Контакт

Европа

Русија: Тајното пренесување на Јулија и Сергеј Скрипал го сметаме за киднапирање

Објавено пред

Руската амбасада во Лондон соопшти дека какво било преместување на Сергеј и Јулија Скрипал на тајна локација ќе го сметаат за киднапирање свои државјани. Доколку тие бидат преместени на тајна локација, ќе пропадне можноста да се слушне нивната верзија за настаните, соопштила руската амбасада во Лондон.

„Светот, ако нема можност да стапи во контакт со нив, ќе има секаква причина да го гледа тоа како киднапирање двајца руски државјани или во најмала рака, нивна изолација“, е напишано на интернет-страницата на руската амбасада во Лондон.

Ќерката на поранешниот руски шпион, Јулија, е пуштена од болницата во Британија, во која заедно со татка си во критична состојба беа хоспитализирани на 4 март кога беа отруени со нервен агенс, соопшти денеска раководството на болницата во Салсбери.

Европа

Трамп: „Грета личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го како безначаен нејзиниот избор за личност на годината според магазинот „Тајм“.

„Грета треба да работи на својот проблем со контролата на гневот, а потоа да отиде на некој добар старомоден филм заедно со другарка! Олади, Грета, олабави се малку“, напиша Трамп на „Твитер“.

Тунберг реагираше на ист начин како кога во вторникот беше критикувана од бразилскиот претседател Жаир Болсонаро – го смени својот краток личен опис на „Твитер“, пишувајќи дека е тинејџерка која работи на својот проблем со контрола на гневот и во моментов ужива и гледа добар старомоден филм со другрка.

Болсонаро во вторникот остро одговори на нејзината загриженост поради убиствата на бразилските домородци во Амазонија.

„Грета вели дека Индијците умреле затоа што ги бранеле Амазон. Фантастично е што медиумите му даваат простор на вакво детиште“, рече Болсонаро.

Шведската тинејџерка стана симбол на растечкото движење на млади активисти за животна средина, бидејќи таа ги води неделните штрајкови во училиштата во Шведска наречени „Fridays for future“. Движењето смета дека светските власти не прават доволно во врска со климатските промени, а оттогаш штрајковите со проширија низ околу 100 градови во целиот свет.

Прикажи повеќе...

Европа

Салвини под истрага за злоупотреба на службени авиони

Објавено пред

Поранешниот италијански вицепремиер и претседател на Лига (партија од крајната десница), Матео Салвини, е под истрага за наводна злоупотреба на државни авиони и хеликоптери додека бил на должност, пренесува италијанскиот печат.

Државното обвинителство во Рим достави документи до министерскиот суд – тело што ги гони кривичните дела извршени од членови на владата – во врска со 35 патувања со летала на полицијата и противпожарната служба, пренесе „Кориере дела сера“.

Од посебниот тричлен суд се бара да поведе истрага во врска со тоа дали ваквото користење на леталата било во согласност со законот.

Според истрагата спроведена пред неколку месеци од страна на левичарскиот дневен весник „Ла Репблика“, Салвини порано организирал собири на Лига непосредно пред или по официјални состаноци на државно ниво.

Државниот завод за ревизија, кој ја водеше истрагата за финансискиот аспект, во септември се откажа од тужба тврдејќи дека овие патувања се чини дека не се поскапи од патувањата одобрени од владата за министрите и нивните соработници преку редовни линии.

Сепак, Заводот ги оцени ваквите летови за незаконски затоа што според италијанското право, полициските и противпожарните авиони и хеликоптери мора да се користат исклучиво за институционални цели и за обука, а не за државни летови на министри.

„Колку повеќе нè напаѓаат, толку повеќе напредуваме, со насмевка на лицето“, коментира Салвини на „Твитер“ во врска со овој процес.

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

„Дојче веле“: Орбан сака да владее вечно

Објавено пред

Унгарскиот парламент усвои измени на закони и на Деловникот, со кои практично се замолчува опозицијата, пишува „Дојче веле“, додавајќи дека Виктор Орбан е подготвен на сè, само за да не ја изгуби власта.

Како што се наведува, на унгарскиот премиер очигледно ништо не му е поважно од останувањето на власт, па затоа на изборен пораз гледа како на лична навреда.

По 13 години на власт, фактот дека тој ги загуби локалните избори во многу важни градови, вклучувајќи ја и Будимпешта, е доказ дека системот на Орбан, кој на сите начини е насочен против опозицијата, не е непобедлив, констатира германската медиумска куќа.

„Сега тој го возвраќа ударот со цел дополнително да се осигури против губењето на власта на национално ниво. Деновиве, парламентот усвои нови законски одредби, а планирани се и други. Тие се движат од ограничувања за формирање пратенички групи преку поголема контрола во културниот сектор до понатамошно намалување на даночниот суверенитет на општините“, пишува „Дојче веле“.

Пред пет години унгарскиот парламент го смени својот Деловник и стана гласачка машинерија, а опозицијата е само декорација, наведува „Дојче веле“ и додава дека претседателот на парламентот, Ласло Ковер, не пропушта можност да ги прекори опозициските пратеници или новинарите што известуваат за парламентарната работа.

Орбан постапуваше прилично умерено во последните неколку месеци и избегнуваше бранувања на политичката сцена бидејќи целеше на тоа за свој човек да обезбеди место на функцијата европски комесар за проширување. Ова место ѝ дава на Унгарија многу простор во нејзината политика кон Западен Балкан и поддршката на авторитарните лидери од регионот, оценува германскиот медиум.

Како што се наведува во текстот, од денот кога Оливер Вархели е именуван за комесар за проширување, Орбан повторно пука рафално – против американскиот милијардер Сорос, против граѓанското општество и опозицијата, против декадентниот Запад, што покажува дека не треба да се развиваат илузии за промени во неговиот начин на владеење.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија1 час

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија3 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија3 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија4 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија4 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет6 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет6 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион7 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет7 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет7 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет8 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт18 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион19 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија20 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ23 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија24 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија1 ден

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија1 ден

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет1 ден

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Досие