Контакт

Свет

Русија се подготвува за најголемите воени вежби од 1981 година

Објавено пред

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, денеска соопшти дека Русија се подготвува за најголемите воени вежби од 1981 година.

Шојгу посочи дека вежбите треба да се одржат следниот месец, и дека такви воени вежби во земјата немало во изминативе 40-тина години.

На воената вежба „Восток – 2018“ ќе учествуваат и армиите на Кина и Монголија, објави „Ројтерс“ повикувајќи се на свои извори.

Свет

Меѓународна истрага за педофилија на интернет – уапсени 338 лица ширум светот

Објавено пред

Американските правници задолжени за борба против педофилијата денес соопштија дека уапсени се 338 лица во 38 земји во рамки на истрага за интернет страници за детска порнографија кои видеата ги продавале во замена за криптовалути „биткоин“, јавија светските агенции.

Веб-страницата „Добредојдовте на Видео“ (Welcome To Video) била затворена во март 2018 година, а на истата биле прикачени над 250.000 видеа, соопштија властите.

Судските власти уапсија и обвинија лица од САД, Велика Британија, Јужна Кореја, Германија, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Чешка, Канада, Ирска, Шпанија, Бразил и Австралија, соопшти Министерството за правда на САД.

Во извештајот се вели дека истрагата помогнала за спасување на најмалку 23 малолетни жртви во САД, Велика Британија и Шпанија кои биле злоупотребени од корисниците на страницата. Многу од децата на видеата сè уште не се идентификувани.

Welcome To Video е една од првите веб-страници која наплаќала детската порнографија со биткоини, што им овозможило на корисниците да ги кријат своите идентитети за време на финансиските трансакции, соопшти американското министерство за правда.

Прикажи повеќе...

Европа

Каталонците се собираат во Барселона, за петок најавени масовни демонстрации

Објавено пред

Илјадници луѓе од пет каталонски градови денеска се собраа и се упатија кон Барселона, каде в петок е најавен генерален протест и масовни демонстрации.

Демонстрантите носат транспаренти на кои пишува „Слобода за политичките затвореници“, алудирајќи на деветте каталонски претставници, кои се осудени на затворски казни поради улогата што ја имаа во обидот за отцепување на Каталонија во 2017 година.

Шефот на каталонската Влада, Квим Тора, се придружи на еден од маршевите, истакнувајќи дека сака да биде со народот.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсен маж кој во изолација држел цело семејство, лажејќи ги дека доаѓа крајот на светот

Објавено пред

Маж на возраст од 58 години е уапсен откако холандската полиција пронашла шестчлено семејство кое со години живеело на една фарма во изолација.

Тој утре ќе се појави пред суд под обвинение дека противзаконски лишил од слобода и предизвикал штета по здравјето на други лица.

Како што пренесоа локалните медиуми, тој изнајмил семејна куќа во која семејството, петмина браќа на возраст од 18 до 25 години и нивниот татко, ги држел затворени во една соба девет години.

Неговиот идентитет не се соопштува. Човекот ќе биде обвинет за киднапирање.

Според досегашните сознанија, семејството го чекало крајот на светот, живеејќи во изолација на имот кај селото Руинерволда, во северна Холандија.

Тие се откриени кога еден од синовите, најверојатно најстариот брат, избегал и побарал помош во бар во близина.

Браќата преживувале хранејќи се со зеленчук што го одгледувале на имотот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа2 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија3 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија5 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија5 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија6 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет6 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион7 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија8 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет9 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет9 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет9 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион10 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа10 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија21 час

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет23 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија1 ден

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион1 ден

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт1 ден

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Досие