Контакт

Европа

Русија ја забрани работата на најпознатата организација за човекови права

Објавено пред

Рускиот Врховен суд денеска нареди затворање на најстарата и најпозната невладина организација за човекови права во земјата, по обвинувањата дека ја искривувала историјата за време на истрагата за злосторства извршени во сталинистичкиот режим.

dobivaj vesti na viber

Организацијата „Меморијал интернешнл“, една од најистакнатите невладини организации во земјата, е обвинета врз онснова на контроверзните закони за невладини организации кои бараат здруженијата финансирани од странство да го означат целиот свој материјал како „странски“.

Обвинителот Алексеј Жафјаров пред Врховниот суд изјави дека „Меморијал интернешнл“ ја искривува историјата.

„Очигледно е деја ‘Меморијал’ создава лажна слика за СССР како терористичка држава“, рече денеска Жафјаров, додавајќи дека на списокот на жртви на сталинистичката репресија што го составил „Меморијал интернешенл“ има и како што рече, нацистички престапници кои на своите раце имаат крв на советски граѓани.

„Ние, кои сме потомци на победниците во Втората светска војна, треба да внимаваме на обидите за рехабилитација на предавниците на татковината и нацистичките соработници“, рече Жафјаров, чија изјава ја пренесува „Дојче Веле“.

Обвинителите пред судот тврдеа дека организацијата ја крие вистинската улога на странските агенти и се обидува да влијае на владината политика и јавното мислење.

„Меморијал“ е најстарата невладина организација за човекови права во Русија. Основана е во 1987 година, четири години пред распадот на Советскиот Сојуз. Сега се состои од два оддела – „Меморијал интернешнл“, кој се занимава со злосторствата од советската ера и „Меморијал хјуман рајтс“, кој се занимава со политичките затвореници во современа Русија. Вториот оддел често зборува во корист на Алексеј Навални и другите политички противници на претседателот Владимир Путин.

Европа

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Објавено пред

Полицијата сѐ повеќе се сомнева дека убиството на малата Луиза било планирано, особено кога се појавија нови детали од истрагата.

dobivaj vesti na viber

Полицијата ги пребарала куќите на девојките и пронашла докази дека тие биле под истрага за кривична одговорност пред убиството на Луиза.

„Билд“ пишува дека девојките наводно злосторството го планирале со денови. Тие тврдат дека при пребарувањето на „Гугл“ на нивните телефони откриле дека го барале терминот „отсуство на кривична одговорност“.

Иако девојките го признале убиството, оружјето со кое го извршиле делото сѐ уште не е пронајдено.

Во меѓувреме, полицијата ја прекина потрагата по оружјето. Имаше шпекулации дека се работи за мал нож, а британски „Дејли мејл“ објави дека Луиза можеби е убиена со турпија за нокти.

„Не се планирани натамошни претреси на областа. Направивме сѐ што е човечки можно за да го најдеме оружјето со кое беше убиена“, соопштија од полицијата.

Медиумите потсетуваат дека 12-годишната Луиза била избодена 32 пати од своите пријателки, кои потоа ја оставиле да искрвави. Неофицијалната тепачка меѓу пријателките избувнала поради видео на „Тик-ток“, а ножот со кој беше прободена Луиза никогаш не беше пронајден.

Германски „Билд“ претходно објави дека Луиза наводно првин била малтретирана, потоа избодена и оставена сама да крвави до смрт во шумата.

Поради големиот број убодни рани и степенот на повреди по телото на девојчето, обвинителите говорат и за таканареченото претерано убиство.

Неофицијално, најдобрата пријателка на Луиза (13) ја убедувала помладата девојка да ја убие Луиза. Сомнежите се дека мотивот за убиството е одмазда.

Соседите ги виделе девојчињата заедно во шумата.

Девојчињата подоцна се соочиле со своите контрадикторни изјави пред родителите и психолозите по што го признале делото.

Прикажи повеќе...

Европа

Естонија протера руски дипломат

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Естонија денеска го повикало вршителот на должност на руската амбасада во Талин и му врачи дипломатска нота дека вработен во руската амбасада со дипломатски статус е прогласен за „персона нон грата“, соопшти МНР на Естонија.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, Министерството за надворешни работи на Естонија смета дека активноста на рускиот дипломат била спротивна на Виенската конвенција за дипломатски односи и тој мора да ја напушти Естонија најдоцна до 29 март, пренесува „Интерфакс“.

Протераниот руски дипломат, како што тврди естонското министерство, „директно и активно учествувал во поткопувањето на безбедноста и уставниот поредок на Естонија, ширејќи пропаганда што ги оправдува руските воени дејствија и се занимаваше со создавање расцеп во естонското општество“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Поранешниот сопруг ја избол, ја заклучил и ја оставил да умре – жената тајно повикала полиција

Објавено пред

Полицијата во Велика Британија објави видео од спасувањето на жената, која била избодена 29 пати од својот поранешен партнер.

dobivaj vesti na viber

54-годишната Мартина Тарнер добила тешки повреди, кои ѝ оставиле трајни лузни.

Во болницата ѝ биле констатирани убодни рани, крвавење на срцето, две скршени ребра и изгореница на ногата.

Мартина, чиј прекар е Тина, успеала да го преживее нападот, иако добила многу тешки повреди.

Повредите ѝ ги нанел поранешниот партнер Стивен, кој по малтретирањето, ја заклучил во куќата, а потоа скокнал од мостот во реката.

Во меѓувреме, полицијата објави видео од спасувањето на жената. На видеото се гледа како полицајците со ламба го кршат прозорецот во кујната, преку кој потоа влегле внатре и ја спасиле жената од сигурна смрт.

Ја пронашле жената како се крие во плакар облеана во сопствената крв.

Стивен, кој вообичаено боледувал од биполарно растројство, збеснал кога му рекла дека ќе ја напушти куќата, пишува „Дејли мејл“.

Во напад на бес извадил нож од кујната и ја пробол со него. Стивен потоа зел уште еден нож и продолжил да ја боде Мартина иако таа го молела да престане.

„Морам да престанам, не сакам да одам во затвор поради тебе“, ѝ рекол тој.

Потоа му се јавил на синот и му рекол дека направил нешто многу лошо.

Додека разговарал со својот син, жената ја искористила можноста да повика помош. Кога го завршил разговорот, излегол од нејзината куќа и ја заклучил вратата.

Потоа возел до блискиот мост, од каде што скокнал во реката, но бил спасен од речната полиција.

Полицијата веднаш ја пренела Тина во болница со повреди опасни за животот.

Стивен бил уапсен веднаш штом го извлекле од водата и е осуден на доживотен затвор. Тој ќе мора да издржи минимум 12 години пред да може да поднесе барање за условно ослободување.

„Премногу животи се уништени од семејното насилство. Секоја жртва ќе мора да живее со траумата до крајот на својот живот. Овој напад засекогаш ми го промени животот. Мило ми е што можам да продолжам да закрепнувам. Продолжувам да се борам за другите жртви да стигнат до правдата, за она што не им е направено“, рече Тина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ59 минути

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на околу 35 килограми дрога а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија1 час

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец завршил со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, ова во изјава за „Фокус“...

Македонија2 часа

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија5 часа

Обвинители, полицајци и инспектори влегоа во битолската болница за Јана, директорот не може да каже дали има лекарска грешка

Обвинителство, полиција, Инспекторат – ова се трите институции кои од се влезени на контрола во Клиничката болница – Битола откога...

Македонија5 часа

Инспекции ја тресат болницата во Битола по смртта на петгодишното девојче, на семејството не му се јавил никој од здравствените власти

Вонредниот надзор, кој треба да утврди како починало петгодишното девојче од Битола, е во тек, а досега здравствените институции не...

Македонија5 часа

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...

Свет6 часа

Медведев: „Ќе одиме до Киев“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека ништо не може да се исклучи и дека, доколку...

Европа6 часа

Хил: Бомбардирањето на НАТО на Србија е дипломатски неуспех, граѓаните на Србија никогаш не треба да го заборават

Американскиот амбасадор Кристофер Хил го оцени бомбардирањето на НАТО на Србија како дипломатски неуспех, изрази сочувство до сите семејства на...

Свет6 часа

(Видео) Запалено градското собрание во Бордо на протестите против пензинската реформа во Франција

Градското собрание во францускиот град Бордо беше запалено на протестите што се одржуваат во целата земја против подигање на старосната...

Регион7 часа

На денешен ден почна бомбардирањето на Југославија од НАТО

Сирените се слушаа 78 дена, а вкупниот број на жртвите никогаш не е утврден. Се проценува дека во текот на...

Топ7 часа

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината...

Свет7 часа

(Видео) Пожар во Русија: има опасност пламенот да се прошири на складиште со запалива течност

Пожар избувна во зградата на истражувачко-производствениот комплекс во градот Арамил, Русија, соопшти прес-службата на регионалната главна управа на министерството за...

Свет8 часа

Турската парламентарна комисија го одобри влезот на Финска во НАТО

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега претстои предлог-законот да...

Спорт17 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија18 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион20 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ23 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија1 ден

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија1 ден

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...