Контакт

Европа

Руската црква: Порошенко го крши уставот на Украина

Објавено пред

Со мешање во верските прашања, претседателот на земјата Петро Порошенко го крши уставот на Украина, изјави рускиот патријарх Кирил.

„Порошенко го крши уставот во својата земја мешајќи се во верските прашања. Тој се обидува да ја контролира црквата, а потоа зборува за европскиот избор“, рече патријархот, пренесе „ТАСС“.

Патријархот Кирил оцени дека доколку се случи слична ситуација во Русија, меѓународната заедница би реагирала многу остро. Според неговите зборови, настаните во Украина покажуваат дека главната цел на Порошенко е да остане на власт, а тешко е да се предвиди што ќе се случи со Украина и украинскиот народ како резултат на неговата политика.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија ќе им додели по 2 500 евра на Евреите кои го преживеале холокаустот

Објавено пред

Германија на Евреите кои како деца го преживеале холокаустот ќе им исплати еднократна компензација, соопшти њујоршката организација што го води овој процес.

Според организацијата, Германија на Евреите и другите жртви кои го преживеале холокаустот ќе им исплати по 2.500 eвра, пренесува агенцијата АП.

Се верува дека денес се живи околу 1 000 луѓе кои го преживеале холокаустот како деца.

Прикажи повеќе...

Европа

Почина и петтата жртва од нападот во Стразбур, се обидел да го спречи напаѓачот да влезе во кафуле

Објавено пред

Париското државно обвинителство синоќа ја потврди смртта на петтата жртва од нападот во Стразбур. Се работи за полски државјанин. Во нападот беа ранети 11 луѓе, меѓу кои некои се сè уште во критична состојба.

„Само што нè напушти мојот брат Барто Педро Орент-Ниеџиелски. Ви се заблагодарува на љубовта и силата што му ја пружавте“, напиша на „Фејсбук“ братот на починатиот, кој бил на возраст од 36 години, роден во Полска.

Во друштво на Италијанецот Антонио Мегалици (28), кој почина во петокот, и други пријатели, стоел пред кафуле, а според изјавите на неговото семејство, се обиделе да го спречат Чекат да влезе во барот.

„Беше активен во уметнички и добротворни здруженија и секогаш беше насмеан, отворен кон другите и расположен за разговор“, рекол негов колега.

Во вторникот Шериф Чекат вооружен со пиштол и нож нападна минувачи на неколку места во Стрзбур, по што успеа да побегне. По 48 часа, полицијата го пронајде и го уби во населбата Неудорф, јужно од центарот на градот.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Објавено пред

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење на националистичкиот лидер Виктор Орбан”. Протестите во еден момент станаа насилни и полицијата употреби гас за да ја растера толпата.

Судирите настанаа кога демонстрантите пристигнаа пред зградата на државната телевизија МТВА. Протестите насловени како ,,Среќен Божик господине премиер” се одржаа по четвртипат во последниве седум дена, а ги организираат левичарските опозициски партии, група студенти и граѓани кои се противат на владата на Виктор Орбан. На протестите им се приклучија и синдикатите.

Партијата на Орбан, Фидес, во саботата реагирајќи на протестите соопшти дека е сè поочигледно дека учесниците се криминалци кои ги организирала мрежата на Џорџ Сорос.

Со новиот закон за работа на работодавачите им е дозволено да бараат до 400 прекувремени часови годишно, поради што критичарите го нарекоа ,,закон за робови”.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски4 минути

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО, пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија8 минути

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски, во предметот на...

Бегството на Груевски21 минута

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа1 час

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа2 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија2 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет14 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија15 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија18 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија19 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија20 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија21 час

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“2 дена

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион2 дена

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Досие