Контакт

Свет

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Објавено пред

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми.

Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи на социјалните мрежи, неосновано се тврдело дека Америка започнала со појава на епидемијата. Илјадници профили на Твитер, Фејсбук и Инстаграм ја злоупотребија оваа теорија, посочуваат официјалните лица. на САД.

Одговарајќи на овие наводи, руското Министерство за надворешни работи вчера ги отфрли како „лажни“.

„Ова е намерно лажна приказна“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, за руската новинска агенција Тасс.

Претходно, високиот функционер на американскиот Стејт департмент, Филип Рикер, изјави дека „малигните“ руски актери се обидувале да сеат дезинформации за потеклото на коронавирусот. Една теорија на заговор, циркулирајќи на Интернет на неколку јазици, тврди дека вирусот е обид за водење „економска војна против Кина“.

„Со ширење дезинформации за коронавирусот, руските „малигни“ актери повторно избираат да ја загрозат јавната безбедност со тоа што ќе го одвлечат вниманието од глобалниот здравствен одговор“, рече Филип Рикер, в.д. заменик државен секретар за Европа и Евроазија, за новинската агенција АФП.

Објавите исто така го обвинија и ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс за вмешаност во епидемијата.

Регион

Двајца свештеници и три калуѓерки во БиХ заразени со коронавирус

Објавено пред

Двајца свештеници и три калуѓерки од Меѓудворје во Босна и Херцеговина се заразени со коронавирус. Тие се грижеле за напуштени деца без родители во установата „Мајчино село“, објавија босанските медиуми.

Заразените свештеници и калуѓерки веднаш биле ставени во изолација и се под надѕор на епидемиолози и здравствени експерти.

Во БиХ, според последните податоци, 354 луѓе се заразени со коронавирус, а шест починати.

Прикажи повеќе...

Европа

Претставници на британската влада тврдат дека во Кина има повеќе заразени отколку што кажуваат

Објавено пред

Претставници на британската влада тврдат дека Кина шири дезинформации за сериозноста на епидемијата на коронавирус во својата земја, јави „Мејл“, пренесува „Бизнис инсајдер“.

Во извештајот на „Мејл“ се вели дека научниците го предупредиле Џонсон дека Кина може да го намали бројот на потврдени случаи за 15 до 40 пати. Кина изјавува дека има 81.439 заразени досега.

Официјалните лица исто така веруваат дека Кина се обидува да ја прошири својата економска моќ, нудејќи им помош на други земји кои се обидуваат да се борат против коронавирусот.

Весникот цитира тројца официјални претставници на Велика Британија, кои потврдија дека владата на Џонсон е бесна.

Еден рече дека после ова ќе се вратат на дипломатските разговори и оти ќе има преиспитување на односите.

Друг неименуван официјален претставник рече дека ќе мора да дојде до пресметка кога ќе заврши ова“, додека третиот рече дека самиот врв на владата е бесен.

Весникот додава дека владата на Џонсон е толку лута поради кинеското постапување со кризата што премиерот би можел да ја промени својата претходна одлука да кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеи“ развива 5G мрежа во Велика Британија.

 

Прикажи повеќе...

Свет

САД одобрија употреба на два лека против коронавирус во болниците, Трамп ги нарече Божји дар

Објавено пред

Американското Министерството за здравство соопшти дека ФДА одобрил лекарите по потреба да им ги пропишуваат тие лекови на адолесценти и возрасни пациенти кои биле хоспитализирани поради „Ковид-19“.

Повеќе земји започнуваат клинички испитувања за дејството на тие лекови врз коронавирусот, откако истражувањето на мал примерок покажал дека лековите можат да бидат ефикасни.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ги пофали тие лекови.

„Има големи шанси тие да имаат огромно влијание – рече тој, нарекувајќи ги Божји дар.

Контроверзниот француски доктор Дидиер Раулт, директор на IHU Mediterranee Infection во Марсеј, се залага за употреба на хлорокин во третманот на болеста. Тој поттикна сомневање кај многу други лекари кои предупредуваат дека испитувањето што го извршил на мал број пациенти не е спроведено во согласност со златните стандарди на клиничките испитувања, односно тој, меѓу другото, не користел контролна група на испитаници кои не примаат испитувана активна супстанција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус, додавајќи дека...

Економија17 минути

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа51 минута

Фон дер Лајен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет1 час

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ2 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет3 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет17 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија20 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија21 час

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија21 час

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија22 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија23 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија23 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија1 ден

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Досие