Контакт

Свет

Руска докторка: По вакцинацијата со нашата вакцина, да не пиете алкохол 56 дена

Објавено пред

Русите се збунети овие денови со спротивставени владини совети за пиење алкохол по вакцинацијата против Ковид-19.

Минатата недела вицепремиерот Татјана Голикова, задолжена за организирање масовна вакцинација со „спутник V“, рече дека оние што се вакцинирани треба да го ограничат внесувањето алкохол 21 ден по првата доза и 21 ден по втората.

Но, оваа недела друг владин претставник на чело на руското тело за надзор, епидемиологот Ана Попова, рече дека вакцинираните лица треба да избегнуваат алкохол 56 дена. Таа не изјави дали овој совет е заснован на какво било истражување.

„Подоцна, би рекол дека вакцината не е ефикасна затоа што луѓето пиеле алкохол“, некои луѓе саркастично ги коментираа ваквите упатства на социјалните мрежи.

„Дали воопшто размислуваа за тоа што прават? Воведоа вакцинација во декември. Подоцна ќе кажеа дека вакцината не е ефикасна затоа што луѓето пиеле алкохол“, коментира еден корисник на социјалните мрежи.

Александар Гинцбург, раководител на рускиот Истражувачки центар „Гамалеја“, кој ја разви вакцината „спутник V“, се обиде да ја смири ситуацијата и рече дека граѓаните треба да се воздржат од алкохол само три дена пред и три дена по примањето на вакцината.

Нема многу научни истражувања кои велат дека не е добро да се пие алкохол по вакцинирањето, пишува Би-би-си, иако научната заедница се согласува дека прекумерното пиење може да го ослаби одбранбениот систем.

Програмата за вакцинација на Русија веќе се соочува со проблеми и ова упатство за забрана за пиење алкохол може дополнително да ја обесхрабри руската јавност. Имено, истражувањето на јавното мислење спроведено од Superjob.ru минатата недела покажа дека само 30 % од Русите сакаат да се вакцинираат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Песков: Моментално не е планиран состанок помеѓу Путин и Бајден

Објавено пред

Не постојат моментални планови за состанок помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков.

„ Се уште нема разговори за можен состанок помеѓу Путин и Бајден“ рекол Песков, додавајќи дека меѓународните состаноци „лице во лице“ во голема мера се прекинати поради епидемиолошката ситиуација, пренесе ТАСС.

Првиот разговор на новиот претседател на САД, со некој странски лидер ќе биде со канадскиот премиер Џастин Трудо.

Средбата ќе се одржи утре, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Псаки рече дека двајцата лидери ќе разговараат за билатералните односи, како и за одлуката на Бајден за формално укинување на дозволата неопходна за изградба на нафтоводот „Kистоун XL“ помеѓу двете северноамерикански држави, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Задолжителен корона-тест за сите Кинези кои патуваат за Нова година

Објавено пред

Кина планира да воведе строги барања за тестирање на Ковид-19 за време на прославата на кинеската Нова Година, кога се очекува да патуваат десетици милиони луѓе.

Во известувањето објавено на интернет, кинеската Национална здравствена комисија наведува дека луѓето што од своите работни места ќе се вратат дома во руралните области од другите провинции за време на Кинеската нова година, ќе треба да направат негативен тест за Ковид 19 во рок од седум дена, пренесува „Ројтерс“.

Оние кои работат со увезени замрзнати производи или работници во карантин, меѓу другите групи, исто така ќе треба да се тестираат, дури и ако останат во истата провинција, се вели во известувањето.

Во соопштението на официјалните претставници на НХЦ за време на вчерашната прес-конференција се сугерираше дека сите што се враќаат дома ќе треба да покажат тест, а државната агенција „Ксинхуа“ потоа ги повика властите да ги разјаснат деталите „што е можно побрзо“.

Вкупно 144 нови случаи се пријавени на 20 јануари во Кина, објави Националната здравствена комисија, што е еднакво на вкупниот број пријавени на 14 јануари, и е еднаков на најголемиот број на дневни инфекции од 1 март.

Властите бараат од луѓето да останат дома за време на новогодишните празници во февруари, со цел да се спречи ново влошување на епидемиолошката состојба.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Објавено пред

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ), пренесува РТ. Службите за итни случаи биле повикани во фабрика на СИИ во Пуна откако избувнал пожар на петтиот кат. Менаџментот на компанијата изјави дека производството на вакцини против Ковид-19 не е засегнато.

Извршниот директор Суреш Јадхав потврди дека објектот се користи за производство на вакцината BCG, што се користи првенствено против туберкулоза.

СИИ е најголемиот светски производител на вакцини и во моментов масовно ја произведува „ковишилд“, вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“. Јадхав потврди дека објектот во кој се произведува „ковишилд“ е далеку од пожарот.

Градоначалникот на Пуна, Мурлидар Мохол, рече дека бил примен повик во 14,50 часот по локално време со предупредување за пожарот. Тој рече дека 10 пожарникарски возила и најмалку две дополнителни цистерни се испратени на местото на инцидентот.

Акцијата за спасување е во тек според шефот на пожарникарската служба „ПМЦ“,  Прашант Ранписе.

„Во зградата имаше четири лица. Досега спасивме три лица иако чадот ја отежнува работата. Пожарот се прошири на третиот, четвртиот и петтиот кат “, изјави Ранписе пред новинарите.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во С.Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ Хепи изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет30 минути

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија30 минути

Фетаи за „Монструм”: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи која го застапува случајот „Монструм”, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија1 час

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија2 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија3 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа3 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет4 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија5 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет16 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет17 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет19 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија19 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт20 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија20 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија21 час

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија22 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија22 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет1 ден

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Досие