Контакт

Свет

Русија испраќа „С-300“ во Сирија поради соборувањето на „иљушин”

Објавено пред

Русија ќе ѝ го предаде модерниот систем за воздушна одбрана „С-300“ на Сирија во текот на следните две недели, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу.

„Овој систем е способен да пресретне средства за воздушен напад во опсег од повеќе од 250 км и истовремено да погоди неколку воздушни цели“, рече тој.

Шојгу истакна дека со оглед на високата ефикасност и брзината на огнот, системот значително ќе ја зајакне борбената способност на сириската противвоздушна одбрана, а порталот РТ вели дека испораката на „С-300“ е дел од одговорот за соборувањето на рускиот „иљушин-20“.

Свет

Во Иран затворен весник кој објавил изјава од експерт во врска со коронавирусот

Објавено пред

Иранските власти го затвориле дневниот весник „Џахане Санат“ откако во него била објавена изјава од епидемиологот Мохамед Реза Махбобфар, дека официјалните бројки за случаите на коронавирус во земјата претставуваат само пет проценти од реалните бројки, која потоа беше негирана од иранското Министерство за здравство.

Главниот и одговорен уредник на везникот, Мохамед Реза Сади за официјалната новинска агенција ИРНА изјавил дека властите го затвориле неговиот весник, кој започнал да се објавува во 2004 година и кој главно се фокусирал на информации од светот на бизнисот, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Прекинат синџир на шверц со цигари во Црна Гора – заплената вредна над еден милион евра

Објавено пред

Подгоричката полиција уапсила двајца црногорски државјани, за кои постои сомневање дека се дел од организирана криминална група која криумчарела цигари.

Полицијата запленила камион во кој биле 1.243 пакети со цигари. Проценетата вредност на запленетите цигари, кои се наменети за сивиот пазар во Црна Гора, како и понатамошно криумчарење во западноевропските земјим изнесува над еден милион евра.

„ Припадниците на Секторот за борба против организиран криминал и корупција во соработка со службениците од Царинската управа, а постапувајќи по налог на Специјалното државно обвинителство, на 8 август оваа година, реализираа акција со кодно име „Арка“. Со оваа акција е прекинат синџирот со криумчарење цигари“ се наведува во заедничкото соопштение од управата на полицијата и царината.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Објавено пред

Бројот на луѓе кои се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата за статистика „Ворлдометерс“.

Од почетокот на епидемијата, од компликации починале 733.995 луѓе, а скоро 13 милиони се опоравиле.

Во моментов активни се 6.391.539 случаи, а еден процент од вкупниот број на пациенти се во критична состојба.

Најлоша е состојбата во САД, Бразил и Индија, кои бележат повеќемилионски случаи на инфекција, а потоа следат Русија, Јужна Африка, Мексико и Перу.

Од европските земји, покрај Русија, најлоша е ситуацијата во Шпанија, каде од појавата на вирусот се разболеле 361.442 лица, а починале 28.503 лица, односно оваа земја е на 10 место во светот по бројот на заболени.

Италија, која своевремено беше втора по бројот на инфекции, сега е на 16 место со 250.566 заболени и 35.205 смртни случаи.

Во регионот, ситуацијата е сè уште најтешка во Романија каде регистрирани се 61.768 случаи на инфекција и 2.700 починати, поради што земјата е на 41 место во светот, а потоа следува Србија, која е на 60 место со 28.099 регистрирани пациенти и 641 смртен случај.

Кина, каде за прв пат се појави вирусот, бележи 49 нови случаи, додека вкупно се разболеле 84.668 лица, а 4.634 починале.

Кога станува збор за земјите од Блискиот исток, најтешка е ситуацијата во Иран, каде што вкупно 326.712 лица се разболеле, а 18.427 пациенти починале.

Најдобра е состојбата во карипските земји Сент Пјер и Микелан и Ангвила, каде се пријавени само четири односно три случаи на зараза.

Северна Кореја нема пријавено никакви случаи во врска со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе кои се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија2 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Македонија3 часа

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија4 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет6 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија6 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет6 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион7 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија8 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет18 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија19 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија20 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион22 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија23 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет23 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Досие