Контакт

Свет

Русија ќе распореди мобилна болница во Бејрут

Објавено пред

Москва објави дека ќе му помогне на Бејрут да закрепне по големата експлозија во која загинаа стотина и се повредени илјадници лица уништувајќи притоа повеќе згради, пренесува „Спутник“.

„Авионите на руското Министерство за вонредни состојби ќе достават мобилна болница, медицински лица и трупи за итна помош, како и експерти на ‘Роспотребнадзор’ со лабораторија за дијагностицирање на Ковид-19. Сите експерти ќе имаат специјална заштитна облека и заштитни средства имајќи ја предвид ситуацијата“, се вели во официјалното соопштение додавајќи дека кон Либан ќе се упатат пет авиони.

Точната причина за пожарот и експлозијата останува нејасна, но според првичните извештаи, можно е да експлодирале 2.750 тони амониумнитрат складирани во пристаништето, што резултира со катастрофа.

Освен Русија, повеќе држави ја понудија својата помош за Либан, вклучувајќи ги САД, Велика Британија, Франција, Грција, Кипар и Израел.

Регион

Ерменија тврди дека Турција соборила нејзин борбен авион

Објавено пред

Ерменското Министерство за одбрана објави дека турски борбен авион Ф-16 соборил ерменски борбен авион СУ-25. Авионот, според руските медиуми, се урнал во ерменскиот воздушен простор.

Информацијата ја објави порталот „Русија денес“, кој е под силно влијание на официјален Кремљ.

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан траат со денови. Русија, предводена од претседателот Владимир Путин, ја поддржува Ерменија, а Турција, предводена од Реџеп Таип Ердоган, го поддржува Азербејџан.

Според Би-би-си, турските власти засега немаат коментар за веста за уривањето на авионот.

Доколку се точни информациите за турското уривање на ерменскиот Ф-16, тоа значи дека Турција е отворено вклучена во воениот конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах, што драматично би го дестабилизирало регионот.

Нагорно-Карабах е отцепена област која се наоѓа во рамките на Азербејџан, но е управувана од етнички Ерменци и е поддржана од Ерменија. Се одвои од Азербејџан во војната во 90-тите години, но не е меѓународно признат.

Самопрогласената држава објави дека 84 нејзини војници биле убиени од неделата и дека имало цивилни жртви.

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев рече дека 10 цивили се убиени во ерменските гранатирања од неделата. Нема официјални информации за жртвите меѓу азербејџанските воени сили.

Борбите започнаа пред три дена и сега се прелеваат надвор од Нагорно-Карабах.

Прикажи повеќе...

Свет

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине „Фејсбук“

Објавено пред

Филипинскиот претседател, Родриго Дутерте, отворено се изјасни дека размислува да го забрани „Фејсбук“ кога американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите, кои, како што тврди филипинскиот претседател, ги штитат државните интереси и се користат во борбата против бунтовниците.

„Фејсбук“ минатата недела објави дека отстранила група лажни профили затоа што нивните корисници се обиделе да го скријат нивниот вистински идентитет и да дејствуваат на координиран начин во мрежата со намера да измамат други корисници, објави АП.

Дутерте изјави дека засега не размислувал за конкретни потези во врска со ова прашање, но за време на вчерашното телевизиско појавување, меѓу другото, се изјасни за разговор со раководството на „Фејсбук“.

„Му порачувам на ‘Фејсбук’ дека бунтовниците сакаат да ја соборат владата. Која е целта на вашиот бизнис на Филипините ако не сте во можност да ни помогнете да спречиме уривање на владата? Ако не сте во можност да помогнете во заштитата на државните интереси, сè уште можеме да разговараме и да се обидеме да најдеме некое решение. Но, ако не го најдеме, ќе ми биде жал“, рече Дутерте.

Критичарите на филипинскиот претседател, без оглед на случајот со „Фејсбук“, го критикуваа Дутерте за користење мрежа на лажни профили на социјалните мрежи со цел да лажира поддршка од јавноста и да ги маргинализира неговите критичари и противници.

Прикажи повеќе...

Свет

Песков: Русија е подготвена да го разјасни случајот за Навални со ЕУ

Објавено пред

Русија е подготвена да го разјасни инцидентот за рускиот опозициски лидер Алексеј Навални со Европската Унија, а исто така очекува дека Европа ќе ги достави своите податоци, рекол портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Секако дека сме подготвени“, истакнал Песков одговарајќи на прашањето дали Москва е подготвена да им даде објаснување на европските колеги за ситуацијата со Навални, пренесе ТАСС.

Тој додал дека Русија повеќепати објаснила што се случило со берлинскиот пациент на територијата на Русија, поточно во Омск и Томск.

Според него, Русија повеќепати апсолутно транспарентно разговарала за тоа и се објаснила.

„Исто така објаснивме и дека ни се потребни информациите што ги имаат Берлин и Париз и повеќепати објаснивме дека, за жал, ни Берлин ни Париз не брза да ги сподели овие информации со нас, што значајно ја компликува понатамошната разрешница на ситуацијата“, нагласил Песков.

Тој заклучил дека сè што знае Русија за инцидентот со Навални е јавно достапно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија49 минути

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија4 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет4 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија4 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија5 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија5 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија6 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија6 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет7 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија7 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ8 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија8 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет9 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет9 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија10 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет10 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа10 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт19 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион21 час

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Досие