Контакт

Европа

Русија утре ги почнува најголемите воени вежби во историјата

Објавено пред

Со речиси 300.000 војници, од сите родови на војската, како и кинески и монголски војници за поддршка, Русија во вторник ги започнува најголемите воени маневри во својата историја, кои НАТО ги осудува како проба за конфликт од големи резмери.

Масовното распоредување и учеството на кинеската и монголската армија во вежбата наречена „Восток-2018“ („Исток-2018“), организирана од 11 до 17 септември во источен Сибир и на рускиот далечен исток, светските медиуми го ставаат во контекст со постојаната тензија со Западот како резултат на украинската криза, конфликтот во Сирија и безбројните обвинувања за вмешаност во западната политика.

На вежбата „Восток-2018“ ќе учествува целиот современ арсенал на руската војска: проектилите „Искандер“, способни да носат нуклеарни бојни глави, тенкови „т-80“ и „т-90“ и најновите борбени авиони „су-34“ и „су-35“. Во морето руската флота ќе распореди неколку воени бродови опремени со ракети „Калибр“, кои се докажаа и на боиштето во Сирија.

Европа

Француска министерка го спореди Салвини со Понтиј Пилат

Објавено пред

Од

Лоисо го коментира однесувањето на Салвини за францускиот РТЛ осврнувајќи се на ситуацијата со бродот за спасување мигранти „Аквариус“.

Франција, Португалија, Шпанија и Германија се согласија во вторникот дека ќе го прифатат бродот со мигранти од „Аквариус“, кој плови по брегот на Малта, бидејќи Италија тоа го одби.

„Господин Салвини денес се однесуваше како Понтиј Пилат (римски владетел кој го осуди Исус на смрт). Тоа е срамно“, изјави Лоисо за РТЛ.

Салвини, шеф на италијанската екстремна десница и потпретседател на владата, има остар став за прашањето на мигрантите што пристигнуваат во Италија од Африка и од Блискиот Исток.

Овој месец на европската конференција тој ги спореди африканските емигранти со робови.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Близок соработник на Меркел не го доби претседателското место во клубот на ЦДУ-ЦСУ

Објавено пред

Од

Блискиот соработник на германската канцеларка Ангела Меркел, Фолкер Каудер, ги изгуби изборите за шеф на парламентарниот клуб на нејзиниот конзервативен блок. Ваквата вест изненади многумина и предизвика шпекулации дека со тоа се разнишал авторитетот на канцеларката.

АП тврди дека овој изненадувачки пораз му даде удар на авторитетот на долгогодишниот германски лидер во нејзините редови и дека резултатот од гласањето во вторникот се смета за барометар за авторитетот на Меркел во конзервативните редови по тешка година.

„Губење на авторитетот и крај на ерата на Ангела Меркел“, ова се дел од насловите во германските медиуми еден ден кога конзервативниот блок за претседател на клубот избра друг човек наместо Фолкер Каудер, кој со години ѝ беше десна рака на германската канцеларка.

„Ерата на Ангела Меркел ќе заврши“, објави по гласањето на најпопуларниот германски весник „Билд“.

Прикажи повеќе...

Европа

Германскиот Исток сè уште заостанува зад Западот, според годишниот извештај

Објавено пред

Од

И покрај иницијативата за изедначување на економијата на поранешна Источна Германија со Западна, сè уште постојат значителни разлики, покажа годишниот извештај.

Поминаа 28 години од обединувањето на двете Германии, кои со децении беа поделени со железната завеса на комунистичкиот исток и демократскиот запад, а со спојувањето станаа држава со повеќе од 82 милиона луѓе денес.

Извештајот за состојбата на земјата покажува дека во однос на просечните плати и економската сила, поранешниот Исток сè уште заостанува зад Западот.

Големите компании сè уште не го имаат воспоставено седиштето во источните федерални провинции, а индустријата допрва треба да го открие својот извозен потенцијал на локалниот пазар.

Проблемите лежат главно во структурните разлики. На Исток има помалку истражувања и иновации и ова подрачје е помалку отворено за странските земји.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ4 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија4 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет6 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија7 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион7 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет8 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион9 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет21 час

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион23 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија24 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија1 ден

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие