

Објавено пред

Москва инсистира на итен дијалог меѓу курдските власти во северна Сирија и централната власт во Дамаск, рече министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во очекување на претстојната турска воена операција во областите под контрола на Курдите, пренесува курфдската информативна мрежа „Рудоу“.

Лавров ја коментираше ситуацијата на заедничката прес-конференција со својот казахстански колега во Алмати.

„Сите прашања треба да се решат преку дијалог меѓу централната власт во Дамаск и претставниците на курдските заедници кои ги населуваат овие територии. По размената на изјави меѓу Вашингтон и Анкара, ние контактиравме со курдската заедница и со владата на Сирија и беше потврдено дека продолжуваме да инсистираме на дијалог за да се стави крај на прашањата што го мачат регионот, имено безбедносните прашања и границата меѓу Сирија и Турција “, додаде тој.

Сириските демократски сили (СДФ), од своја страна, ја повикаа меѓународната заедница да интервенира за да спречи хуманитарна криза и рекоа дека ќе се одбранат од турските напади.

„За да ги заштитиме луѓето во североисточна Сирија од непосредна хуманитарна криза, ја повикуваме коалицијата и меѓународната заедница за воведување зона на забранети прелети, како што беше сторено во минатото за народот во Ирак“, се наведува во твитот на СДФ.

Воениот совет на кантонот СДФ Јазира ги осуди турските воени закани, додавајќи дека ќе го искористат своето право на самоодбрана ако бидат нападнати од Турција.

„Целта на турската држава е окупација и грабеж на достигнувањата на нашиот народ“, вели командантот на советот.

И покрај турските тврдења дека дел од нивната мисија во североисточна Сирија е да ја поразат Исламска држава, СДФ предупреди дека нивното присуство всушност ќе го охрабри постојаното воскреснување на групата.

„Турската држава со овие напади отвора нови патишта за бандите на ИД и сака да ги прошири овие групи“.

Европа

(Видео) Нов бисер на Трамп: САД и Италија се пријатели уште од антички Рим

Објавено пред

На средбата со италијанскиот колега Серџо Матарела, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека културните врски меѓу двете земји постоеле уште од антички Рим.

„Соединетите Американски Држави и Италија се обврзани со заедничко културно и политичко наследство кое датира илјадници години уште од антички Рим“, рече Трамп според налогот на Белата куќа на „Твитер“.

Корисниците на социјалните медиуми беа изненадени од незнаењето на Трамп за историјата.

„Лекција по историја: антички Рим потекнува од 8 век пр. н.е., а падна во 5 век од нашата ера. САД ја усвоија Декларацијата за независност во 1776 година. Ми недостига претседател кој ја знае историјата“, напиша еден од следбениците на претседателот.

Сепак, имало и такви што зборовите на Трамп ги сметале за метафора што ја потенцира правната поврзаност на античките римски закони со Уставот на САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Зголемени тензиите меѓу Курдите и Турците во Данска поради турската интервенција во Сирија

Објавено пред

Данска, каде што и претходно имаше насилни судири меѓу Турците и Курдите, се подготвува за нови тензии, пренесува „Копенхаген пост“. Според Дениз Серинџи, новинар во данскиот курдски весник „Џијан, работите може повторно лесно да ескалираат.

„Ризикуваме да се појави конфликт меѓу Курдите и Турците во Данска. Кога станува збор за војна, тоа ги дели луѓето и многумина се повредени. Луѓето се плашат, а и јас секогаш сум двојно внимателен кога излегувам да држам говори“, вели Сердал Бенли, заменик-градоначалник на општината Гладсаксе.

Според Дана Рашид од курдската заедница, која е преведувач во градот Хорсенс, постои голем ризик од граѓански немири и напади во ресторани.

„Постојат и турски и курдски банди што не се плашат да користат насилство“, истакна таа.

Според Бенли, дискурсот на социјалните мрежи никогаш не бил полош од сега, а работите дополнително ескалираа по почетокот на турската операција во Сирија, особено во рамките на затворените форуми.

Во една група на „Фејсбук“, данските Курди споделуваат видеоснимки од турски демонстрант кој бил нападнат и малтретиран. Во друга данските Турци ги поздравуваат видеата со мртви курдски војници и од воената операција во Сирија. Бенли истакна дека тој самиот видел многу случаи кога Курдите и Турците престанале да се дружат на „Фејсбук“ поради разни мислења поврзани со конфликтот.

Како и многу европски земји, и на Данска не ѝ се непознати турско-курдските контроверзии. Минатата година турската амбасада во Копенхаген беше нападната од четворица Курди кои фрлаа „молотови коктели“, а еден месец подоцна прокурдски протест беше нападнат од Турците.

Данските Курди и Турци се познати по тоа што долго време ги бојкотираа рестораните на другата заедница. Честопати членовите на спротивставените заедници не комуницираат и покрај тоа што се соседи.

Турската дијаспора во Данска брои речиси 70.000 луѓе и е една од најголемите во скандинавската земја. Бројот на Курди е дискутабилен бидејќи новодојденците се регистрираат според својата земја на потекло – Сирија, Ирак, Иран и Турција имаат курдски региони. Според некои процени, половина од данските Турци се всушност Курди.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 20 загинати во експлозија во џамија во Авганистан

Објавено пред

Најмалку 20 лица загинаа, а 40 се повредени во експлозија на бомба во џамија во Авганистан за време на молитва, соопштија денеска тамошните власти.

Портпаролот на гувернерот на источната провинција Нангархар, Атахула Коџани, изјави дека имало деца меѓу жртвите и дека стравува оти бројот на загинати може да биде поголем, објави АП.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот, а американската агенција забележува дека и талибанците и Исламската држава се активни во источен Авганистан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот Совет,...

Македонија42 минути

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија46 минути

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија55 минути

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија1 час

Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Македонија2 часа

Димитров: ЕУ јасно да каже дали е отворена за европска иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот налог на „Tвитер“ побара од Европската Унија да биде директна со земјите...

Европа4 часа

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи кога Шпанија издаде нов налог за...

Топ4 часа

Воз удри во автомобил во Прилеп, повредени четири лица

Четири лица се повредени во железничка несреќа што се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на...

Свет6 часа

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет6 часа

Eксплозии и пукање во Сирија еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел-Ајн во североисточна Сирија на само еден ден по договорот...

Европа7 часа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет18 часа

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Регион20 часа

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија21 час

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет22 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион23 часа

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија23 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија1 ден

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија1 ден

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ1 ден

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Досие