Контакт

Свет

Русија ја коментира победата на комичарот на претседателските избори во Украина

Објавено пред

Украина има можност да спроведе историски позитивни промени за доброто на општеството во целост, оцени руското МНР кога украинскиот претседател Петро Порошенко изгуби на претседателските избори.

„Украина може да се промени, не со пренесување на парите од едни во други џебови, туку со препознавање на нужноста да го обедини народот, не на сила, туку со развој на национален план“ изјавила портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

Таа истакнала дека голем број Укринци во подрачја каде што има судири со проруските сепаратисти не можеле да гласаат на изборите.

„Украинските власти не би требало да исклучат милиони од своите гласачи“, додала Захарова.

Володимир Зеленски, кој освои околу 70 отсто од гласовите, по изборите, изјавил дека првата задача како претседател ќе му биде ослободување на заробените Украинци во судирите во источните делови од земјата.

Свет

Човекот кој го организирал убиството на Сулејмани загинал во Авганистан, тврдат руски медиуми

Објавено пред

Високиот офицер на америанската ЦИА, Мајкл Д‘Андреа, кој, според прелиминарните податоци го организирал убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани, загинал во Авганистан, пренесува рускиот сајт „Аргументи“.

Како што наведува порталот, иранската агенција „Мехр“, повикувајќи се на извори од руската разузнавачка служба, тврди дека офицерот на ЦИА загинал во падот на американскиот воен авион во Авганистан.

Началникот на Генералштабот на американското воено воздухопловство, генерал Дејвид Голдфајн, потврди дека Америка во Авганистан изгубила еден свој авион за комуникациски мрежи „Бомбардиер Е-11А“. Тој не даде детали за причините за падот и рече дека засега не се достапни информации за жртви.

Командантот на елитната иранска единица „Кудс“, Касем Сулејмани, беше убиен во напад на аеродромот во Багдад од страна на САД. Администрацијата го оправда убиството со наводните подготовки за напади на американски амбасади од страна на Сулејмани.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху официјално обвинет за корупција откако го повлече барањето за имунитет

Објавено пред

Израелскиот државен јавен обвинител поднесе обвинение за три случаи на корупција против премиерот Бенјамин Нетанјаху откако тој го повлече своето барање за имунитет од гонење во тие случаи, пренесува „Хаарец“.

Обвинението беше поднесено во Окружниот суд во Ерусалим, отворајќи го патот за судење на Нетанјаху.

Овој потег стана возможен откако Нетанјаху официјално престана да бара пратенички имунитет од гонење претходно истиот ден. Парламентот требаше да заседава денес за да гласа за формирање комисија за барањето на Нетанјаху.

Нетанјаху, кој ги негира сите тврдења за корупција, тврди дека не му бил овозможен фер процес и дека исходот од планираното гласање за неговиот имунитет ќе бил однапред познат без соодветна дискусија.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинезите предупредуваат дека коронавирусот може да се пренесе дури и од 2 метри оддалеченост

Објавено пред

Новиот коронавирус може да се пренесе на оддалеченост од 2 метри, предупредува Националната здравствена комисија на Кина.

Експертите објаснуваат дека вирусот може да се пренесе преку контакт ако стигне до човечките очи или слузокожата.

„Секој треба да носи заштитни маски и да го намали бројот на блиски контакти што е можно повеќе. Под ова подразбираме растојание од најмалку два метра. Ако е помало, може да дојде до контаминација“, објасни д-р Ли Ксингванг од пекиншката болница Дитан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител Љубомир Јовески смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневно...

Македонија25 минути

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија2 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт2 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија3 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија4 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија5 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија7 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија7 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија8 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ9 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура9 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет10 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет11 час

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет11 час

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет11 час

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија1 ден

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ1 ден

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија1 ден

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија1 ден

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Досие