Контакт

Свет

Русија ќе ги вооружува и космонаутите?

Објавено пред

Огненото оружје би можело да влезе во арсеналот на руските космонаути до 2021 година, вели директорот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, пренесува „Спутник“.

„Во тек е тестирање. Прашањето може да биде решено за една и пол година“, рече Рогозин.

Тој нагласи дека Балтичкиот државен технички универзитет „Военмех“ во Петербург претставил денес повеќецевен пиштол кој може да има разни функции – плашење животни, сигнални функции.

Освен тоа, шефот на корпорацијата потсети дека космунаутите и претходно носеле такво оружје, а пиштолот „макаров“ им бил стандардно оружје на космонаутите во времето на СССР.

„Поради фактот дека повеќето летови се префрлаат од космодромот „Бајконур“ на „Восточни“, кој се наоѓа во слабо населен шумовит регион, космонаутите сега се заинтересирани за комплетно вооружување“, посоли тој.

Вчера беше објавено дека „Роскосмос“ го проучува прашањето за враќање на оружјето на космонаутите за вонредни случаи при враќањето на Земјата, рече шефот на космонаутите, Олег Коноњенко. Според Коноњенка, „Роскосмос“ засега размислува дали треба да преземе такви мерки зашто сето тоа чини дополнителни средства.

Свет

(Видео) Полицајците клекнаа пред демонстрантите во САД

Објавено пред

Неколку полицајци во Њујорк и полицајци од округот Флинт во Мичиген клекнаа на улица со демонстрантите, кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Полицијата сакаше да покаже солидарност со демонстрантите и да покаже дека не се за насилство.

Неколку полицајци во Њујорк клекнаа заедно со мирните демонстранти на тротоарот и му оддадоа почит на починатиот, пренесува Си-ен-ен.

Меѓу нив беше и темнокожиот шеф на полицијата во Бруклин, Џефри Мареј, пренесува АП.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, може да се слушнат извици на насобраните – „благодарам“, упатени до полицијата.

Демонстрантите потоа ги опколија полицајците и клекнаа со нив.

Еден од демонстрантите потоа гласно ги изговори имињата на другите починати Афроамериканци.

Прикажи повеќе...

Свет

Египет нема да ги повлече плановите за купување руски авиони „Су-35“

Објавено пред

Русија, наводно, почнала со производство на 24 борбени авиони „Сухој Су-35“ за египетските воздухопловни сили во согласност со договорот вреден 2 милијарди американски долари потпишан меѓу двете земји во 2018 година, пренесува „Спутник“.

Испораката на првата серија беше закажана за почетокот на годинава, но процесот беше одложен поради избувнување на пандемијата на коронавирус што доведе до затворање на неколку погони за производство во Русија. Сега, кога земјата постепено се отвора, извештаите посочуваат дека производството е продолжено, а се очекува Москва да ги испрати првите авиони уште во третиот или четвртиот квартал на 2020 година.

И додека Египет ја чека испораката, Вашингтон го следи договорот со загриженост. Поевтин, способен да носи повеќе ракети и да лета подалеку од некои борбени авиони на Америка, Су-35 е наменет да ја оспори супериорноста на САД на небото.

Претходно беше објавено дека американската администрација му се заканила со казни во Каиро ако се осмели да продолжи со набавка на руски суперсонични борбени авиони од Русија од генерацијата 4++, но Магет Ботрос, професор по политички науки и ректор на египетскиот универзитет „Хелван“, вели дека Египетската Република нема за што да се грижи.

„САД блефираат. Тие им се заканија и на други земји, вклучително и на Турција, која беше предупредувана да не ги купува руските ракетни системи С-400, но ништо не се случи. Египет е суверена држава и никој, ни Вашингтон, не може да ни диктира што да правиме.”

Но, не беше секогаш така. Во 1972 година непосредно откако дојде на власт во Египет, претседателот Анвар ал-Садат реши да ја смени политиката на својот претходник и се приклони кон Западот, испраќајќи ги дома советски трупи што со децении беа позиционирани во Египет. Оттогаш, мешањето на САД во Египет се зголеми исто како и помошта што ја обезбедува Вашингтон. Во 1975 година таа достигна повеќе од 370 милиони американски долари што беше нагло зголемување во однос на 1962 година, кога американската помош внесе 200 милиони долари во египетската економија.

Низ годините помошта продолжи да расте, особено откако Каиро потпиша мировен договор со Израел во 1979 година, по што Вашингтон почна да испраќа воена помош во Египет. Според проценките, од 1978 година до денес САД вложиле повеќе од 50 милијарди долари во египетската војска, предизвикувајќи зависност од нивните дарежливи парични донации.

Пресвртот дојде по соборувањето на претседател Мохамед Морси, Египет влета во хаос што го користеа терористите за да извршат напади врз цивили и припадници на безбедноста во земјата. Во обид да се справи со тој предизвик, египетската војска побара од САД да му ги обезбеди хеликоптерите „апачи“за пронаоѓање и елиминација на терористите во оддалечените и тешко достапни места во Синај, но беше игнориран.

„Тогаш Каиро го сфати вистинското значење на поговорката ‘пријател е оној што ти се наоѓа во неволја’ и кога Абдел Фатах ал-Сиси дојде на власт во 2014, им рече на Американците дека става крај на зависноста на Египет од Вашингтон “, рече Ботрос.

Од 2014 година, Ал-Сиси напорно работи на диверзифицирање на изворите на воената опрема за да ја избегне зависноста од еден узвор од минатото. Во 2014 година Каиро порача две подморници од Германија, а една година подоцна ги купи борбените авиони „Рафале“ од Франција. Договори вредни милијарди се потпишани и со други земји, вклучувајќи ги Кина и Русија.

Сепак, ова може да биде тешка задача да се постигне ако се земе предвид дека голем дел од опремата во Египет сè уште е со американско потекло и дека земјата е најголемиот примател на американска помош по Израел. Сепак, Ботрос верува дека овие и други предизвици нема да го нарушат духот на Египет ниту ќе ја променат одлуката на Каиро да продолжи со својата политика за диверзификација.

„Американската воена помош претставува мал процент од вкупниот буџет на нашата војска. Плус, Египет има голем број извори на приход така што и во најлош случај, сепак, ќе бидеме можност да се извлечеме “, рече тој, осврнувајќи се на 11 милијарди американски долари што Каиро ги вложи во својата војска во 2019 година.

Освен тоа, Суецкиот Канал ја збогатува египетската економија со просечно 5 милијарди американски долари годишно. Каиро инвестираше и во своите резерви гас со надеж дека ќе ја претвори земјата во енергетски центар од каде што гасот може да стигне до Европа и Азија, а со тоа вбризгува милијарди долари во буџетот на земјата.

Затоа, смета Ботрос, САД не треба да ди ја пробуваат среќата со Египет затоа што ако го сторат тоа, и Каиро ќе биде принуден да повлече некои потези.

„Покрај каналот Суец, на Каиро му тежи зборот и во државите од Заливот, еден од главните пазари на САД. Признати се и дипломатските напори на Египет за стабилизирање на регионот. Затоа предлагам САД да не вршат притисок врз нас“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Саудиската коалиција соборила два дрона лансирани од јеменските Хути кон кралството

Објавено пред

Воздушната одбрана на коалицијата предводена од Саудиска Арабија наводно соборила две беспилотни летала кои летале кон Саудиска Арабија, ландирани од јеменските хаутии, пренесува „Сауди прес енјџенси“, повикувајќи се на портпарол на коалицијата.

Коалицијата тврди дека беспилотните летала биле насочени кон цивилни цели во саудискиот град Камис Мушаит.

Изјавата доаѓа истиот ден кога Хутите ја обвинија саудиската коалиција за изведување 30 интензивни воздушни напади во јеменските провинции Мариб, Саада и Хаџа. Претходно, на 30 мај, Хутите пријавија 111 саудиски воздушни напади за два дена.

Очигледниот судир доаѓа откако коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која води војна против Хутитее од 2015 година, најави унилатерален прекин на огнот по повикот на ОН во екот на глобалната пандемија на коронавирус. Ријад најави прекин на огнот на 8 април, но истиот беше прекршен набргу откако Хутите лансираа ракета кон кралството.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија интервенираше во внатрешниот конфликт во Јемен откако Хутите го соборија претседателот Абдуд Рабух Мансур Хади во 2014 година и ја презедоа контролата над главниот град.

Хади и силите лојални на него се повлекоа во градот Аден и оттогаш се обидуваат да ги истиснат Хутите без никаков напредок дури и со поддршка од коалицијата, која се обидува да ја врати контролата на владата на Хади врз целата земја.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија веќе пет години води војна против јеменските Хути, но со мал успех бидејќи групата продолжува да контролира приближно половина од земјата и лансира дронови и ракети со кои ја напаѓа саудиската инфраструктура, вклучувајќи и рафинерии.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија2 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија2 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија3 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија4 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион5 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија6 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија6 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија7 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија8 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија8 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија8 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет8 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет9 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет19 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија21 час

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија1 ден

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие